3 nejlepší filmy podle románů Michaela Crichtona

Crichtonovský odkaz v celé jeho kráse. Foto: Crichtonovský odkaz v celé jeho kráse.Foto: United Artists/A&E Network/Universal Pictures

Jeden z otců moderní sci-fi vám v sobotu večer představí svůj Kmen Andromeda.

Byť mezi klasické autory sci-fi patří jména jako Wells, Clarke nebo Asimov, také Michael Crichton si rozhodně zaslouží své místo na piedestalu otců zakladatelů vědecké fantastiky – a vlastně nejenom jí! Jeho knih se prodalo více než 200 milionů kopií a sám Crichton stál na počátku celé řady kultovních filmů, seriálů i knih. Překvapte sami sebe a před jeho pátečním Kmenem Andromeda zjistěte, za co všechno dalšího mu vděčíme.

Kmen Andromeda

Byl to právě Michael Crichton, kdo skrze svůj román Kmen Andromeda (1969) zpopularizoval možnost, že může být mimozemský život i ve formě bakterií pro pozemšťany doslova toxický. Ještě o pár let dříve bylo ve sci-fi normální, aby se kapitán Kirk muckal s každou ufounkou, Kmen Andromeda to však výrazně narušil. Není proto divu, že dal román už o dva roky později vzniknout dokonale chladnému technothrilleru, od něhož by se filmaři dodnes měli čemu přiučit. V éře všemožných vesmírných dobrodružství Kmen Andromeda byl a je synonymem pojmu "inteligentní sci-fi".

Kmen Andromeda Foto: Kmen AndromedaFoto: Universal pictures

Ačkoliv původní film platí právem za kult, ani jeho televizní remake – k vidění v pátek od 22.25 na COOLu – rozhodně není žádným failem. Nový Kmen Andromeda z roku 2008 si ostatně svým inovováním původní látky mezi uživateli ČSFD uzmul velmi solidních 66%!

Velká vlaková loupež

Navzdory svému podílu na rozvoji technothrillerů a vědecko-fantastických látek ale Michael Crichton nebyl jenom spisovatelem sci-fi, nýbrž i příležitostným režisérem a televizním producentem. Právě on mimochodem oživil televizní seriál Pohotovost, který byl klíčový pro popularitu George Clooneyho.

Zřejmě největším Crichtonovým počinem mimo fantastiku ale byl snímek Velká vlaková loupež (také známý pod sáhodlouhým alternativním pojmenováním První velká vlaková loupež), který si do hlavních rolí sehnal Seana Conneryho a Donalda Sutherlanda. Příběh volně postavený na skutečné loupeži z roku 1855 dodnes působí skvěle svěžím dojmem a nabízí atmosféru dobrodružství, které se podařilo emulovat jenom málokterému dalšímu režisérovi.

Velká vlaková loupež Foto: Velká vlaková loupežFoto: United Artists

Jurský park

Crichton nicméně zůstane do našich myslí zapsán hlavně jako autor parádních sci-fi námětů. A jenom málokde to prokázal tak mocně jako u Jurského parku z roku 1993. Ačkoliv filmovou adaptaci jeho románu tentokrát už režíroval Steven Spielberg, celá idea s klonováním dinosaurů je právě Crichtonovým nápadem, stejně jako slušná část scénáře filmové verze.

Společně dvojice zplodila snímek, který se stal symbolem kvalitního sci-fi 90. let i nástupu digitálních triků a seznámil široké masy s praktickými možnostmi genetických hrátek. Pro autora vědecké fantastiky snad nemůže být větší pocty než právě podobné zužitkování jeho práce...

Jurský park Foto: Jurský parkFoto: Universal pictures

Kmen Andromeda začíná v pátek večer ve 22.25 na COOLu!

reklama