Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Dá se homosexualita léčit?

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Další 2 odpovědi PhDr. Laury Janáčkové na vaše dotazy. Tentokrát na téma: Jak zahnat sexuální myšlenky na osoby stejného pohlaví. Ptát se můžete i Vy...

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Manžela vzrušují více muži než ženy

 

26. 7. Falešný forhend

Téma: Manžela vzrušují více muži než ženy

 

Celebrita ze třetího dílu:

Světlana Nálepková

Je podle Vás možné, aby muž zjistil svou sexuální orientaci až po mnoha letech manželství? 

 

Samozřejmě je to možné. Normálně se to děje. Ti muži to možná tuší a žijí v jisté schizofrenní situaci a pod velkým tlakem rodiny a společenských zábran. Přiznají si to otevřeně nejen sami sobě, ale i okolí teprve, když přijde určitý impulz zvenčí. A stane se, že podobné situace skončí i tragicky.

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE


Třetí a čtvrtý dotaz od vás:  


 

Je mi 16 a sexuálně mě přitahují pouze kluci. Znamená to, že jsem gay?
Homosexualita znamená, že člověk je sexuálně přitahován osobami stejného pohlaví. Sexuální přitažlivost však nesmíme zaměňovat s kamarádstvím či hlubokým přátelstvím. V pubertě se občas mladým lidem stává, že si více rozumí s příslušníky stejného pohlaví, to ale vůbec neznamená, že jsou tito lidé homosexuálně orientovaní. O tvé sexuální orientaci ti napoví nejen sexuální přitažlivost ke klukům a masturbační představy sexu se stejným pohlavím, ale zvláště fakt, do koho se zamilováváš. Nejde tedy pouze o sex a fyzickou přitažlivost, ale o touhu vytvořit intimní vztah s milovanou osobou.

 

Přestože homosexualita existovala vždy, až dnešní doba přinesla reálný pohled v jejím chápání. Je totiž třeba si uvědomit, že sexuální orientaci si nevybíráme. Nemůžeme si zvolit, zda budeme heterosexuály, nebo homosexuály. Čím více pochopení tedy naleznou homosexuálové ve společnosti, tím i méně traumatické pro ně bude zjištění vlastní odlišné sexuální orientace.

Je mi 42 let, jsem věřící a žiji ve spořádaném manželství s dětmi. Již mnoho let mě trápí situace, kdy si uvědomuji, že mě přitahují muži. Nechci, abych měl tyto myšlenky a sny. Je možné homosexualitu léčit?
Homosexualitu léčit nelze. Příčiny homosexuality nejsou úplně přesně známé, přestože během více než jednoho století vznikaly různé teorie hledající odpověď na tuto otázku. Katolická církev uznává sex pouze za účelem reprodukce, a to v rámci manželského svazku, proto je pro ni homosexualita, stejně jako vše, co vybočuje z tohoto rámce, považováno za hřích. Člověk je však individuální lidská bytost, která sice může ovládat své chování, ale nemůže ovlivnit svou podstatu. Homosexualita totiž není otázkou dobrovolného rozhodnutí, ale stejně jako jiné vlastnosti je podmíněna mnoha faktory.

 

Moderní výzkumy poukazují na velký podíl vrozených i hormonálních vlivů. Homosexuálem se tedy člověk již narodí. Přijetí tohoto faktu pak zákonitě musí vést i k přehodnocení jednostranného postoje církve. To, co vy sám můžete rozumově ovlivnit, je pouze vaše chování; myšlenky, sexuální přitažlivost a vaše sny vám vždy budou připomínat skutečnou realitu vaší sexuální orientace. Netrapte se kvůli tomu, a naučte se přijmout sám sebe jako normálního člověka, protože homosexualita je v moderní době uznávána jako normální sexuální varianta.

Minulé dotazy od vás:

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Pátý díl seriálu Aféry s názvem 5. díl - Stará láska (Manžela po 50 letech manželství chytla druhá míza) uvidíte už v úterý 2. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama