Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Kamarád taky rád

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou první rady k dotazům na téma: Žena mi je nevěrná s mým nejlepším kamarádem.

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dobrý den, žiji ve spokojeném manželství již 10 let a máme šestiletého syna. Manželka se v zimě začala intimně stýkat s mým nejlepším kamarádem, který je i jejím šéfem v práci. Aby to nebylo tak jednoduché, je i naším sousedem. Jako rodiny se stýkáme již řadu let. Nevím, jak se mám nyní k situaci postavit, protože nechci přijít o rodinu ani o kamaráda.

 

Nevěra vaší ženy napovídá, že vaše manželství pro ni nebylo tak spokojené, jak se zdá vám. Ženy s malými dětmi většinou nemají tendenci vyhledávat sexuální dobrodružství, když jsou ve vztahu šťastné a nic jim nechybí. Aby fungoval vztah i po letech, měl by být postaven na základních kamenech tolerance, úcty, komunikace, lásky a intimity. Ze své praxe vím, že právě v těchto oblastech – či v některé z nich – najdete i příčinu frustrace vaší paní. Teprve tehdy, když se budete snažit o vzájemné porozumění, naleznete i cestu ke konstruktivní komunikaci. Přijde čas na to, abyste si položili otázku, zda chcete váš vztah a rodinu zachránit, a na hledání společné cesty nápravy. Ve vašem případě bych na začátek doporučovala využít odborné pomoci psychologa zabývajícího se vztahovou problematikou i lidskou sexualitou. Je totiž pravděpodobné, že rehabilitace vašeho vztahu se bude týkat i oblasti intimity. Až bude vaše paní vědět, co chce, můžete řešit vztah i s vaším nejlepším kamarádem. Ztráta důvěry v kamaráda a přítele se dlouho hojí a je též pravděpodobné, že se změní i jeho postavení v žebříčku blízkých lidí. 

 

 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co mám dělat, když mám podezření, že mě manžel podvádí s mou kamarádkou.

 

Podezření z nevěry je často hnacím motorem žen k činům, které, jak říkají, by nikdy neudělaly a nakonec se za ně i stydí. Jedná se o nedodržování soukromí partnera, prohledávání kapes, otvírání SMS v mobilu včetně jeho lustrování v kontaktech či hledání tzv. „pravdy“ v partnerově počítači a podobně. Výsledkem pak bývá v nejlepším případě nedůvěra a v těch horších získání důkazů, které bortí ženiny sny a představy o společném životě. Reakce, které následují po ujištění se, že k činu došlo, však vždy zásadně ohrožují vztah. Jedná se o výčitky, sebelítost, obviňování, vyhrožování či agresivní napadání. Hrozí riziko úplného rozpadu vztahu a ve vašem případě i ztráty kamarádky. Jestliže jste tedy přesvědčená, že máte doma muže, kterého milujete, neutvrzujte se v podezřeních a pomluvách, ale bojujte o něj. Snažte se být krásná, přitažlivá, sebevědomá, zažít hezké společné chvíle, které ho ujistí, že právě vy jste ze všech žen ta jediná, která mu rozumí.

 

 

Žiji ve spokojeném manželství již 14 let. Manžel se více než přátelsky chová k mé nejlepší kamarádce. V jedné hádce mi sdělil, že ho již nudí náš rutinní sex a přál by si mou kamarádku do našeho sexu zapojit. Ona prý by nebyla proti. Jak se mám zachovat?

 

Do ničeho se nenuťte. Muži většinou touží po větší variabilitě žen a také v jejich sexuálních fantaziích se jich často mnoho vystřídá. Mezi obvyklé masturbační fantazie mužů též patří sex s více partnerkami najednou. Měla jsem klienta, který si představoval dokonce plný pokoj různých žen, blondýnky, černovlásky, zrzky, černošky, mulatky a podobně, a ty ho všechny laskaly, toužily po souloži s ním a následně intenzivně prožívaly orgasmy. Sexuální fantazie však nejsou skutečnost. Většina žen nemá touhu se o manžela dělit s jinou partnerkou. Vše však záleží na vzájemné domluvě. Nucení se do aktivit, se kterými nesouhlasím a nechci je, však s sebou přináší i vážná rizika pro vztah. Žena, která se proti svému vnitřnímu přesvědčení, ze strachu ze ztráty partnera či ze zamilovanosti podřídí mužově vůli, si nejenže nemůže sexu užít pro podvědomé srovnávání se a soupeření s tou druhou, ale i vizuální vjem soulože jejího milovaného muže s jinou ženou může zanechat v její mysli nepříjemný zážitek. V konečném důsledku se následně můžeme setkat s výčitkami, ztrátou důvěry a někdy i dokonce s fyzickým odporem k partnerovi. Zamyslete se tedy nad tím, zda vás mužův návrh spíše vzrušuje, či vyvolává nepříjemné pocity. V přátelské, klidné rozmluvě pak své názory sdělte vašemu muži i vaší kamarádce.

 

 

 Když jsem se vrátila ze služební cesty, našla jsem v koupelně cizí náušnici. Když jsem udeřila na manžela, tvrdil, že bude jistě moje, a vynadal mi, že jsem prý chorobně žárlivá. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem příští týden byla se svou kamarádkou v sauně a všimla si, že ji chybí náušnice – a úplně stejná, jakou mám doma. Neřekla jsem nic, ale už ji nechci nikdy vidět. Manžel mi sdělil, že ji již delší dobu miluje a že chce odejít. Nemám teď ani manžela, ani jedinou kamarádku, a myslím, že se z toho zblázním, nemůžu spát, zhubla jsem o 8 kg a pořád se sama sebe ptám proč?

 

 Nutkavé obtěžující myšlenky, sebeobviňování, hledání viníka a následná sebelítost či agresivita jsou typické reakce provázející rané období po rozchodu partnerů. Člověk nemůže na nic jiného myslet, má strach z budoucnosti, klade si otázky, jak tohle zvládne. Rychle se střídají období, kdy máte pocit, že je vše ztraceno, s obdobími plnými energie a pokusy o hledání další životní cesty. Noční nespavost či nedostatečná hloubka spánku a ranní probouzení, kdy se cítíte vyčerpaná, je též důsledkem těchto stavů. Stejně tak pocit trvalého napětí, sevření a hubnutí, či naopak přejídání jsou běžnou odpovědí organismu na tento stres.  I když se vám zdá, že se z toho zblázníte, nakonec všechno zvládnete. Rozchod je rána, která potřebuje určitý čas, aby se zacelila. Věřte mi, že každý další den bude o trochu lépe a až uběhnou tři měsíce, to nejhorší bude za vámi. K rychlejší rehabilitaci vám může pomoci i psycholog, který vám pomůže nalézt vaši cestu z trápení, které nyní prožíváte.

 

 

Na podnikovém večírku mě partnerka zahnula s mým nejlepším kamarádem. Oba mi tvrdí, že byli opilí a je jim to líto. Mám jim odpustit?

 

Neexistuje jednoznačná odpověď na vaši otázku. Nevěra přináší nedůvěru do dalšího společného vztahu a mnohdy vede i k zamyšlení nad vlastními hodnotami. Položte si otázku, co pro vás vaše partnerka opravdu znamená a zda skutečně chcete spolu s ní trávit další život. Promluvte s ní o jejích představách a zvažte, zda jste schopný je naplnit. Budete-li mít oba upřímnou snahu na vztahu pracovat, odpuštění přijde spolu s pomalým návratem důvěry.

 

reklama