Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Manžel se líbal s kamarádem

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na vaše dotazy. Tentokrát na téma: Manžela vzrušují více muži než ženy. Ptát se můžete i Vy...

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Manžela vzrušují více muži než ženy

 

26. 7. Falešný forhend

Téma: Manžela vzrušují více muži než ženy

 

Celebrita ze třetího dílu:

Světlana Nálepková

Je podle Vás možné, aby muž zjistil svou sexuální orientaci až po mnoha letech manželství? 

 

Samozřejmě je to možné. Normálně se to děje. Ti muži to možná tuší a žijí v jisté schizofrenní situaci a pod velkým tlakem rodiny a společenských zábran. Přiznají si to otevřeně nejen sami sobě, ale i okolí teprve, když přijde určitý impulz zvenčí. A stane se, že podobné situace skončí i tragicky.

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE


První dotaz od vás:  


 

Dobrý den, jsem pět let vdaná a máme čtyřletého syna. Manžel se mnou skoro nespí, protože má poruchy erekce, které vysvětluje pracovním stresem. Nedávno jsem ho přistihla, jak se líbá se svým dlouholetým kamarádem. Manžel se o tom odmítá bavit. Je možné, že je gay?

Je třeba odlišit přátelský polibek na tvář od vášnivého líbání na ústa. Přátelský polibek na tváře spojený třeba s poplácáním či letmá pusa může být i kulturálním projevem pozdravu. Vzpomeňme si např. na státníky socialistické éry. Tyto projevy „přátelství“ však jednoznačně odlišíme od líbání v pravém slova smyslu, které u heterosexuálně orientovaných mužů skutečně není obvyklé. Dlouhé, vášnivé líbání na ústa bývá většinou projevem citu. Homosexualita stejně jako heterosexualita je pak především citová orientace. Přestože ve většině západních společností je homosexuální orientace brána za stejně hodnotnou jako heterosexuální, stále u nás přetrvávají předsudky proti homosexuálům.

 

Z toho vyplývá, že pro některé jedince je přijetí a potvrzení jejich odlišné sexuální orientace složitý proces. Jednak proto, že se s tím sami musejí vyrovnat, a jednak kvůli reakcím okolí. Stále se tedy setkáváme s homosexuálně orientovanými muži, kteří se na úkor svého pocitu štěstí pokoušejí přizpůsobit většinové orientaci – a někteří z nich dokonce coming out neudělají nikdy. Situace, se kterou jste se setkala, by tedy mohla pro vás být podmětem k otevřené komunikaci s vaším mužem, který přes jakékoliv zjištění pro vás zůstane dobrým přítelem a tátou vašemu synovi.

Minulé dotazy od vás:

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Pátý díl seriálu Aféry s názvem 5. díl - Stará láska (Manžela po 50 letech manželství chytla druhá míza) uvidíte už v úterý 2. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama