Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Nevěra po 50 letech

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na vaše dotazy. Tentokrát na téma: Nevěra po 50 letech. Ptát se můžete i Vy...

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Nevěra po 50 letech

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

 

První dotaz od vás:  


Dobrý den, jsme starší manželé – 65 let a 69 let. Manžel mi vyhrožuje, že mi bude nevěrný, když mu nebudu po vůli. I v tomto věku stále vyžaduje sex – je to vůbec normální? Co byste mi doporučovala? Mám se mu podvolit?


Chuť na sex není omezená věkem. Výzkumy ukazují, že více než polovina mužů a žen ve starším věku sex provozuje. Sex po přechodu pro mnohé ženy může znamenat oproštění se od strachu z nechtěného těhotenství, ženy se cítí uvolněnější a mohou si prý sex lépe vychutnat. Nicméně neplatí to samozřejmě pro všechny ženy. Existuje také velká skupina žen, které v tomto věku sex nevyhledávají. Vyšší věk s sebou totiž přináší i celou řadu zdravotních potíží a změn, které mohou mít dopad i na lidskou sexualitu. Jedná se také o sexuální dysfunkce, jejichž procento ve vyšším věku vzrůstá. Mezi nejčastější patří poruchy erekce u mužů a nedosahování orgasmu, poruchy lubrikace či snížená sexuální apetence u žen. Jestliže je vaším problémem některá z uvedených ženských dysfunkcí, nenuťte se do sexu. Přemáhání se celou situaci jen zhorší. Pokud vás vzniklá situace trápí, bylo by vhodné vyhledat odbornou pomoc sexuologa či gynekologa. S manželem si otevřeně promluvte a pokuste se mu vysvětlit, že vyhrožování vám chuť k sexu jistě nevrátí. Nevěra může zásadně narušit manželství a vztah mezi vámi. Snad právě ve starším věku jsou přátelství, lidská blízkost a důvěra tou nejcennější kvalitou, které bychom si měli vážit.

 

Minulé dotazy od vás:

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Šestý díl seriálu Aféry s názvem Nadměrný apetit uvidíte už v úterý 9. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama