Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Sex na veřejnosti. Norma nebo úchylka?

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na váš dotaz. Tentokrát na téma: Libůstky a deviace. Ptát se můžete i Vy...

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou rady k dotazům na téma: Libůstky a deviace.

 

Celebrita ze 7. dílu:

 

Marie Doležalová:

 

Je podle Vás voyeurství psychická porucha, která si vyžaduje odbornou pomoc?

 

Myslím, že každá "úchylka" má svou mírnou podobu. A potom také tu fázi, když již začíná ohrožovat lidi okolo. Tak například já, asi kvůli herectví, jsem také „vlastně takový malý voyer“.  Koukám lidem přes rameno, co čtou, poslouchám napjatě cizí rozhovory, atd...a léčit se zatím nehodlám. :)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dotaz od vás: 

 

Mého přítele strašně baví milování na veřejnosti, v parcích, v kině nebo ve vlaku. Je to ještě normální, nebo je to úchylka?

 

O nezdravém sexuálním chování můžeme mluvit v případě, že způsobuje problémy člověku, který ho provádí, nebo jeho okolí. Při hodnocení sexuální úchylky je třeba brát v úvahu fyzické, psychické a sociální důsledky, které může mít jeho sexuální chování. V případě chování vašeho přítele, který projevuje touhu milovat se s vámi na veřejných místech, se spíše jedná o „libůstku“ než o sexuální úchylku.

 

Mezi námi je mnoho mužů i žen, které vzrušuje riziko odhalení. V případě, že vám jsou jeho návrhy nepříjemné a jejich eventuální realizace vám vadí, nenuťte se do toho. Prostě svému příteli řekněte, že se s ním na veřejnosti milovat nechcete.

 

 

Minulé dotazy od vás:

Dají se sexuální úchylky léčit?

Někdo mi opakovaně krade kalhotky

Je voyeur nebezpečný?

Sex s manželem mě nebaví. Co mám dělat?

Sex mě nebaví. Co mám dělat?

Není častý sex škodlivý?

Nadměrný sexuální apetit

Orgasmus se sousedem

Milenka v pokročilém věku

Jak zvládnout chorobnou žárlivost?

Nevěra po 50 letech

Trpí přítel sexuální anorexií?

Dá se homosexualita léčit?

Může být partner bisexuální

Manžel se líbal s mužem

Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Sedmý díl seriálu Aféry s názvem Voyeur (Manžela vzrušuje pozorování jiných)  uvidíte už v úterý 16. srpna ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v jednání s ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v případě tělesného napadení i policii.

reklama