Poradna PhDr. Laury Janáčkové - Snacha mi zakazuje vídat vnoučata

Laura Janáčková - poradna profil foto Foto: Laura Janáčková - poradna profil fotoFoto: Prima

Další odpověď PhDr. Laury Janáčkové na vaše dotazy. Tentokrát na téma: Problematické soužití mezi tchyní a snachou nebo zeťem. Ptát se můžete i Vy...

Máte podobné problémy, jako postavy v seriálu Aféry? Svěřte se v naší poradně renomované psycholožce a sexuoložce PhDr. Lauře Janáčkové. Tady jsou první rady k dotazům na téma: Problematické soužití s  tchyní

 

19. 7. Až do dna

Téma: Problematické soužití s  tchyní

 

Celebrita ze třetího dílu:

Monika Zoubková

Dá se problematický vztah s tchýní ustát bez narušení vlastní psychiky?

To nevím, každopádně myslím, že ustát takový stav je velmi náročné nejen pro snachu, ale pro celé nejbližší okolí. Nejvíc to pak totiž dopadá na děti a samotné manželství. Nejlepší je v takovém případě odstěhovat se hodně, hodně daleko. Já osobně bych nedokázala sdílet společnou domácnost s tchýní (ani hodnou) jak tomu bylo v Aférách v díle Až do dna.

 

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE


Pátý dotaz od vás:  


 

Je mi 76 let a nikdy jsem neviděla svá vnoučata. Mám jediného syna, který se odstěhoval 100 km od města, kde bydlím, oženil se s  ženou, která je dominantní a vždy ho velmi ovlivňovala. Můj syn se se mnou přestal stýkat, protože si to jeho manželka nepřeje. Jako důvod uvedla, že jsem ji nikdy neměla ráda, pomlouvala ji a prý bych zničila jejich manželství.

 

Když se syn ožení a založí si rodinu, neměl by zapomínat na svou matku. Léta, kdy se o něj starala a pečovala o něj, jsou sice již minulostí, ale právě v  ní často můžeme vidět lásku a obětavost člověka, který nás má nejvíc rád. Maminka i otec mají své výsostné postavení i později v  dospělosti, kdy mohou být nápomocni radou a pomocí. Skutečně dospělý člověk vyslechne rady, ale za svá rozhodnutí nese odpovědnost sám. Zavrhnutí matky z  malicherných důvodů není správné a člověk tím přichází o čas a možnost spoluprožívat a opětovat lásku tam, kde již ubývají síly.

 

Úcta ke stáří a jeho moudrost stojí za to překonat komunikační nedorozumění. Děti, kterým rodiče upírají právo poznat babičku, jsou ochuzeny o konkrétní poznání rodinné tradice a hodnot lásky. Vztahy však tvoří lidé a na jejich budování jeden nestačí. To, co tedy můžete udělat vy, je: dát synovi ještě šanci, požádat ho o setkání a říci mu, jak moc vám chybí. Snažte se též navázat kontakt s  vnoučaty, i kdyby se měl týkat zpočátku jen přání k  svátku, narozeninám apod. V  životě někdy čas zahojí domnělé křivdy a třeba vaším vstřícným krokem naleznete opět cestu ke své rodině.

 

Minulé dotazy od vás:

Tchyně mi neustále říká, co mám dělat

Tchán se mě pokusil svést

Problematické soužití s tchyní

Manžel hrozně žárlí. Co s tím?

Jak říci manželovi NE!

Manželka je semetrika

Manžel mě psychicky týrá

Dotazy a odpovědi na téma Kamarád taky rád (k prvnímu dílu Afér)

 

PTÁT SE MŮŽETE I VY - PROSTŘEDNICTVÍM TOHOTO FORMULÁŘE

 

Dr.phil. PhDr. Laura Janáčková, CSc. je doktorkou psychologie a odbornou asistentkou na vysoké škole. Pracuje jako vedoucí oddělení somatopsychiky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Její dlouholetá praxe zasahuje do různých oborů aplikované medicíny, kde se zajímá o vliv psychosociálních faktorů na změnu zdravotního stavu člověka.

 

Přednáší na univerzitách v Praze a v Brně a pravidelně se aktivně účastní domácích i zahraničních vědeckých konferencí. Publikovala desítky odborných i populárních článků, učebních textů a kapitol ve vědeckých monografiích. Mezi její poslední samostatné monografie patří Bolest a její zvládání, Základy zdravotnické psychologie, Nevěra a její zvládání, Komunikace ve zdravotnické péči a Praktická komunikace pro každý den.

 

V tisku jsou i další publikace, Psychoterapie bolesti, Rakovina a její zvládání. Účastní se rovněž přípravy a realizace osvětových pořadů a filmů pro rozhlas a televizi.

 

O tématech ze seriálu Aféry hovoří PhDr. Laura Janáčková také ve svém pořadu Partnerské Impulsy doktorky Laury, který se vysílá každou sobotu a neděli vždy v 13:45 na Rádiu Impuls.

 

www.laurajanackova.cz

 

Čtvrtý díl seriálu Aféry s názvem Falešný forhend (Manžela vzrušují více muži než ženy) uvidíte už v úterý 26. července ve 21.10 na Primě

Tchán se mě pokusil svést, mám to říci manželovi? Bojím se, že mi nebude věřit.

 

Váš tchán vás pravděpodobně vnímá jako mladou, krásnou a přitažlivou ženu. Protože nepíšete, jak se vás pokusil svést, zda s  vámi jen slovně flirtoval, nebo vás pozoruje a dělá konkrétní návrhy, či se vás dotýká nebo ještě víc, nelze stanovit konkrétní strategii v  jednání s  ním. Obecně lze doporučit, abyste se jednoznačně ohradila proti jakýmkoliv jeho návrhům. Jasně a krátce mu řekla, že je vám jeho chování nepříjemné, a bude-li se opakovat, budete nucena ho radikálně řešit. Když dotěrný tchán nepřestane, požádejte o pomoc manžela, tchyni a v  případě tělesného napadení i policii.

reklama