Jak ošálit drahý přístroj

Jak ošálit drahý přístroj, 1 Foto: Jak ošálit drahý přístroj, 1Foto: All

Tři z hlavních postav seriálu Cesty domů jsou kardiochirurgové. Je proto logické, že se jejich pracovní prostředí musí v seriálu objevit.

A nebyl by to režisér Jiří Adamec, kdyby nechtěl, aby to bylo reálné prostředí se všemi důležitými a drahými přístroji. Právě to hrálo důležitou roli ve scéně, kdy se lékaři snažili zachránit pacienta Karla Kováře alias herce Norberta Lichého.

 

Režisér Jiří Adamec točí v reálném prostředí rád. A vůbec mu nevadí, že to bývá za plného provozu, což je někdy komplikované. „Když se do nemocnice nastěhujete s kamerami, steadicamem a jeřábem, kolem nich je štáb a spousta herců, bývá to napínavé. Ale třeba v případě kardiochirurgie to bylo k dobru věci, protože takové prostředí má svou atmosféru, která na všechny působí a obraz patřičným způsobem dotváří. Máme vždycky odborné poradce, u scény oživování pana Kováře byl například skutečný anesteziolog. Když lékař hraje lékaře, je to fajn, protože vidí situaci zevnitř a jeho pohled je pro autenticitu obrazu důležitý,“ říká Jiří Adamec.

„V televizi je běžné, že se scény z lékařského prostředí točí v ateliéru a o operacích se mluví někde na chodbě. Pokud chcete ale natáčet filmově, je ideální točit v nemocnici. Navíc tu drahou lékařskou techniku ani do ateliéru nedostanete. Těžko vám někdo půjčí přístroj, který stojí desítky milionů a je jediný v republice. Proto raději volím reálné prostředí,“ vysvětluje Jiří Adamec.

 

Režírovat lékařskou techniku je ale velký problém, protože ona je určena k používání a ne k filmování. „Je zvyklá pracovat s lidským tělem, které je v ohrožení, má jiný tep a jinak mu pracuje srdce než herci, který je zdravý. A už vůbec není zvyklá pracovat s režisérem. Museli jsme proto vymyslet, jak ten přístroj ošálit a změnit pochody, které vydávají ty nejrůznější křivky a zvuky a všelijak svítí,“ říká se smíchem Jiří Adamec. Přístroj, na který filmaři museli vymyslet fintu, byl defibrilátor. Právě jím se chystal Rudolf Bernát alias Alois Švehlík oživit pacienta Karla Kováře, tedy Norberta Lichého. Jak herec na scénu vzpomíná?

„Bylo potřeba, aby na monitoru byla vidět rovná čára, která signalizuje, že srdce nebije. Nevím, jak to dělají v amerických filmech, ale my jsme ho dali na mokrý ručník. Když mě pak přístrojem oživovali, byl samozřejmě vypnutý ze zásuvky a já jsem reakci těla jen zahrál. Ale přesto jsem se trochu bál, že do mě střelí zbytkový proud. Pacient, který je opravdu v ohrožení života, takovéhle věci naštěstí nevnímá. Ale já si pořád říkal – co kdyby? Přestože jsme tam měli odborné poradce, nebyl to dobrý pocit. Člověka při té scéně nechtěně napadá – co když mě něco takového taky někdy čeká? Ale jinak jsem umřel statečně a pak jsem odešel zdráv a po svých. Přesto už bych takovou scénu raději točit nechtěl,“ říká s úsměvem Norbert Lichý.

DNES V TVHlavní postavou nového detektivního seriálu Polda je komisař Bříza  v podání herce Davida Matáska. Foto:
20.15
DNES V TVVylomeniny II Foto:
21.30
DNES V TVSmrtonosná past 4 Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.50
DNES V TVZvláštní chůva Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
22.20

reklama