Mám hereckou duši

Cesty domů, Jiří Adamec, 15 Foto: Cesty domů, Jiří Adamec, 15Foto: Prima

S Cestami domů tráví jejich hlavní režisér Jiří Adamec intenzivně už zhruba tři čtvrtě roku. Co všechno s nimi prožil a na co se těší v budoucnu?

Vybavíte-li si úplně první natáčecí dny a porovnáte je se současnou situací, co se za tu dobu změnilo?

 

Naučili jsme se existovat v ateliéru i v exteriérech, takzvaně jsme si osahali dekorace i všechna reálná prostředí. Celý tým už se dobře zná, takže práce je oproti prvním natáčecím dnům rytmičtější, nemáme zbytečné prostoje a už máme i čas na to, abychom se najedli. Přibyly nové postavy, které prožívají zajímavé dějové linie. A už také víme a cítíme, že seriál má úspěch.

 

Překvapil vás za těch zhruba osm měsíců někdo z herců?

 

Snad ani ne. Všichni odevzdávají to, co jsme od nich očekávali, jinak bychom si je neobsadili. Při vybírání herců pro seriálové postavy je problém v tom, že pokud se opravdu hodně spletete, je to vidět, nedá se vykličkovat a máte zaděláno na velký průšvih. Ten se pak musí řešit tím, že postava postupně ze seriálu odejde. Zatím ale žádnou z postav nepotkal osud režisérského omylu. A pokud někdo odejde, pak proto, že se s jeho odchodem počítalo v rámci dramatické stavby příběhu už od synopse. Protože v seriálu musejí postavy odcházet i přicházet, musejí se měnit a doplňovat, jinak by se divák nudil. Navíc jednotlivé dramatické linie se po čase vyčerpávají. Ale seriál musí pokračovat dál.

 

Zatímco v prvních pětadvaceti dílech byli v popředí zájmu hlavně Honza, Soňa a Roman, teď dostávají hodně prostoru i jiné postavy…

 

V seriálu neomylně platí, že nakonec se vyčerpá každá, byť sebezajímavější a sebebohatší dějová linie, každá seriálová větev jednoho dne uschne. I Soňa, Honza a Roman budou jednou muset ustoupit příběhu někoho jiného, ale ještě to, pokud vím, není zdaleka na pořadu dne. Tento základní trojúhelník, a pod ním neustále běsnící vztah rodin Bernátových a Kosíkových, zůstane hlavním tématem seriálu i v druhé části tohoto roku. Ale je pravda, že větší prostor dostávají i postavy, které byly ze začátku spíš na okraji zájmu, konkrétně třeba Kači a Ríša nebo Vendy a Šimon. Doufám, že jejich seriálové peripetie zaujmou hlavně mladší seriálové diváky.

 

Vybavíte si nějaký natáčecí den, který byl extrémně náročný nebo krizový?

 

Těžko říct. Napínavý je každý den, protože musíme natočit hodně obrazů, musíme udělat spoustu práce, na což máme jen omezené množství času. A tento denní plán musíme plnit i při nejednoduchých závazcích herců, což je někdy velmi obtížné skloubit. Ale extrémně náročné jsou zejména scény, které při našem spíš konverzačním způsobu natáčení mají zničehonic najednou akční charakter. Když jsme uprostřed zimy nutili Martina Kosíka vlézt do ledové říční vody a zachraňovat mladé Maškovic kluky – tam už legrace opravdu končila…

 

Není problém po dvanáctihodinovém natáčecím dni takzvaně vypnout, zapomenout na seriál?

 

Je a není. Kdybych mohl přijít domů a hrát si s dětmi, se ženou večer pít víno a koukat s nohama na stole na televizi, klidně bych na seriál zapomenout dokázal. Ale mě po návratu domů z natáčení nebo ze střižny čeká ještě kupa práce, spojené se seriálem. Další scénáře, další herecké postavy, další místa pro natáčení v reálech a exteriérech, další kostýmy a rekvizity – prostě de facto denně další 2-4 hodiny prožité se seriálem…

 

Vystudoval jste na DAMU nejdřív herectví, teprve potom na FAMU filmovou a televizní režii. Myslíte, že proto hercům víc rozumíte a je pro vás snazší s nimi pracovat?

 

Nejenže jsem tento obor vystudoval a mám i zkušenosti z vlastní herecké práce, ale mám z velké části i hereckou duši. Takže si myslím, že hercům opravdu rozumím, vím, jak je správně vést, abych jejich herecké nástroje probouzel, místo abych je z neznalosti třeba i dusil. Snažím se jim vycházet vstříc, abych z nich dostal to nejlepší. Jako člověk znalý herectví s herci pracuji, myslím, jinak než režisér zaměřený především třeba na výtvarnou stránku projektu, nebo režisér, který si potrpí na technické efekty. Proto si myslím, že i to je důvod, že seriály, které natáčím, jsou herecky silné a postavy jsou do detailů prožité. Což je samozřejmě televiznímu divákovi blízké. Když točíte film pro velké plátno, nemůžete se vzdát výtvarných principů, například kompozice scény pro takové dílo je úplně jiná než pro televizní obrazovku. Totéž platí o velkých technických efektech, které velké plátno nejen unese, ale dokonce miluje, ale v televizi nejsou zdaleka tím nejdůležitějším. Pozornost diváků v televizi přitahuje hlavně herecká tvář, ta přináší nejvíc informací, ať věcných, nebo emotivních. Emocí nedocílíte skvělou barevnou kompozicí obrazu nebo výběrem báječných dekorací, ani nejmodernějšími technickými triky. Proto se zuby nehty držím práce s herci a jejich emocemi.

 

Máte v seriálu postavu, která je vám nejbližší, nejvíc jí rozumíte nebo fandíte?

 

Žádná z postav mi nepřipomíná můj vlastní osud, což se někdy stává, proto nemůžu říct, že bych s některou z nich víc cítil. Ale není tu ani žádná, které bych nerozuměl. Přesto, že se figury neprotínají s mým vlastním životem, přiznávám, že některým víc fandím a mám je raději. Je mi například bližší policejní kapitán Honza Mašek než doktor Jakub Vencl. Ale opravdu hodně sympatická je mi postava docenta Bernáta, a to nejen svým osudem, ale i skvělým herectvím Aloise Švehlíka.

 

V seriálu přibylo pár nových postav, přesto – chybí vám tu ještě nějaká?

 

Seriály, které mají autenticky mapovat naše životy, často postrádají humor. Vlastně bych řekl, že humor je nedostatkovým zbožím všech vztahových seriálů. Proto mi zatím schází jednoznačně pozitivní postava s určitým humorným životním nadhledem, která by do seriálu vnesla maximum odlehčujících momentů. Autoři o tom vědí a na takové postavě pracují. Takže Cesty domů se mohou nadít i toho, že v nich v budoucnu bude víc humoru, na což se všichni těšíme. A s ním bude muset přijít i nějaká postava nebo dokonce postavy, který nebo které to senzační seriálové koření na obrazovku přinesou.

Chalupáři Foto:
20:15 21:30
16%
DNES V TVChalupáři Foto:
20.15
DNES V TVČesko vaří s Pohlreichem ŽIVĚ Foto:
21.30

reklama