Cesty přes plot

Cesty domů, Cesty přes plot - Obrázek 5  Foto: Cesty domů, Cesty přes plot - Obrázek 5 Foto: All

V prvním premiérovém díle jste se seznámili s Bárou, Sylvou a Dorotkou Vítkovými. A mohli jste vidět, že jejich herecké představitelky si při natáčení tohoto dílu užily téměř kaskadérské momenty. Sylva skákala z mostu a ostatní lezly přes plot, aby se tajně vloupaly do vily, kde původně bydlely.

Obrazy do každého dílu se točí různě na přeskáčku, ale tentokrát vyšel natáčecí plán tak, že se v jeden den točily oba tyto akční momenty.

 

Začínalo se skokem z mostu, který čekal Sylvu, tedy Vladanu Drvotovou. V televizi vypadala situace hodně dramaticky, v reálu skákala herečka ze zhruba dvoumetrové výšky. Dopadla do kupky sena, kterou na místo dopadu navršili rekvizitáři. Protože Vladana Drvotová netrpí strachem z výšek, bez problémů scénu zvládla. K velké závisti její seriálové sestřičky Dorotky, tedy Terezky Švejdové, která si také chtěla zahrát na akční hrdinku. Ale její čas měl teprve přijít. Jediným, zato nezapomenutelným dramatickým momentem tak během natáčení bylo chování okolojdoucích lidí. Některým cyklistům a chodcům vadilo, když je filmaři poprosili, aby se na pět minut zastavili a nechodili přes most, na němž se scéna skoku odehrávala. Protože mezi nimi evidentně převažovali nediváci seriálu Cesty domů, jejich reakce byly hodně bouřlivé, až arogantní.

 

Po tomto záběru se štáb přesunul před vilu Bernátů. Z děje už jste se dozvěděli, že Bára Vítková původně bydlela i s rodinou v sousedním domě vedle vily Bernátových. Produkce seriálu měla to štěstí, že se jí pro účely natáčení podařilo pronajmout dům, který opravdu sousedí s vilou Bernátových. Realita se tedy v tomto případě přidržela fikce.

 

„Trnuli jsme, že v sousedství vily Bernátových bude bydlet člověk, který nám ani neotevře dveře. Naštěstí jsme narazili na pana Peroutku, který nejenže nám otevřel, ale nádherně zrestaurovanou vilu, která přesně odpovídá popisu vily Vítkových, nám pronajal. A protože je to výjimečně chápající a tolerantní člověk, dokonce nám dovolil vystěhovat přízemí domu, které v našem příběhu hraje. Což rozhodně není obvyklé,“ pochvaloval si režisér Jiří Adamec.

 

Pan Peroutka nejen že se z přítomnosti filmařů ve vile a v krásné zahradě nezhroutil, ale se zájmem a v naprostém klidu sledoval, jak mu postupně tři herečky lezou na zídku a přes plot. Když na sloupek u plotu pánové od stavby vysadili malou Terezku a drželi ji za nohy, holčička málem pištěla nadšením, že konečně hraje akční scénu. Pak spokojeně seskočila do náruče své seriálové sestry Sylvy, tedy Vladany Drvotové, a ochotně záběr několikrát opakovala.

 

Vladana si poradila s přelézáním plotu stejně hravě jako se skokem do kopky sena. Nejsložitější byl úkol pro Terezu Kostkovou, která měla na lezení přes plot trochu nešikovné boty – měly poměrně vysoký klínek. Když scénu režisér s herci a kameramanem zkoušel, dával jí pokyny: „Teď nemusíš plot přelézat, udělej to, až pojedeme na ostro“. Ale Tereza Kostková se zachovala jako velká profesionálka. „Ne ne, já si to raději zkusím,“ řekla a cvičně plot přelezla tam a zpět. Kdy naposledy zdolávala nějaký plot doopravdy?

 

„Nikdy jsem se nikam nevloupala a přes plot jsem lezla naposled jako devítiletá holka. Byli jsme tenkrát na dovolené v bývalé Jugoslávii a s dětmi Lojzy Švehlíka jsme přelezli plot do sousedního hotelu, kde byla nějaká zábava. Měli jsme jen pár drobných – tenkrát se tam platilo v dinárech, tak akorát na jednu coca colu. Ale neměli jsme na vstup. Proto jsme přelezli plot, abychom si tu jednu lahev mohli dopřát a pak se o ni podělit,“ vzpomínala se smíchem herečka.

 

A co režisér Jiří Adamec? Kdy naposledy přelézal nějaký plot? „Když jsem byl malej kluk, a to není včera, ale už předevčírem. Jako kluk z vesnice jsem lezl přes plot hodně, většinou k někomu na třešně, jablka nebo hrušky a tu a tam jsem se vracel i s pohlavkem od souseda. Tenkrát pro mě nebyl žádný plot překážkou, teď už naštěstí žádný přelézat nemusím,“ smál se režisér.

VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ Foto:
11:50 12:45
32%
DNES V TVHlavní postavou nového detektivního seriálu Polda je komisař Bříza  v podání herce Davida Matáska. Foto:
20.15
DNES V TVVylomeniny II Foto:
21.30
DNES V TVSmrtonosná past 4 Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.50
DNES V TVZvláštní chůva Foto:
20.15
DNES V TVChirurgové - reprezent Foto:
22.20

reklama