Herci z Cest domů dělali v Motole Mikuláše a četli pohádky

Herci z Cest domů dělali v Motole Mikuláše a četli pohádky - Obrázek 1 Foto: Herci z Cest domů dělali v Motole Mikuláše a četli pohádky - Obrázek 1Foto: www.iprima.cz

Herci z primáckého seriálu Cesty domů se převlékli do kostýmů Mikuláše, anděla a čertů a zpestřili den dětem na dětském oddělení nemocnice v pražském v Motole. Někteří z nich byli v kostýmu k nepoznání. A ti, na něž kostým nezbyl, četli dětem pohádky.

V oslnivě krásného anděla se proměnila Kateřina Brožová. V kostýmu čertice chodila po pokojích Simona Postlerová, která k sobě měla celou čertí rodinku. Za malé pekelníky se totiž převlékli i představitelé dětských seriálových rolí – Matyáš Leier, Standa Havrda a Terezka Švejdová. Zatímco Simona Postlerová byla k poznání i pod ďábelským líčením, herce, který oblékl mikulášké roucho, nemohl odhalit nikdo. A tak si personál dvou oddělení, v nichž herecká mikulášká výprava procházela pokoje s hospitalizovanými dětmi a nadělovala dárky, lámal hlavu s tím, kdo je Mikuláš. Byl to trošku rébus, ale nakonec sestřičky podle hlasu odhalily Mirka Šimůnka. „Mikuláše jsem dělal poprvé, většinou jsem se převlékal za čerta. Bylo zábavné, že mě nepoznali,“ říkal herec, který hraje v seriálu protivného doktora Doudu. 

 

Simona Postlerová, seriálová Pacina,  se v roli čertice vyřádila. Když si sundala kostým, chvíli uvažovala o tom, že si čertovské líčení na obličeji nechá. „Některé děti mě dojaly. A jiné naopak překvapily. Jako třeba pětiletá holčička Kristýnka, ta s námi dlouho diskutovala a pokládala nám otázky, které šly až na dřeň. A nakonec nám na památku dala papírový řetěz, který sama vyráběla. Kousek jsem si vzala pro štěstí a zbytek si pověsíme v ateliéru. Samozřejmě jsem na Mikuláše nezapomněla ani na své děti doma. I když už jsou dospělé, mají za oknem mikulášské punčochy. A má ji tam i naše kočka Františka,“ smála se herečka.

 

Ti z herců, na něž nezbyl žádný kostým, se rozdělili do pokojů a dali se do čtení pohádek. Splnili tak slib, který si dali letos v květnu, když odstartovali cyklus charitativních běhů, jichž se pak pravidelně zúčastňovali. Prohlásili, že kdo nebude moct běžet nebo závod nedoběhne, půjde dětem do Motola číst pohádky. Nakonec ale přišli i ti, kdo poctivě běhali. Jako například Viktor Limr, seriálový Martin Kosík. „Na pohádky si moc nevzpomínám, ale když už jsem byl větší, hltal jsem Verneovky a Mayovky,“ říkal herec. „Moje oblíbená knížka vždycky byla Děti z Bullerbynu. Četla mi ji máma, pak jsem si ji pročítala sama a o mnoho let později jsem z ní předčítala svým dvěma synům, kteří ji znají skoro nazpaměť. A čtu jim pořád, i jiné knížky Astrid Lindgrenové,“ říkala Bára Lukešová, která hraje v Cestách domů zdravotní sestru Apolenu.

 

Vendulka Křížová (v seriálu vrchní sestra Zlata), také čte dětem dodnes a také má ráda knížky této známé švédské autorky. „Vždycky si vlezeme do postele, poskládají se tam s námi i psi a kočky a já čtu. Někdy mám problém, abych neusnula dřív, než děti. A občas se u čtení i dojmu a děti mi pak říkají ´Mami, tak už nebreč´,“ smála se herečka. Dětem přišla číst pohádky i Kamila Špráchalová, která hraje v seriálu prostořekou Kači. „Přinesla jsem si své oblíbené knížky, které čtu synům. Většina dětí v nemocnici měla v tu chvíli maminku nebo oba rodiče. Já jsem ale na jednom pokoji našla chlapečka, který u sebe zrovna maminku neměl, tak jsem byla ráda, že ho můžu zabavit. Příště bych šla číst nejen dětem do nemocnice, ale třeba také do nějakého domova důchodců. Před Vánoci všichni myslí hlavně na děti, což je v pořádku, ale na starší lidi, kteří jsou někdy velmi osamělí, se trochu zapomíná,“ říkala Kamila.

 

„Potěšit alespoň na chvíli nemocné děti, je jen střípeček toho, co člověk může udělat. Chvílemi nám během našeho mikulášského nadělování bylo úzko a měli jsme slzy v očích, snažili jsme se být veselí a roztomilí, ale neubránili jsme se dojetí. Když se setkáte s dětmi, které mají velké zdravotní problémy, nebo jsou různě postižené, uvědomíte si, že život často běží úplně jinak. Obdivuju všechny, kteří nemocným a postiženým pomáhají, i rodiče, že mají tolik síly takovou situaci zvládat,“ říkala Kateřina Brožová, která hraje v Cestách domů postavu Heleny Šeborové.

reklama