Igor Bareš: „Mám rád v životě řád.“

Cesty domů: profil Igor Bareš alias Jiří Pánek Foto: Cesty domů: profil Igor Bareš alias Jiří PánekFoto: All

Jednou z nových postav, na kterou se můžete v nové řadě seriálu Cesty domů těšit, je Jiří Pánek. Talentovaný chemik a milující syn i manžel, ale tak trochu životní smolař. Hraje ho Igor Bareš.

Co vás na této roli nejvíc zaujalo?

Jsem pracovitý člověk, mám rád v životě řád. Vyhovuje mi, pokud je ten řád stanovený pracovní dobou. Když mám v diáři nalajnováno během deseti dnů šest natáčecích dní a vím, že musím jít brzy spát, abych byl třeba už v šest hodin ráno v ateliéru, je to pro mě dobré i po zdravotní stránce. Potýkám se totiž s nemocí, v boji s níž je důležitý pravidelný rytmus. Seriál tohoto typu mi tu pravidelnost umožňuje. Navíc s Jiřím Adamcem je pro mě radost a svátek pracovat, je to člověk, který mi kdysi změnil život tím, že mě obsadil do předchozího seriálu – Pojišťovny štěstí. Díky tomu jsem se usadil natrvalo v Praze. Když začal natáčet Cesty domů, tiše jsem doufal, že se pro mě třeba časem najde nějaká role. Stalo se a já jsem moc rád.

 

Jiří Pánek není v záviděníhodné situaci. Životem zlomený muž, který se snaží zachránit zbytky manželství i sebevědomí. Rozumíte mu, nebo nad jeho konáním nechápavě vrtíte hlavou?

Každý z nás žije nějaký život a existují takzvané zástupné motivace. Pokud budu hrát vraha, nebudu si představovat, že jsem zabil dvě stařenky sekerou. Můžu si vybavit třeba to, že mi kdysi umřel pes. A ty slzy taky přijdou. Vycházíme z toho, co jsme si odžili, a dosazujeme si to do situací, které nabízí scénář. Ale chlap stále a navzdory všemu milující ženu, která ho už nechce, není nic neobvyklého. A syn závislý na mamince taky ne. Jsem jedináček, leccos o tom vím. Myslím, že Jirkovi Pánkovi rozumím.

 

Skoro to vypadá, že je vám v lecčem podobný?

Možná že je. Snažím se žít tak, jak si myslím, že by se žít mělo. Neříkám správně, ale podle svých představ. Mám rodinu, snažím se o ni postarat, to dělá i Jirka. Když se jeho nevlastní syn dostane do problémů, chce mu pomoct, což rodiče běžně dělají. To je přece normální, tak by to mělo být. Rozumím tomu, proč Jirka jedná tak, jak jedná.

 

Přesto – je něco, co byste mu poradil? Co byste vy – být na jeho místě – dělal jinak?

Jirka taky umí bouchnout do stolu a to, že je dobrák a měkkota, určitě nebude trvat věčně, věřím, že dokáže prosadit sám sebe. Ono takové bouchnutí do stolu, když přijde v pravý čas, může věci jenom prospět. Pokud bych mu tedy měl radit, měl by do toho stolu bouchnout co nejdřív.

 

Jak se vám zamlouvá vaše seriálová rodina?

Maminku mi hraje Carmen Mayerová, kterou jsem vždycky obdivoval jako herečku i jako ženu a toužil si s ní společně zahrát. Teď se mi to konečně splnilo. Lindu Rybovou, která mi tu hraje manželku, znám z jedné pohádky. A s Martinem Krausem, svým seriálovým synem, se potkávám poprvé. Když jsme točili obraz na rybách, měli jsme možnost si víc popovídat. Tak jsem z něj trochu tahal rozumy. Jeví se mi jako perspektivní herec a líbí se mi, že si uvědomuje, že od režiséra Jiřího Adamce se může hodně naučit. Je fajn, že dostal takovou příležitost v mladém věku, a myslím, že má před sebou velkou budoucnost.

reklama