Jak herci vzpomínají na školu

Cesty domů: Jak herci vzpomínají na školu - Tereza Kostková, Miroslav Etzler s dětmi Foto: Cesty domů: Jak herci vzpomínají na školu - Tereza Kostková, Miroslav Etzler s dětmiFoto: www.iprima.cz

Prázdniny utekly jako voda a je tu opět nový školní rok. Jak vzpomínají na nástup do první třídy a na svá školní léta někteří z herců seriálu Cesty domů?

Kateřina Brožová

Kateřina Brožová, která hraje novou postavu Helenu Šeborovou, na školu vzpomíná ráda. „Jako dítě jsem se opravdu moc těšila do první třídy. To nadšení mi nějakou dobu ještě vydrželo, ale protože jsme se párkrát stěhovali, několikrát jsem změnila dětský kolektiv. Neměla jsem s tím ale problém, vždycky jsem byla komunikativní a měla kolem sebe ráda děti. Na druhém stupni, když už jsem měla hodně kroužků a hlavně jsem jezdila na koni, už mě to do školy tolik netáhlo. A pak jsem musela přežít ještě období gymnázia se vší matematikou, fyzikou a chemií, abych pak spokojená a šťastná studovala na divadelní fakultě. Až s odstupem času jsem si uvědomila, že jsem se ve škole měla některým předmětům věnovat víc. Ale tak to má asi každý,“ říká herečka.

 

Martin Kraus

Představitel seriálového grázla Dana Pánka přiznává, že nebyl žádný svatoušek. „Byl jsem jedináček a vyrůstal mezi koňmi, psy a převážně dospělými lidmi. Proto mě mamka dala na poslední rok do školky, abych se trochu otrkal. Jenže já se tam strašně moc pral. A ona pak musela chudák poslouchat celou řadu stížností od učitelek, ale i maminek ostatních dětí. První školní den si pamatuju poměrně přesně. Deváťáci nám prvňákům udělali takový uvítací výbor, každý z nás dostal červený tulipán. Seděl jsem v první lavici a šťouchal do kamaráda Pepy a nudil se. Paní učitelka mě napomínala, ale marně. Tak vstala a posadila si mě na klín, abych nezlobil. Zlobil jsem celou školní docházku a měl spoustu poznámek. O to víc mě potěšilo, když pak o mnoho let později učitelé na mé lumpárny zapomněli, a naopak mě ve škole vítali a ukazovali mi, co je v ní nového. A můj spolužák a kamarád Martin, s nímž jsme tenkrát byli skoro denně na koberečku ve sborovně, teď v té samé škole učí,“ směje se Martin.

 

Vendulka Křížová

Vendulka Křížová hraje v seriálu laskavou a trpělivou vrchní sestru Zlatu. A trpělivost musí mít i v soukromém životě, protože má doma tři děti. „Školou povinné jsou zatím jenom dvě – dvanáctiletá Anežka nastoupila do šesté třídy a desetiletý Bertík do čtvrté. První školní den u nás začíná většinou tak, že se hroutím. Přece jen je to najednou zase povinnost oproti dvěma měsícům, kdy mají děti volnější režim. Děti se těší na kamarády, já na to, že budou mít konečně zase nějaký řád. Za pár dní jim začnou kroužky, budeme jezdit na fotbal a volejbal, takže začne pořádný šrumec. Já jsem byla v jejich věku stejná. Těšila jsem se nejvíc na první školní dny, kdy se ještě nic neděje. Nebyla jsem žádná vzorná žákyně ani šprtka, prostě zlatý průměr. Čím jsem byla starší, měla jsme školu takzvaně víc na háku a vymýšlela různé fígle proč do ní nejít. Vždycky mě hodně bavil přírodopis, ale i matematika, protože jsme na ni měli fajn učitele, pak tělocvik a výtvarná výchova. Vzpomínám si, jak jsme na základní škole vymýšlely s holkama různé výmluvy, aby nás učitelka musela uvolnit ze školy. A taky si vybavuju jednu docela kuriózní poznámku: ‚Krájí jablko hřebenem‛, přinesla jsem jednou napsané v žákovské knížce,“ vzpomíná Vendulka Křížová.

 

Viktor Limr

Viktor Limr, který hraje v Cestách domů Martina Kosíka, v souvislosti se školou vzpomíná na zvláštní pocit, který jej přepadl vždycky v neděli večer. „Na základní škole jsem se nemusel učit, protože jsem všechno pochytil během vyučování. Ale přesto jsem do ní nechodil moc rád. Dodnes se mě vždycky v neděli večer zmocní zvláštní deprese. V podvědomí mám zafixované, že po víkendu, kdy jsme podnikali nějaké výlety nebo jiné zajímavé aktivity, najednou musím v pondělí vstávat a jít do školy. A ten pocit mám pořád, i když už do školy dávno nechodím, a mám ho přesto, že jsem nikdy neměl ve škole žádný problém. Párkrát jsem se popral a jednou zfalšoval podpis na poznámce. Co mě ale bavilo, byly školy v přírodě. Žili jsme v Ústí nad Labem, kde bylo poměrně špatné ovzduší, proto jsme jezdili každý rok na ozdravné pobyty. Tam jsme se učili jen pár hodin a jinak podnikali výlety, na pokojích jsme různě blbli, bylo to fajn,“ vzpomíná Viktor Limr.

 

První školní den mají za sebou i tři seriálové děti. Terezka Švejdová, která hraje Dorotku Vítkovou, chodí do druhé třídy a baví ji matematika. Těšila se na kamarádky, které prý sledují Cesty domů a vyzvídají na ní, co se v seriálu bude dít dál. Standa Havrda, představitel Jonáše Maška, šel do školy mnohem méně nadšeně. Jediné, na co se dnes těšil, byly lívance ve školní jídelně, které má moc rád. Když se ale ve škole dozvěděl, že budou chodit na plavání, usoudil, že to ve druhé třídě snad nebude tak špatné. Matyáš Leier, který hraje jeho bratra Ivana, nastoupil už do šesté třídy. Ten se prý do školy docela těšil, obzvlášť na kamarády, a je zvědavý na tři nové předměty, které mu přibudou – na francouzštinu, občanskou výchovu a fyziku.

 

Místo činu: Mnichov Foto:
10:05 12:10
18%
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TV
20.15

reklama