Jak se simuluje autonehoda

Cesty domů, Jak se simuluje autonehoda, 6 Foto: Cesty domů, Jak se simuluje autonehoda, 6Foto: Prima

V autě stačí chvilka nepozornosti a všechno může být úplně jinak. Na vlastní seriálovou kůži se o tom přesvědčili Soňa s Ivanem a Jonášem a Tomáš Hlaváček, kteří měli v 52. díle autonehodu.

Soňa (Pavla Vitázková) vezla oba své syny a na zlomek vteřiny se otočila po Ivanovi, kterému se zasekl bezpečnostní pás. Proti ní jedoucímu Tomášovi (Martin Písařík) ve stejnou chvíli upadl mobilní telefon a i on na okamžik odtrhl oči od silnice. Když se na ni opět podíval, jel v protisměru a jen o pár centimetrů minul auto Soni, které ale vinou nečekaného manévru skončilo ve škarpě.

Autonehoda se natáčela v Roztokách u Prahy na jedné vedlejší silnici a nebyla to úplně jednoduchá scéna. „Nejtěžší není to, že jde o autonehodu, ale že musíme vytvořit pouhou iluzi autonehody ze záběrů, které se ve střižně poskládají tak, aby měl divák pocit, že viděl skutečnou bouračku. Při níž ovšem nesmíme škrábnout jediný plech,“ smál se režisér Jaromír Polišenský.

Štáb při natáčení bouračky využil tak zvaný loader, jak se ve filmařské hantýrce říká dodávce s přívěsem, na němž je naložené auto i s herci, které kameramani natáčejí. Snímají tak nejen osoby ve voze, ale zároveň ubíhající krajinu. Nejdřív takto zabírali Soňu s klukama v jednom autě, pak Tomáše v jeho kabrioletu. Martin Písařík režisérovi Jaromíru Polišenskému navrhoval, jestli by se toho nedalo využít a stáhnout autu střechu. Režisér se ale nenechal přesvědčit a Martina chlácholil, že si kabrioletu určitě ještě užije.

Nebezpečné bylo natáčení obrazu, při němž se proti sobě jedoucí auta jen o vlásek minou. V něm herce zastoupili kaskadéři, kteří si vzali paruky a oblečení Tomáše a Soni. Když se proti sobě rozjeli a smykem se jeden druhému vyhnuli, běhal všem přihlížejícím trochu mráz po zádech. Iluze nezvladatelné situace za volantem byla dokonalá. Pak už se točil obraz, během nějž vylézají z aut zranění cestující. Tomášova krev na obličeji a Ivanova rozbitá hlava byly dílem maskérek. O zbytek se postarali rekvizitáři. Na vrakovišti sehnali přední sklo, na kterém udělali praskliny a připevnili ho před originální přední sklo vozu. Do aut vlepili vybuchlé airbagy. Se Soniným autem zajeli do škarpy tak, aby jedno kolo zůstalo ve vzduchu. Do motoru dali kouřové tyčinky, které simulovaly unikající páru z prasklého chladiče. Postarali se i o brzdnou dráhu na silnici.

Jaké pocity měla při natáčení autonehody představitelka Soni Pavla Vitázková? Zažila i ona někdy na silnici velmi těžko zvladatelnou situaci? „Párkrát ano. Naposledy letos v zimě, když jsem dojížděla na natáčení do Prahy z Brna. Na dálnici D1 už jsem strávila mnoho hodin, ale letos jsem zažila pár chvil, kdy mě zachránily jenom moje duchapřítomnost a zkušenosti za volantem. Jezdím už dlouho a opatrně a troufám si tvrdit, že jsem dobrá řidička. Nejhorší ale je, že můžete být sebevíc opatrní a přesto narazit na šílence, který vás zmrzačí. To bohužel neovlivníte,“ říkala herečka.

V podobném duchu mluvil i Martin Písařík, tedy kapitán Tomáš Hlaváček. „Řídím nejen auto, ale taky motorku a oboje hodně opatrně, nemám zapotřebí dělat za volantem frajera. Když jsem v autě nervózní, pouštím si vážnou hudbu, ta mě uklidní a pak vůbec nespěchám. Na motorce jsem ještě mnohem opatrnější, bohužel skoro vždycky narazím na nějakého nebezpečného šílence. Mám tak zvaného „naháče“, je to už moje šestá motorka, tu první jsem si dával dohromady s tátou už někdy ve čtrnácti, takže se považuju za docela zkušeného motorkáře. Vždycky mě ale zarazí, jak necitliví k sobě dokážou řidiči být. A vždycky mě šokuje, jak bezohlední jsou silničáři.  Klidně na silnicích nechají štěrk, což považuju za teroristický útok na všechny motorkáře,“ stěžoval si Martin Písařík.

Režisér Jaromír Polišenský přispěl k tématu kuriózní historkou. „Jednou jsem jel v Chorvatsku a díval se na nějaký umělý trávník či co a ťukl do auta před sebou. Bohužel jeho řidičem byl Ital, který neuměl ani slovo anglicky. Nikomu se nic nestalo, ale vyplnit papíry pro pojišťovnu byl problém, domlouvali jsme se rukama a nohama,“ líčil režisér.

reklama