Jak se točila operace srdce

Cesty domů, Operace srdce 1 Foto: Cesty domů, Operace srdce 1Foto: Prima

Protože se část seriálu odehrává na kardiochirurgii, nemohli vás jeho tvůrci ošidit o skutečnou operaci srdce. Mohli jste ji vidět ve 45. díle a byla z několika důvodů unikátní.

Pacientem byl státní zástupce Hlaváček, který má už delší dobu zdravotní potíže. Vyšetření ukázala, že má hodně vzácnou diagnózu - nádor srdce. Jako operatéra si Hlaváček, tedy Petr Kostka, po mnoha dějových peripetiích vybral toho nejlepšího hradišťského kardiochirurga -  docenta Bernáta, kterého hraje Alois Švehlík. Neobvyklé je i to, že svůj život svěřil Hlaváček právě do rukou Rudolfa Bernáta.  Muže, který ho nenávidí a který si v duchu mockrát přál Hlaváčkovu smrt. Místo toho ale musí udělat maximum proto, aby mu zachránil život.

 

Natáčení bylo unikátní i proto, že štáb měl tu čest proniknout do jednoho z nejmodernějších operačních sálů v České republice, který je otevřený pouze pár měsíců a v němž se dělají ty nejsložitější operace. Štáb tam mohl natáčet, ovšem pod podmínkou, že prostor okamžitě uvolní, kdyby nastala nečekaná situace a lékaři v něm potřebovali operovat. Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením byla u natáčení tohoto obrazu jen nezbytně nutná část štábu, a ta musela dodržet hygienické předpisy. Všichni si museli umýt ruce speciálním roztokem, přezout se do povolených bot a na sebe si vzít sálové oblečení.  „Musím se přiznat, že v tak zajímavém prostředí, které hrálo už samo o sobě, jsem ještě nikdy nepracoval.  Srovnatelné místo by byla snad jen patologie, ale tam jsem naštěstí netočil,“ smál se režisér Jaromír Polišenský. „Pro mě to byl o to zajímavější moment, že jsem nikdy nebyl ani operovaný.  Kdybych se tu ale ocitl jako pacient, mohl bych mluvit o štěstí, že jsem se dostal na tak moderní sál. Být tu jako host bylo velmi příjemné a cítil jsem zvláštní adrenalin. Podobný, jako když jsme točili akční scénu pádu ze střechy, taky jsme museli natočit co nejvíc a nejrozmanitějších záběrů v co nejkratším čase. Navíc sálový převlek mi vyhovoval, je to jediné oblečení, ve kterém nám nebylo horko,“ líčil režisér.

 

Z herců byl kromě Aloise Švehlíka a Petra Kostky u natáčení například i Ladislav Hampl, který hraje Jakuba Vencla. „Docent Bernát ze mě udělal druhého asistenta u operace, takže jsem simuloval odsávání rány a nakonec jsem pacienta zašil. Rána i orgány v ní byla mimochodem velmi povedená maskérská práce. Já sám bych doktor být nemohl. Ne že by se mi dělalo špatně při pohledu na krev, ale například jehla v žíle při odběrech mi nedělá moc dobře. Hlavně bych nechtěl mít tu zodpovědnost za život pacienta. Co se mě týče, mohly by se podobné scény točit častěji, byl to moc zajímavý obraz, který – doufám – se líbil i divákům,“ říkal herec.

 

Autorkou velmi povedené maskérské práce je hlavní maskérka seriálu Eva Ungrová. S výrobou modelů částí lidského těla včetně orgánů pro natáčení má bohaté zkušenosti. Pro operaci Hlaváčka vyrobila maketu trupu, v níž byly ve speciálním prostoru vložené srdce, plíce a další součásti tak, aby co nejvěrněji odpovídaly otevřenému hrudníku. Eva použila srdce z prasete a různé části vepřového a hovězího masa, které překryla ještě blánou z jiného masa. Do rány použila speciální maskérskou krev, která se používá při natáčení zvláštních efektů a je velmi drahá – litr vyjde na zhruba 2500 korun. Ránu potáhla jelenicí. „Někdy se používá vrchní očištěná kůže z prasete, ale ta je moc mastná a roušky a náplasti na ní nedrží. Navíc jelenice vypadá na kameře úplně přesně jako lidská kůže natřená dezinfekcí,“ vysvětlila maskérka. Přesnější detaily ale neprozradila, přeci jen jde o maskérské know-how, které získávala průběžně dvacet let, co se této profesi věnuje.

 

Eva Ungrová musela v určitou chvíli natáčení vstříknout do rány další krev, aby se simulovala situace, že pacientovi praskla céva. Protože na sál směl jen omezený počet lidí a ona u rány musela být, režisér se rozhodl spojit dvě funkce dohromady a poprosil ji, aby si rovnou zahrála anesteziologickou sestru. „Byl to strašně zvláštní okamžik, na který asi nikdy nezapomenu. Když jsem se převlékla do sálového oblečení, najednou jsem cítila ohromný pocit zodpovědnosti. Vůbec jsem nevnímala kameru, jen jsem poslouchala příkazy Rudolfa, tedy Aloise Švehlíka, a měla pocit, že máme před sebou opravdového pacienta. Jakoby v tu chvíli vůbec nešlo o hru, ale o skutečnou záchranu lidského života. V ten okamžik jsem si taky uvědomila, že nedělat svou maskérskou profesi, povolání lékařky by mě moc lákalo. Protože i když mám svou práci moc ráda, práce doktora mi po tomto zážitku připadá smysluplná a ještě víc důležitá,“ řekla umělecká maskérka Eva Ungrová.

reklama