Jana Boušková: Hroznové přání a salát podle paní Medřické

Cesty domů, Profil, Jana Boušková Foto: Cesty domů, Profil, Jana BouškováFoto: All

V Cestách domů hrála Jana Boušková roli matky, která nejraději snídá pivo a cigaretu a vaření není její hobby. V civilu je ale herečka vyhlášená kuchařka. Jak se připravuje na Vánoce?

Přestože Jana Boušková ráda peče a vaří, před čtyřmi roky udělala radikální rozhodnutí: na Vánoce žádné cukroví. Proč? „Pečení mě stejně jako vaření moc baví. Jenže problém je ten, že vánoční cukroví u nás nikdo moc nejí. Tak jsem ho nosila do divadla, a protože ani tam se všechno nesnědlo a mně bylo líto napečené kousky vyhodit, jedla jsem je většinou já. A to se pak odrazilo na mé váze. Tak jsem se zařekla, že s pečením končím. Možná se k němu zase vrátím, až povyrostou vnuci, aby mi mohli pomáhat. Ale to až tak za dva tři roky, zatím jsou moc malí,“ vysvětluje herečka.

 

Jaké vánoční speciality patří u nich doma k oblíbeným? „Vašek (Janin muž Václav Vydra – pozn. red.) má rád vánočku nebo štolu. Velikánskou štolu dostávám už asi deset let od paní Vaculíkové, s níž jsme společně venčívaly psy. Speciální bramborový salát s jablky dělám podle osvědčeného receptu Vaškovy maminky –  Dany Medřické, a to ve dvou variantách – s cibulí a bez. Každý rok taky připravuju kapra na česneku. Stáhnu mu kůži a na 24 hodin ho naložím do osoleného mléka, do kterého rozmačkám česnek. Maso je pak křehké jako dort a česnek v něm není skoro vůbec cítit. Ke kaprovi smažím i kuřecí a vepřové řízky, a protože je rádi jíme na Štěpána studené, dělám jich hodně. Krásný zvyk držíme na Silvestra. Naučili jsme se ho ve Španělsku. Koupíme si hroznové víno a o půlnoci s každým úderem zvonu sníme jednu kuličku a něco si přejeme. Je docela problém sníst takhle rychle dvanáct kuliček. Ve Španělsku se prodávají speciálně pro tento rituál malé kuličky vína bez pecek v plechovkách,“ líčí herečka.

 

Jana Boušková prý bude trávit Štědrý den doma, protože má před svátky ještě několik zájezdových představení. Ale určitě se zajede podívat na statek za jejich koňmi. Zažila někdy Jana Boušková nějaký zvláštní Štědrý den? „Nádherné Vánoce jsme měli zhruba před sedmi lety. Půjčili jsme si obytné auto a vyrazili ve třech jen se psem na pár dní do Dolomit. V autě byla i lednička a vařič, vzala jsem s sebou malinkatý stromeček, poschovávala uvnitř pár dárků, sjezdovky byly na Štědrý den skoro prázdné, prostě nádhera,“ vzpomíná herečka.

 

Vybavuje si Jana Boušková nějaký úžasný vánoční dárek, který dostala? „Když mi byly asi tři nebo čtyři roky, našla jsem pod stromečkem lyže. Až do noci jsem se na nich klouzala po parketách a odmítala je sundat. Když jsem byla o něco větší, dostala jsem tři díly Vinnetoua, kterého jsem si moc přála. Máma s tetou na knihy čekaly od noci před obchodem, aby se na ně dostalo. Když jsem knížky rozbalila, zalezla jsem si pod stromeček a mám dojem, že jsem zpod něj nevylezla, dokud jsem je všechny nepřečetla,“ smála se Jana Boušková.

 

Chcete ochutnat speciální bramborový salát, který připravuje Jana Boušková? Najdete jej na specializovaném portálu Prima vaření.

reklama