Jiří Adamec a Kamila Špráchalová vzpomínají na Jiřinu Jiráskovou

Cesty domů - Jiří Adamec Foto: Cesty domů - Jiří AdamecFoto: www.iprima.cz

Jak na zesnulou herečku Jiřinu Jiráskovou vzpomínají její kolegové Jiří Adamec a Kamila Špráchalová? Jiří Adamec svou dlouholetou přítelkyni, Jiřinu Jiráskovou, navštívil pár dní před jejím odchodem. „Neodešla bez svého ironického humoru“ vzpomíná na poslední chvíle v její přítomnosti.

Režisér Jiří Adamec patřil k posledním lidem, kteří Jiřinu Jiráskovou navštívili. V minulosti je spojila hlavně práce na seriálu. Od té doby jsou dlouholetí přátelé: „S Jiřinou Jiráskovou jsem se sešel naposledy několik dní před její smrtí. Chystal jsem se k ní na návštěvu a povedlo se mi to mezi svátky těsně před Silvestrem. Ještě vstala z postele, přestože před tím tři dny ležela, nechala se upravit, a když tam přišla zdravotní sestra, které říkala Dreda, protože nosí dredy, tak Jiřince říkala ‚No, ty vypadáš nádherně. Vzácně přijde chlap a hned jsi úplně jiná.‘

 

Mluvili jsme spolu o tom, jak se ještě vyplatí žít, nebylo to tak, že by jednoznačně byla rozhodnutá to zabalit, i když to bylo cítit. Ale mluvili jsme o tom, že to ještě má smysl, že musí jíst, že musí chodit a já jsem ji k tomu přemlouval a sestra ‚Dreda‘ to doplňovala ‚Vidíš, pan režisér ti to říká, musíš ho poslouchat.“ Vzpomíná na poslední chvíle. Dokonce si od Jiřiny vynutil slib, že bude chodit a jíst.

 

Bohužel se už po Novém roce Jiřině nedovolal:„ Třetího jsem volal, nezvedla telefon, čtvrtého nezvedla telefon, teď už vím, proč. A víte, jak jsme se loučili? Řekla ‚Dej mi pusu na čelo.‘ Tak jsem jí dal pusu na čelo a na obě tváře a ještě jsem dodal ‚A nezapomeň, cos mi slíbila: chodit a jíst.‘ A ona mi řekla poslední větu, tak typickou pro ten její ironickej humor: ‚Tak jsem se na tebe těšila a ty jsi přišel asi jenom proto, abys mě nasral.‘  

 

Kamila Špráchalová Jiřinu poznala jako šestnáctiletá dívenka v Divadle na Vinohradech: „ Hostovala jsem v Divadle na Vinohradech jako šestnáctiletej pulec při škole a tehdy mě strašně zaujalo, jak si v šatně povídá paní Jirásková s paní Maciuchovou a Ivou Janžurovou, že nejsou vdané. Přemýšlela jsem o tom, jak je možné, že všechny žily tolik let s partnerem, a přitom se nevdaly – a nakonec jsem se zachovala podle jejich příkladu a žiju taky tak. Také dodnes říkám, že ‚Vinohrady‘ jsou barák, kvůli kterému jsem šla k divadlu.

 

 

Telebazar Foto:
22:45 23:50
91%
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVShow Jana Krause - 18.1.2013 - Obrázek 1 Foto:
21.35
DNES V TV
20.00
DNES V TV
21.10
DNES V TV
20.15

reklama