Když se vlády ujme šílená tchýně

Cesty domů, Taťjana Medvecká, 2 Foto: Cesty domů, Taťjana Medvecká, 2Foto: Prima

Jarka Zemanová je nepřehlédnutelná postava, která mile, s úsměvem a s normálnímu člověku nepochopitelnou logikou terorizuje domácnost Kosíkových. Hraje ji Taťjana Medvecká. Jaký byl její první natáčecí den?

Hned první obraz, který herečka natáčela, byl o tom, jak všetečná učitelka Jarka obrátí vzhůru nohama poklidnou mužskou domácnost rodiny Kosíkových. Přijela se seznámit s přítelem své dcery Helenky Šimonem. Přitom usoudila, že když už tu bude, nebylo by na škodu rovnou dohodnout svatbu. Nejlépe nad omáčkou s knedlíkem, kterou s sebou přivezla v hrnci. Mladí se přece mají rádi, tak nač čekat. Helenka by se vdávat chtěla a Šimon už by se taky mohl usadit. A protože je starostlivá matka a jde jí jen o Helenčino blaho, musí si Kosíky trochu proklepnout.

 

Jarka, která si tenkrát malovala růžovou budoucnost své dcery vedle mladého doktůrka, se ale netrefila. Helča už se Šimonem dávno nechodí, naopak se zamilovala do jeho bratra – fotbalového trenéra Martina. Takže z první svatby sešlo. Možná si Jarka zatancuje na svatbě Helči s Martinem. A kdyby ani ta nevyšla, podnikavá vdova si určitě nějak poradí.  Koneckonců – proč by to nemohla dát dohromady ona s Petrem? To by bylo, aby se Jarka svatebního pochodu nakonec nedočkala.

 

Když Taťjana Medvecká s Ladislavem Potměšilem, Klárou Jandovou a Viktorem Limrem výše zmíněnou scénu s režisérem Jaromírem Polišenským zkoušeli, někteří pánové ze štábu se uchechtávali. Možná jim neodbytná Jarka připomínala někoho, koho moc dobře znají. Ale když scénu sledovali už poněkolikáté, postupně jim úsměv trochu tuhnul.

 

Co řekla herečka o Jarce? „Sama jsem zvědavá, kam se postava bude dál ubírat. Nechtěla bych ale, aby ta paní byla moc jednoznačná, aby si o ní divák myslel jen to, že je vlezlá a ziskuchtivá, když jí jde především o peníze. Kdybych ji pojala takhle, tak by se s ní pan doktor Kosík vůbec nebavil,“ vysvětlovala herečka. Pak přiznala, že než začala natáčet, žádný díl Cest domů neviděla, protože to nestihla, tak byl její nástup do seriálu rychlý. Co ovlivnilo její rozhodnutí? „Když mi zavolal režisér Jiří Adamec, se kterým už jsem pracovala na jiném seriálu a kterého uznávám jako velkého profesionála, bylo to pro mě rozhodující,“ říkala.

 

Nemá Taťjana Medvecká podle reakcí v ateliéru pocit, že Jarka Zemanová sice vnesla do seriálu humorný nádech, ale zároveň je to tak trošku odstrašující příklad pro všechny budoucí ženichy? Herečka se na chvilku zamyslela a pak s úsměvem prohlásila: „Vůbec ne, já myslím, že Jarka je milá osoba a tak k té roli také přistupuju.“ A upřímně se rozesmála.

 

Mezi těmi, kdo sledoval první obraz Taťjany Medvecké na place, byl i představitel Šimona Petr Konáš. Měl točit až další obraz, tak se mezitím za kamerami díval, co se u Kosíků doma děje. Natáčení sledoval trochu zachmuřeně a natolik se nechal strhnout dějem, že za každou Jarčinou replikou nesouhlasně zavrtěl hlavou a chvílemi něco tiše zabručel. Když se konečně ozvalo režisérovo „Stop! Obraz je hotov“, Petr Konáš konečně prozradil, co se mu celou dobu honilo hlavou:  „Tak šílenou postavu – ale v tom dobrém slova smyslu - nemůže hrát nikdo jiný než tak skvělá herečka, jako je paní Medvecká!“

reklama