Míla Šplechtová: Domácnost by měla vonět vanilkou

Cesty domů: Míla Šplechtová Foto: Cesty domů: Míla ŠplechtováFoto: All

Seriálová major Jírová se raději pohybuje na policejní služebně než ve své vlastní kuchyni a je možné, že Štědrý den i večer tráví osaměle. Její představitelka Míla Šplechtová má naopak dům plný lidí a všechny rituály spojené s Vánocemi si velmi užívá.

„Vánoce miluju se vším všudy. Od výzdoby bytu přes pečení až po kupování dárků. Začínají pro mě první adventní nedělí, kdy upeču vánoční štolu, která krásně provoní byt. Tvrdím, že domácnost má vonět vanilkou. Je to náš rituál s dcerami Kristýnkou a Barborkou, který jsme zavedly, už když byly malé. Vezmeme si zástěry – já památeční růžovou po Honzově babičce Méri –, pustíme si koledy, zapálíme svíčky, nalijeme do skleniček baileys, které piju jen o Vánocích, a pustíme se do štoly,“ líčí Míla Šplechtová. Dneska už jsou dcery velké, takže se některý rok stane, že většinu cukroví napečou samy. „Na mě pak zbudou jen včelí úly, mandlové hříbečky nebo nepečené cukroví. Každý rok taky peču rumový drdol, recept na něj se v Honzově (herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský – pozn. red.) rodině dědí už spoustu generací. To je tečka naší štědrovečerní večeře, dáváme si ho až tak kolem desáté večer ke kávě, až po rozbalení dárků. Letos se nás u štědrovečerního stolu sejde sedm, loni se totiž po devíti letech v Austrálii vrátil můj syn Nikola, to byl pro mě nejhezčí loňský vánoční dárek,“ říká herečka.

 

„Chci mít vždycky všechno nachystané už 23. prosince večer. To znamená, že uvařím salát a polévku a obalím řízky. A vždycky se stresuju, jestli to stihnu. Večer si pak opět naliju baileys, a když už všichni spí, balím dárky. 24. prosince v deset hodin ráno u nás zazvoní Vlastík Zavřel, který přichází už třicet let na štědrovečerní snídani – kaviár a šampaňské. Letošní předvánoční čas je pro mě zatím trochu hektický, protože mám hodně práce v divadle. Až do 22. prosince zkoušíme v Divadle Na Jezerce představení Jeppe z vršku. Tak se opravdu bojím, jestli všechno stihnu. Před týdnem se mi zdál sen, že jsem šla nakupovat dárky a s hrůzou zjistila, že je 24. prosince a já ještě nemám ani jeden. Lekla jsem se tak, že mě to až probudilo,“ směje se Míla Šplechtová.

 

Herečka se drží zásady, že dárek má mít vždycky nějaký fór, a podle toho se je snaží i nadělovat. Ale vymyslet, co má člověk koupit, je rok od roku těžší. „Letos si s mým mužem nadělíme jeden dárek i v lednu. Náhodou nám oběma vyšlo, že nemáme začátkem ledna žádné představení, tak poprvé po sedmadvaceti letech, co jsme spolu, vyrazíme do tepla. Líbilo by se nám Thajsko. Tak uvidíme, jak to dopadne,“ říká Míla Šplechtová.

 

Komisař Rex I Foto:
03:05 03:55
71%
DNES V TVChalupáři Foto:
20.15
DNES V TVČesko vaří s Pohlreichem ŽIVĚ Foto:
21.30

reklama