Natáčení pod černým sametem

Cesty domů: Natáčení pod černým sametem - Obrázek 5  Foto: Cesty domů: Natáčení pod černým sametem - Obrázek 5 Foto: All

Jak jste viděli ve středečním díle, Bára na den, kdy otvírala restauraci, asi nikdy nezapomene. Nezapomenutelné ale bylo natáčení těchto scén i pro herce a celý štáb.

Ne snad že by šlo o tak náročnou scénu. Na place sice bylo v jednom obraze šestnáct herců a zhruba tolik komparzistů, ale když se loni točila například benefice pro Rudolfa, bylo lidí před kamerou ještě víc. „Točili jsme bouračky a jiné těžší obrazy. Nejtěžší to měla – stejně jako jindy, když má být na place ve stejnou chvíli větší počet herců – naše pomocná režisérka Kačenka Housková. Že to vždycky vymyslí tak, aby měli všichni volno, je pro mě zázrak. Natočit to je pak už hračka,“ smál se režisér Jaromír Polišenský.  

 

Obraz byl náročný hlavně pro technické zázemí – stavbu a rekvizity. Směna začínala v šest hodin ráno, což pro všechny znamenalo být na place už v pět. Během hodiny museli všichni herci projít maskérnou a kostymérnou. Rekvizitáři ale nastoupili už v půl páté. Nejdřív museli celou restauraci zatemnit. Začínalo se totiž večerními obrazy. Jenže venku se už tma začínala prosvětlovat, proto rekvizitáři celou restauraci, která je „nešikovně“ hodně prosklená, obalili černým sametem. Ve filmařské hantýrce se říká, že ji „zanegrovali“. Pak začali připravovat jídlo, které se v obraze servírovalo. A když přišly na řadu obrazy, které v ději předcházejí – tedy kdy Bára s Karolínou teprve všechno připravují na příchod hostů –, stavba restauraci zase vybalila. „Tenhle obraz pro nás byl mnohem náročnější než třeba natáčení smrti Soni. Ale jsme rádi, že jsme si to mohli vyzkoušet – a pro příště už víme, kolik na podobnou akci potřebujeme času,“ vysvětloval šéf rekvizitářů Radek Šušlík.

 

Zatímco seriálová Karolína se na restauraci jen třásla, její představitelku Lucii Štěpánkovou by toto podnikání nelákalo. „Nikdy mě nenapadlo otevřít si restauraci. Nese to s sebou spoustu problémů a organizačních věcí, do kterých, stejně jako do jiného oboru podnikání, bych se nerada pouštěla,“ říkala.

 

„Když vidím, kolik hospod otevře a za chvíli krachuje, ani by mě nelákalo něco takového zkoušet. Když už, bavilo by mě vlastnit jen takové malé bistříčko a v něm nabízet samé nezdravé věci. Jako třeba grilované kolínko s křenem nebo grilované makrely a podobné dobroty,“ zasnil se režisér Jaromír Polišenský.

 

A Tereza Kostková, představitelka Báry? „Já Bářinu snu rozumím. Kdysi jsem v hospodě pracovala, i když ne jako šéfkuchař, a moc mě to bavilo. A to byla opravdu hospoda, i když se honosně jmenovala restaurace. Možná by mě bavilo mít svůj vlastní podnik. Jen si nejsem jistá, jestli mám povahu na podnikání. Bojím se, že bych se mohla stát vhodným objektem různých podvodníků. Ale hospoda je zajímavý svět, odehrává se tam spousta zásadních věcí, je to taky takové jeviště,“ svěřila se Tereza Kostková.


reklama