Petr a Rudolf se vrací do minulosti

Cesty domů, Petr a Rudolf se vrací do minulosti, 11 Foto: Cesty domů, Petr a Rudolf se vrací do minulosti, 11Foto: Prima

V 50. díle se odehraje klíčová scéna celého seriálu. Rudolf s Petrem se vydali na bývalé státní hranice, na místo, kudy se kdysi pokoušeli utéct na Západ a kde zemřela Rudolfova žena a Petrova sestra Jana Bernátová. Jak jejich výlet do minulosti dopadne a co navzájem jeden druhému přiznají?

Nic nepokazíme, když prozradíme, že vláčet početný televizní seriálový štáb z Prahy až na Šumavu, by bylo hodně neekonomické. Obraz, při němž Rudolf s Petrem dojdou lesem až k pomníčku Jany Bernátové, se tedy natáčel na hranicích Prahy v Roztokách. Místo natáčení vytipoval - jako všechny seriálové lokace - režisér Jiří Adamec.

 

„Téměř všechny exteriéry i reály Cest domů se natáčejí v Praze 6. Troufám si tvrdit, že tato část Prahy je neobjevené filmařské místo. Najdete tu všechna prostředí, která si dokážete vymyslet. Hluboké lesy, parky, činžáky, ulice, které vypadají jako dělnické čtvrti, i luxusní vily se zahradami. Toto nádherné údolí v Roztokách jsem neobjevil náhodou, znám ho asi třicet let. Kdysi tu bývala zájezdní hospoda s báječnou restaurací. Vyplavily ji ale povodně a do zničeného objektu se nastěhovali bezdomovci, kteří ho zapálili. Od té doby tu stojí tento strašidelný opuštěný dům. Hospoda tu sice jistě pouze dočasně chybí, přesto údolí zůstalo oblíbeným cílem výletníků. Je na kraji chráněné krajinné oblasti, kam chodí řada lidí na procházky nebo tu jezdí na kolech. A protože uvnitř něj jsou krásné lesy a skály, které vypadají k nerozeznání od lesů v bývalých vojenských prostorech někde na hranici, natáčíme právě tady,“ vysvětloval Jiří Adamec.

 

Protože zrovna ten den byla první opravdu teplá, slunečná jarní neděle, režisérova slova potvrzovala procházející procesí výletníků i cyklistů. Štáb je musel zastavovat a občas i prosit, aby svým povídáním nerušili natáčení. První obraz se odehrával na kraji údolí, kam oba lékaři přijeli autem. Po slovní přestřelce, během níž dal Rudolf najevo svůj nesouhlas s celou akcí, pak vzali z auta kytice a vydali se pěšky k lesu.

 

Místo, kde se natáčela scéna s klíčovým dialogem obou postav, opravdu vypadalo poměrně tajemně a divoce. Než režisér Jiří Adamec s herci Ladislavem Potměšilem a Aloisem Švehlíkem probral celý obraz, rekvizitáři mezi dvěma stromy vytvořili pomníček ozdobený obyčejným křížem ze suchých větví stromů a zasypaný kameny, které si přinesli. Jiří Adamec ještě kameny přeskládal, aby bylo jeho režisérské oko spokojené, a pak spolu s rekvizitáři zahrnovali místo kolem pomníčku listím tak, aby vypadalo jako léta opuštěné a nebylo poznat, že přes něj před chvílí chodil celý štáb.

 

Pak představitele Petra s Rudolfem nasměroval strání nahoru, odkud měli herci k pomníčku sejít. Protože se obraz nejdřív párkrát zkoušel, pak několikrát natáčel a protože nad údolím létají často letadla, oba herci museli zhruba stometrový listím zapadaný kopec vyjít minimálně desetkrát. Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala kolem dvaceti stupňů, byl to obraz náročný nejen emocionálně, ale také fyzicky. Proto ani jednomu z nich nebylo moc do řeči. Přesto jsme se Ladislava Potměšila zeptali, jestli i on má nějaké místo, které je pro něj v životě zásadní, k němuž ho váží nějaké důležité vzpomínky?

 

„Takových míst by se určitě v mém životě našlo víc. Jedno je také kousek od Prahy a jmenuje se Kocanda. Trávil jsem tam dětství a o mnoho let později ho tu prožívali i mí synové. Teď jím vede okruh kolem Prahy a jeden pilíř stojí přesně v místě, kde stávala chatička, v níž jsem prožil ty nejhezčí chvíle svého života. Jednou jsem se tam byl podívat. Byl to moc smutný pohled,“ řekl Ladislav Potměšil.

 

VIDEO: Reportáž - Doznání

Castle na zabití Foto:
14:35 15:35
25%
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVHlavní postavou nového detektivního seriálu Polda je komisař Bříza  v podání herce Davida Matáska. Foto:
21.30
DNES V TV
20.00

reklama