Petra Horváthová a Igor Bareš podporují festival Mental Power

Cesty domů: Petra Horváthová Foto: Cesty domů: Petra HorváthováFoto: All

Hvězdy seriálu Cesty domů Petra Horváthová a Igor Bareš podporují filmový festival Mental Power. Igor spolu s dalšími známými osobnostmi zasedne v porotě, Petra pomáhá s propagací festivalu.

Již šestý ročník filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival se koná od čtvrtka 31. května do sobory 2. června v pražském Divadle Palace. První dva veřejně přístupné večery jsou vyhrazeny promítání soutěžních filmů, představení všech herců i tvůrců, konat se budou také autogramiády. V sobotu pak budou na slavnostním galavečeru, který bude moderovat herec Vojta Kotek, vyhlášeni nejlepší herci a vítězové dalších kategorií. Filmy budou hodnotit například herečky Táňa Vilhelmová a Tereza Voříšková, herec Igor Bareš, hudebník Michal Horáček, herec a zpěvák Vojta Dyk, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, novináři, dramaturgové a další odborníci. Všechny soutěžní filmy budou k vidění na kanálu PrimaPLAY.

 

„K festivalu jsem se dostala loni díky kamarádovi. A jeho atmosféra mě tak nadchla, že jsem organizátorům letos nabídla svou pomoc. Ne jako porotce, ale jako členka přípravného týmu. Propojila jsem festival s Primou, namluvila spoty, snažím se dělat mu propagaci, aby na něj přišlo co nejvíc lidí. Jsem ráda, že můžu tomuhle projektu pomáhat,“ říká Petra Horváthová, kterou můžete vidět v primáckém seriálu Cesty domů jako Vendy.

 

„Já se festivalu účastním letos poprvé. Zatím jsem zhlédl šest filmů a byl jsem překvapený, jak moc mě bavily. Nejvíc na mě působily ty nejsyrovější a úplně jednoduše natočené snímky; myslím, že už mám svého favorita. Jsem moc zvědavý, jak se s ostatními porotci shodneme a který film nakonec vyhraje. Líbí se mi, že člověk obětuje trošku svého času a dopřeje druhému člověku prožít zážitek na celý život. Moc se těším na slavnostní galavečer, myslím, že to pro mě bude velmi citová záležitost. Nemám doma žádný oblek, protože ho běžně nenosím, ale na sobotní večer si ho půjčím a obléknu. Taková událost si ho zaslouží,“ prohlásil Igor Bareš, který hraje v Cestách domů Jirku Pánka.

 

 „S festivalem spolupracuju už několikátý rok. Nejdřív jsem byla v porotě, pak patronkou, teď jsem zároveň v porotě i tváří festivalu. Je to úžasná akce plná emocí, ale bez nějakého patosu nebo smutku. Každý rok, když festival skončí, si říkám, že taky nějaký film s mentálně postiženými herci natočím. Ale nikdy mi to nevyjde. Tak snad jednou,“ slibuje herečka Táňa Vilhelmová.

 

„Festival Mental Power, kterého jsem se účastnila poprvé loni, je jedna z nejdojemnějších akcí, kterou znám. Z filmů na mě nejde smutek, ale cítím z nich velkou touhu něco dělat, ukázat, co člověk dokáže. V životě jsem nezažila takový potlesk ani takový příval energie. Filmy už jsem nakoukala a mám připraveny poznámky na schůzku celé poroty. Strašně se těším na závěrečné vyhlášení vítězů,“ říká Tereza Voříšková.

 

Prezidenty a zároveň zakladateli festivalu jsou David Sychra a Patrik Henel, kteří říkají, že festival založili proto, aby vytvořili pro handicapované herce možnost soutěžit v takových podmínkách a prostředí, které je typické pro filmové festivaly profesionálních herců. „Chtěli jsme, aby mohli ukázat, co umějí, aby dostali za svou práci ocenění a vychutnali si je během slavnostního večera,“ říkají.

 

06:25 06:55
68%
DNES V TV
20.15
DNES V TV
22.20
DNES V TVČas smrti Foto:
20.15
DNES V TVRush Foto:
22.20

reklama