Svatba před kamerou

Cesty domů, Svatba 3 Foto: Cesty domů, Svatba 3Foto: Prima

V posledním díle před prázdninovou pauzou se odehrála svatba Helči s Martinem. Natáčení probíhalo v mnoha směrech podobně, jako kdyby šlo o skutečnou svatbu.

Například zatímco Helča, tedy Klára Jandová, byla v péči maskérek a kostymérek, které jí vytvořily slavnostní účes a oblékly ji do svatebních šatů, její seriálový budoucí manžel, kterého hraje Viktor Limr, si v naprostém klidu ještě patnáct minut před obřadem v tričku a džínách dával v cateringu oběd.

Obřad se konal v obývacím pokoji Bernátovic vily. Aby se do něj vešly židle pro svatební hosty a dlouhý stůl, museli rekvizitáři některé kusy nábytku vystěhovat. Slavnostní tabuli připravil asistent režie Honza Míšek, který tak využil své znalosti ze studií střední hotelové školy.  

Protože na place byla ten den většina hlavních postav, obraz byl hodně náročný a také dlouhý. Režisér Jaromír Polišenský jej proto s aktéry několikrát a po kouskách zkoušel, než každý z herců přesně věděl, kam se má posadit, na koho se při své replice otočit, kdy odejít a podobně. „Hlavně se podepisujte rychle, už tak je to strašně dlouhý,“ nabádal pak novomanžele i jejich svědky. Poslechli ho a všichni čtyři na dokument bleskově zaškrábali něco, co se nepodobalo ani jejich seriálovým, ani skutečným jménům.

Zvláštní ráz dodávaly scéně i slavnostní kostýmy. Pro nevěstu kostymérky půjčily šaty ve svatebním salónu, ostatní dámy oblékly z obchodu Marks&Spencer. Všechny do jedné si své svatební úbory pochvalovaly. Na jejich mužské protějšky, z nichž někteří dávají přednost výhradně sportovní módě, také nebyl špatný pohled. „V obleku jsem se nejdřív připadal trochu nesvůj, už je to lepší. Pořád se v něm ale cítím trochu opatrně a bojím se v něm pořádně si sednout. Nepohybuju se v prostředí, kde je oblek nutný, proto pro mě není běžným kusem oblečení,“ smál se Petr Konáš.

Protože svatbě v ději seriálu předchází smrt Soni, měl obřad daleko k nějaké rozjuchané veselici, ale byl spíš decentní. Jitka Smutná, která hraje maminku Lídu, byla i v pauzách během natáčení zadumaná. Celou dobu si udržovala vnitřní rozpoložení ženy, která před pár dny přišla o dceru, ale snaží se mít radost z toho, že její manžel právě znovu našel syna, který ho léta odmítal. „Lída dělá, co může, uvědomuje si prospěšnost obřadu jako formy jisté terapie a vytržení ze smutku, ale víc není schopná cítit. Se svatbou, tak jako se spoustou jiných věcí ve svém životě, souhlasila jenom kvůli Rudolfovi, ale žádné štěstí necítí. Podle ní to není dobře a já jí rozumím. Výzkumy ukázaly, že svatba sama o sobě je hodně stresující situace, podobně jako třeba rozvod nebo ztráta zaměstnání, a v kombinaci se smrtí někoho blízkého je to pro ni jako pro matku, která ztratila dceru, velká psychická zátěž. Svatbu jako oslavu života po tragické události vnímám jako zvláštní dramatickou rovinu příběhu. Je to scénáristicky dobré, v životě také nebývá vše hladké a zcela správné, ale osobně s ní - stejně jako Lída - nesouhlasím,“ řekla Jitka Smutná.

Náročnost a netypickou atmosféru scény vnímali i budoucí manželé. „Při obřadu jsem měla zvláštní pocit. Oddávali nás totiž skutečný oddávající a matrikářka, takže obřad dostal punc opravdovosti. Bylo to úplně jiné, než kdyby je někdo jenom ´hrál´. A protože svatbě v ději seriálu předchází smrt v rodině, navíc Martinovi hrozí vězení, měl obřad velmi zvláštní atmosféru,“ říkala herečka. Klára se před televizními kamerami vdávala už podruhé, poprvé si prožila svatbu před sedmi lety v seriálu Rodinná pouta. V civilu je svobodná.

Viktor se ženil vlastně už potřetí. Poprvé na jevišti divadla, podruhé ve skutečnosti a tentokrát před televizními kamerami. A protože si už zvykl být ženatý muž, při každé zkoušce, když Kláře – Helče nasazoval snubní prstýnek, ho nasadil i sobě, jakoby si bez něj připadal neúplný. Souhlasil s Klárou, že říkat ano skutečným oddávajícím úředníkům je hodně zvláštní. V obleku se cítil dobře. „Běžně je moc nenosím, ale nevadí mi. Když si chlap vezme na sebe oblek, změní ho to. Já bych je klidně v seriálu nosil častěji, ale to bych se musel přetransformovat na trenéra české reprezentace. Zatím to spíš vypadá, že budu nosit pruhovaný mundúr,“ vtipkoval herec.

Režisér Jaromír Polišenský svatbu netočil poprvé. „Vždycky jsem ji ale natáčel v obřadní místnosti na nějakém úřadě. Proto byl docela kumšt vymyslet aranžmá tak, aby se do obýváku u Bernátů vešlo tolik lidí,“ líčil. Co točí režisér raději? Svatby nebo akční scény jako jsou bouračky, pády nebo honičky? „Obojí a obojí je zajímavé, ale taky náročné, protože tyto scény mají složitější aranžmá, takže není čas na legrácky, všechno musí přesně klapnout. A svatební obřady v civilu? Ženil jsem se v kruhu rodinném jen s rodiči a svědky. A protože je to už drahně let, byl jsem vděčný paní matrikářce a oddávajícímu, že dohlédli na všechny náležitosti, aby obřad při natáčení probíhal přesně tak, jak má. Pak jsem třikrát na svatbě svědčil, ale dvě manželství se rozpadla, takže tuhle zodpovědnost už bych na sebe raději nebral. Já podobné situace moc nevyhledávám. Nepotrpím si ani na svatby, ani na nějaké velké oslavy, to není nic pro mě, jsem spíš vlk samotář,“ říkal režisér se smíchem.

reklama