Pes Felix, krkavec Amálka a jejich Cesty domů

Cesty domů, pes Felix a krkavec Mamálka 4 Foto: Cesty domů, pes Felix a krkavec Mamálka 4Foto: All

V seriálu Cesty domů mají kromě herců své role i nejrůznější zvířata. Největší hvězdou je mezi nimi pes Rudolfa Bernáta Felix.

Felix se ve skutečnosti jmenuje Johnny, je mu pět let a je to plemeno český fousek, hnědák. Jeho „agentkou“ je Helena Cynková Holá, která se léta zabývá výcvikem zvířat pro film, televizi a divadlo. „Johnny patří mé kamarádce, která se specializuje na výcvik psů. Je to pejsek s průkazem původu, který má navíc lovecké zkoušky a běhá agility,“ vysvětluje. Svou roli si vybojoval mezi několika kandidáty. „Pejsků jsme zkoušeli víc, což je běžné. Z deseti psů, na které režisér ukáže, že se mu líbí, se k natáčení hodí třeba jen jeden. Nešlo o to, že by musel umět něco speciálního. Ale ne každý pes je ochotný poslouchat cizího člověka. Když má na place svého páníčka, prostě nechápe, že by měl najednou poslouchat režiséra a v klidu jít vedle svého páníčka filmového,“ vysvětluje Helena.

 

Felix–Johnny má za sebou i pár náročných scén. V jedné mu například Jan Dolanský alias Roman Hamzík nutil granule, které on musel odmítat. Protože se scéna natáčela několikrát, musela Helena pejskovi po určité době dovolit misku granulí sežrat, aby dostal za svou práci nějakou odměnu. „Je naučený, že si nesmí od cizích lidí nic vzít, aby, když třeba čeká před obchodem, mu někdo nedal otrávené žrádlo. Ale tady pro něj bylo těžké, že ty samé granule, které nejdřív směl, vzápětí musel odmítat.“ Ve scénáři byla také jiná složitá scéna, v níž Felix zažene na střechu kočku. „Něco takového jsme nemohli riskovat.

 

Kočka sice byla od nás, ale kdyby se s Johnnym potkala, byl by poslední, koho by ve svém životě viděla. Nemohli jsme riskovat, že v něm převládnou lovecké pudy. Obraz se proto točil nadvakrát a ve finále byla scéna udělaná střihem. Ráno se natočil moment, kdy kočka uteče na střechu, a odpoledne pak obraz, v němž Felix běhá po zahradě a „jako“ honí kočku,“ vysvětluje Helena Cynková Holá.

 

Kromě psa Felixe se na place občas objevují i zvířata, o které pečuje Kači Průchová, tedy Kamila Špráchalová. Jsou to ježek, krkavec a králík. Všechna jsou ochočená, aby byla zvyklá na kontakt s člověkem.

 

Nic jiného se od nich zatím před kamerou nežádá. Krkavec je samička, jsou jí čtyři roky a jmenuje se Amálka. Je deponovaná ze záchranné stanice živočichů Merlin, protože jde o chráněné zvíře. Ale i ona má své doma u Heleny Cynkové Holé.

 

Kamila Špráchalová se přiznala, že byla zpočátku zvědavá, jak se jí bude se zvířaty natáčet. „Doma žádného mazlíčka nemáme, ale nemám s tím problém. Dětství jsem trávila na chalupě a byla jsem zvyklá na různá zvířata, klidně sáhnu na myš i na hada. A před lety jsem točila pohádku, v níž jsem měla na ruce orla, to mě hodně bavilo. V rukavici už jsem si pohladila ježka, ale krkavce, tedy krkavčici Amálku, ještě ne, z ní mám přeci jen trochu respekt,“ říká herečka.

Hudba z Marsu Foto:
09:55 11:55
25%
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TV
21.40
DNES V TV
20.00
DNES V TVPolární moře Foto:
21.15

reklama