Rozhovor se scenáristy

Rozhovor se scenáristy, Barbara Bulvová a Jan Coufal Foto: Rozhovor se scenáristy, Barbara Bulvová a Jan CoufalFoto: All

Co jsme se dozvěděli od scenáristů seriálu Cesty domů Barbary Bulvové a Honzy Coufala.

1.    Kde berete inspiraci pro své seriálové příběhy?

BARBARA: To je šílená otázka, nevěřte nikomu, kdo na ni dokázal odpovědět, včetně Coufala. Někde v hlavě je „něco“ a to posílá nápady. Co to je, fakt nevím. Sedím, tupě zírám do prázdna a najednou pomaličku polehoučku vidím nějakou postavu, jak něco dělá, jak s někým mluví – a hop. Je to. 

2.    Jste dva scenáristé, žena a muž, znamená to, že Barbara se více věnuje ženským postavám a Honza mužským?

HONZA: Barbara je většinu svého tvůrčího času zamilovaná do některé, případně některých mužských postav a přeje si je vidět v různých situacích.

BARBARA: Na Honzovi je, aby k tomu dodal i ženy. On do nich moc zamilovaný není, takže se víc nadře. 

3.    Píšete ve společné kanceláři, nebo odděleně?

OBA: Píšeme pěkně v tichu a osaměle, přesně tak jako všichni scenáristé. Jenže denně si v pauzách mezi psaním voláme.

BARBARA: Několikrát týdně je Honza v Praze a vymýšlíme. 

4.    Jak často píšete scénáře k seriálu Cesty domů? Jak vypadá váš denní „psací“ rozvrh?

BARBARA: Já málo, píšu linky a scénosledy. A můj pracovní rozvrh je celkem pevně daný, mám doma slečnu v první třídě, takže začínám ráno v osm a končím tak, abych kolem páté pomáhala s domácími úkoly a řešila ztracený penál. V noci ještě čtu scénáře nebo dělám přípravu dalšího děje. 

HONZA: Já píšu tak osm hodin denně, začínám pozdě, zhruba v 10.30 – 11.00 hodin, a pak píšu, dokud mám inspiraci.

 

5.    Seriál Cesty domů je také o sporu dvou znepřátelených rodin, přihodilo se vám něco podobného nebo někomu ve vašem okolí?

BARBARA: Naše rodina byla velmi výstřední, vypjatá a bouřlivá, takže vedla neustálé války, končící vždy hlaholivým a divoce oslavovaným smírem. Prali se kvůli nesmyslům, myslím, že to byl smysl života mnohých členů mé rodiny. Hodně inspirace mám odtud. 

HONZA: Žiji v klidné a spořádané rodině, nic takového se mne naštěstí netýká.

6.    Radíte režisérovi a produkci při výběru hereckého obsazení?

OBA: My jsme umínění scenáristé s bohatou zkušeností z Ordinace, takže většinu hlavních rolí píšeme na tělo prvotřídním hercům. Aloise Švehlíka a Ladislava Potměšila jsme chtěli možná dřív, než jsme začali psát. Veroniku Jeníkovou a Jitku Smutnou taky. Ke Švehlíkovi jsme si vybrali Miluši Šplechtovu, protože z nich lítají jiskry, až to pálí do očí. Ostatní se nám vyvinuli při psaní, ale dá se říct, že většinu jsme přivedli my a některé jsme si vyškemrali. 

7.  Díváte se na „své“ seriály pravidelně v televizi?

BARBARA: No jejej. A tečou mi nervy. Strašně držím palce ostatním, u sebe jsem hyperkritická. Ale taky se směju nebo brečím. Jsem divák se vším všudy. 

HONZA: Nedívám se pravidelně v době, kdy se vysílají, ale rozhodně je sleduji na internetu nebo na DVD od produkce, která dostáváme v předstihu. Pro nás je důležitá zpětná vazba, nechceme psát naslepo. Důležité je vidět, zda vše funguje tak, jak jsme při psaní zamýšleli.

Místo činu: Mnichov Foto:
00:10 02:05
72%
DNES V TVChalupáři Foto:
20.15
DNES V TVČesko vaří s Pohlreichem ŽIVĚ Foto:
21.30

reklama