Každý pátek ve 20:15

Rozhovor s Janem Beranem

Farmář hledá ženu II - Jan Beran - Obrázek 8  Foto: Farmář hledá ženu II - Jan Beran - Obrázek 8 Foto: All

Jeníček nebo dědic. Tak se přezdívá pětatřicetiletému Janu Beranovi. Proč se do soutěže přihlásil? Jakou ženu by chtěl a co obnáší jeho práce?

Rozhovory s pěti farmáři, kteří postoupili do druhé řady reality show Farmář hledá ženu, probíhaly v penzionu Romantika během prvního dne, kdy se setkali s ženami, jež si vybrali podle fotografií a dopisů. Následující den měli farmáři strávit se čtyřmi ženami při společných aktivitách a podle toho si vybrat finální trojici favoritek.

Vy jste člověk, který se po takové pomyslné elipse přibližuje a zase vzdaluje farmařině, prokládá si to činností s počítači. Jak to máte teď?
Je to tak. Čtyři roky po převratu jsem byl v zemědělství, ale pak mě chytly počítače. Nikdo tady o tom nic nevěděl, nikdo se tomu nevěnoval, tak mi to přišlo jako ideální příležitost. Pracoval jsem také v elektru, ale nyní se k zemědělství zase vracím.

Vy jste elektrotechniku studoval?
Nestudoval, je to moje hobby. Ale tenkrát to bylo pole neorané, takže i jako samouk se člověk mohl dostat na slušnou úroveň. V JZD nikdo nevěděl, co je počítač, fungovaly děrný štítky. Mě fascinuje, co ta elektronika dokáže a jak rychle se výpočetní technika rozšířila. Jenže od rána do večera někde pod lampičkami, ostatní byli venku, někde se zvířaty, nebo se šli koupat, a vy přijdete večer v šest domů, už je tma... A o víkendech je člověk už tak vyčerpanej, že s ním nic není, to taky není žádnej život. Takže jsem to přehodnotil a začínám zastupovat otce, který na mě převádí majetek a práci a už se tak stahuje do důchodu. Není to z čistý vody, ale nakonec asi skončím na statku. Plánuju, co budu vlastně dělat, zjišťuju alternativy...

Vás trochu zavazuje i rodinná minulost, dědictví a historie…
Ano, dědeček byl bratrancem ministerského předsedy Rudolfa Berana, otec dodnes žije v domě, kde bydlel.

Co vás v rodinném hospodaření živí nejlépe?
Jsou to kuřata, brojleři. Ekonomicky to nebylo moc výhodné, chovali jsme je pro velký podnik, ale zisk z toho po dvou měsících taky byl třicet tisíc. Jednou to vyjde, jednou ne, máte čtyři – pět turnusů do roka, můžete vydělat i sto tisíc. Teď jsme najeli na farmářské trhy, ale po tom počátečním boomu už to taky netáhne tolik jako dřív. Naštěstí se ti spokojení lidé, kteří poznali, jak dobře chutná polívka z takovýho kusu drůbeže, k nám vracejí. Jsou věrní…

V tom by vám právě mohla pomoct partnerka…
No právě, potřebujeme nový nápady, novou krev, energii... Já osobně doufám v nekonfliktní typ.

Kolik žen vám napsalo?
No hodně. Třicet? Čtyřicet? Já ani nevím… Jenom přečíst ty dopisy bylo šílený. A ani všechna jména těch, které jsem si vybral, si doteď nepamatuju.

A přesto, i v takovém množství – už vám některá rozbušila srdce? Už jste nějakou favoritku zahlédl?
No aby ne! Jsou takový čiperný, hezounký. A teď, když jsem je viděl, jsou roztomilý…

Je pro vás vzhled hodně důležitý?
Hodně, ale potřebuju taky cítit živý temperament.

Jaké soukromé neúspěchy za sebou máte?
Jeden tzv. přechozený letitý vztah, který nevyšel. Já to mám tak, že když mám pocit, že na mě někdo tlačí, tak se stáhnu. Pak jsem se chtěl vrátit, ale už bylo pozdě. Přesídlil jsem z bažantnice do statku, kde bychom mohli spolu žít, ale ona za mnou nepřišla. Čekal jsem rok a půl, a nic...

Teď už jste dospěl do stadia, že už nebudete nikam utíkat?
Teď jsem se usadil na statku a není kam a proč utíkat.

Žijete sám? Vaříte si?
Jsem sám, jen se psem, stýkám se s přáteli. Nevařím si, máme kuchařku a dva zaměstnance. Ale kdyby ta holčina byla aktivní, když jí to nebude vadit, byla by to obrovská pomoc pro mě i moji rodinu, to přiznávám. Na druhou stranu to však není ten hlavní důvod. Hlavní důvod, proč tu jsem, je, že bych třeba nechtěl být na Vánoce sám. Určitou štábní kulturu mám, takže si i vyžehlím, ráno umyju nádobí, aby to nějak doma vypadalo. Ale potřeboval bych impulz, abych třeba i s tím bytem pohnul někam dál.

Máte nějaký pravidelný režim, jaký je váš životní styl?
To nemůžu říct, protože mám problémy se spaním a někdy ponocuju ještě ve dvě v noci. Když mám volno, jdu do lesa se psem. Kdybych měl holčinu, sebrali bychom se a šli jezdit. Takhle jedu za koňma za bratránkem. Když je hezky, držím se venku, a když prší, sednu si k počítači, protože to mě pořád baví. Jsem rád mezi lidma, objíždím kamarády, jsem společenský. Dokonce bych to řekl tak, že společenský život je pro mě hrozně důležitý. Bývalá partnerka pracovala hodně mezi lidmi a když přišla z práce, už nikam celý týden ani nechtěla. I když jsem to chápal, tak mně to dost vadilo. Byla i dost odměřená a já jsem prostě tulivej typ. Mrzí mě, když narazím na holku typu studenej čumák, nevím, jak s ní mám jednat.

Jaká vaše vlastnost by mohla váš potencionální vztah ohrozit? V čem jste konfliktní?
Jsem někdy provokatér a asi i to, že jsem nerozhodný. Váhám, rozhodování je pro mě těžký…

Vy ale nejste Váha...
Ne, já jsem Rak.

A co považujete za svoji nejkladnější vlastnost pro soužití s partnerkou?
I když si kolem stavím bariéry, nakonec se nechám ukecat. Při troše příjemnýho zacházení a hezkýho přemlouvání, při troše trpělivosti je se mnou dobrý pořízení.

Farmář hledá ženu II - Jan Beran - Obrázek 1  Foto:

Anketa

Z finálové pětice farmářů je mi nejvíc sympatický:

hlasovat
hlasovat
hlasovat
hlasovat
hlasovat
Líbí se vám tento článek?

Vaše názory (0)

Žádné příspěvky v diskusi.

reklama

reklama