Každý pátek ve 20:15

Snesitelná lehkost bytí Petra Hájka (46)

Farmář hledá ženu - Petr Hájek 1 Foto: Farmář hledá ženu - Petr Hájek 1Foto: Prima

Čtěte rozhovor s Petrem Hájkem. Už na první pohled lamač srdcí má v sobě určitou lehkost, grácii i aroganci muže, který to se ženami umí. Také je ale pracovitý, umíněný, i když si určitě dokáže život užívat plnými doušky.

Petr bydlí skoro na konci světa, miluje zvířata, stromy, volnost. Svobodu dopřává i svému stádu čtyřiceti arabských, většinou neustájených a neokovaných koní.

Jaká je historie vašeho farmaření?
Jsem klasická náplava, jsem tu teprve devět let; farmařil jsem už předtím, ale v menším. Toužil jsem po větším prostoru, abych se mohl nadechnout a žít tak nějak normálně. Jeden čas jsem bydlel i v Praze, pocházím ale z venkova.

Jak dlouho jste sám?
Dvacet let jsem žil v manželství, rok jsem rozvedený, dva roky to už ale táhnu sám.

Syna máte jednoho? Ty děti, které se tady při našem rozhovoru pohybují, nejsou vaše?
Ne, to jsou děcka na prázdninách u koní, syna mám opravdu jen jednoho.

A kdyby to eventueálně s některou z dam vyšlo, uvažoval byste ještě o dalším dítěti?
No asi jo, vždyť komu bych to všechno jednou odkázal?

Z čeho vlastně žijete, co vás živí? Sýry to asi nebudou?
Koně. Agroturistika. Sýry jsou hrozně pracné a musíte splňovat určitá hygienická kritéria, i když už se objevily firmy, které za celkem rozumné peníze nabízejí malou mlékárnu, takže to lze pořídit. Zatím mám šest koz na dojení, ovečky jsem utlumil, krávy jsem dal úplně pryč a zůstanu jenom s koníkama. Živí mě hlavně chov. Co odchovám, to prodám. Zároveň je vysportuju, postavím do určitých pozic, to má pak zase vyšší hodnotu.

Jste koňák od mládí? Jaká je vůbec vaše původní profese?
Jezdit jsem začal asi před dvaceti lety a jsem elektrikář.

To se tady určitě hodí…
To si pište! Kolem toho stavení je pořád co dělat. Ale když přijedou skuteční elektrikáři, tak z mého vedení šílej.

Co váš deník, kam si denně zapisujete postřehy o počasí a zvířatech? Sledujete, že se příroda trochu vymyká z kloubů?
Určitě, tak nestabilní a extrémní výkyvy, jaké se dějou posledních pět let, nepamatuju.

Koně máte neustájené. I v zimě? Jak stádo kontrolujete?
Dnes ráno jsem zrovna naháněl jednu zaběhnutou kobylu, na kterou mě upozornil soused. Musím sklidit dost sena, které je přes zimu v krmelištích. Zdroj vody je přírodní – sníh, potok.

Dům je útulný, docela komfortní. Jakou ženu byste si tady dokázal představit?
Nemám nějak vyhraněný vkus. Pravá je ta, co vás oslovi, ne? Přece nemůžu říct: mladá, krásná, žádoucí s deseti miliony v kapse…

Dobře, ale přesto: domáčtější, submisivní, nebo akčnější, asertivní?
No jedna mi psala, že ráda pere, vaří, uklízí. Ale mistr světa ve skoku na špek už dávno nejsem. Prostě chci normální ženskou.

Normální ženskou, která se vám bude líbit…
Blbý je, že se většinou hlásí holky z města, ty ale vědí o životě na venkově kulový. Mají romantický představy a za měsíc odpadnou, utečou samy.

Na čem vlastně ztroskotal váš původní vztah?
Krize středního věku. Kluk odešel do učení, žena nebyla věčně doma a někoho si
i našla.

Chodila normálně do práce, nebo vám tady pomáhala s hospodářstvím?
Jezdila odtud do práce, dodělávala si vzdělání a měla spoustu jiných zájmů. Tanec, cvičení, pořád byla někde v tahu. Teď si odpočinula a vlastně by se chtěla vrátit.

Kdybyste začal znovu, jinak a s nějakou jinou, myslíte, že byste se dokázal vyvarovat chyb z minula? Přece jen určitě nějaké byly…
Já vím, jaký chyby jsem dělal, ale to neřeknu. No, jednu prozradím – šel jsem až moc tvrdě za svým a na nikoho jsem se neohlížel. Šel jsem jak ten kůň – klapky na očích a jen dopředu.

Když si představíte sám sebe za pět let, jaký život byste chtěl žít?
Hnal jsem to tak moc proto, že po padesátce už třeba nebudu stačit na tu fyzickou práci. Líbilo by se mi hrát si s koňma, věnovat se jim na nějaké úrovni, to je moje představa. Pokud k tomu budu mít hezkej vztah a najdu třeba schopnou ženu, tak proč ne? Pak bych nemusel utlumit ani zbytek hospodářství. Tu poslední krávu jsem ještě ani neprodal, jen jsem ji půjčil. Buvolů se každá bojí, ale jsou hodný
a nenáročný. Vypadá to, že bude telátko, tak zkusíme českou mozarellu. Jsem fatalista. Taky plánuju strhnout část hospodářských stavení a postavit to znovu, je to nutný a rekonstrukce je finančně i časově náročná.

Takže s tím utlumováním to zase tak horké nebude…

Farmář hledá ženu - Petr Hájek 1 Foto:
Líbí se vám tento článek?

Vaše názory (4)

monika monika
petr hajek 0 15.03.2011 17:49

rada bych ho poznala pokud je jeste sam...monika itrc@seznam.cz

Ivana J.
život v přírodě-farma 2 15.03.2011 08:11

28 let žiji na samotě u lesa,jezdila jsem 20 let,víc než jezdila,tak dělala ručně seno pro 12 koní,kydala atp.Pak chov psů,zakrněla jsem mezi zvířaty,nedokážu si najít přátele.Je to vše jen dřina,leckdy výsledky k pláči,dnes obrněna realitou....nemyslím,že pán nenajde mezi dívkami tu pravou,je to jiná generace.Vidle,lopata ,hrábě..jen zlomek reality.Peníze,veterinář..Krásně vše vypadá v televizi,všední život?????Úplně něco jiného,gumáky,pracovní oděv,divadlo,kino a dovolená tabu,alespoň pro mě,už dávno po tom netoužím,jednou jsem vyhrála dovolenou u moře,dala jsem to známým.Bylo by to pro mě za trest.Nedokážu opustit Jižní Čechy.Jezdila jsem se dívat na araby k p.Hrádkovi ,bydlím kousek odtud.Ráda bych viděla koně pana Petra,jen koně.Pan Petr je mladý a já za zenitem,navíc někoho podobného jsem znala,nebyl pro život...Hodně štěstí,ale pán musí hledat v jiných vodách.Ten druhý pán s koňmi,má více šancí,má zcela jiné zázemí,jinou povahu.Stojí nohama pevně na zemi.Ono zvládnout domácnost,chov zvířat a ještě práci na noční,kvůli zvířatům dá zabrat,to je můj případ.Dnes bych neměnila a nelituji,ale bylo leckdy napováženou.

nina blacka
Bud sam sebou ;) 15.03.2011 09:46

Nemen se. Zustan takovy jaky jsi,bud sam sebou.
Protoze kdyby jsi nebyl jako ten kun s klapkami na ocich,co jde tvrde kupredu za svym, nikdy by jsi nebyl tam kde jsi ted, nikdy by jsi nedosel do sveho cile, ke svemu snu...

petra.k
Aj já žiju na samotě u lesa s 18.03.2011 11:50

Aj já žiju na samotě u lesa s pejskama a kozama, dělám sýry, chodím do práce, splácím hypotéku. Je mi 33, nějakého chlapa bych samozřejmě chtěla, ale už jsem takový samorost a sebe si vážím natolik, že nebudu ze svých představ slevovat, takže se smiřuju s tím, že zůstanu sama. Chlapi to mají jednodušší v tom, že je takové přirozenější, že žena následuje je. Také si myslím, že to žádná z vybraných žen nevydrží, možná u pana Suchardy snad. Patrik potřebuje kuchařku, Pan Bušák pracovní sílu. Petr Hájek se mi velmi líbil, ale ta arogance vůči ženám, tím mě dost zklamal. To bych nerozchodila.

reklama

reklama