Houby si daly konečně říct. Připravte si koše

Konečně rostou! Foto: Konečně rostou!Foto: Thinstock

Konečně!

Houby rostou, rostou hojně, téměř všechny druhy. Problém je jen v tom, že ne všude. Ideální situace je v západních Čechách a na Šumavě, spokojeni mohou být houbaři na Moravě, ale střední Čechy si na pořádné úlovky zatím nesáhly.

Ideální víkend. Naše rodina si v sobotu kolem desáté dopoledne vyjela do lesů v blízkosti Mariánských Lázní. Zcela náhodně jsme zastavili na začátku lesní cesty a s košíkem vstoupili do lesa. To, co jsme za hodinu nasbírali, nám mohl leckdo závidět. Václavky, holubinky, čirůvky, ale hlavně suchohřiby a „praváky“, tedy různé druhy hřibovitých, jako je koloděj, modráček, plavý. Čištění pak zabralo téměř dvě hodiny. Byla smaženice, omáčka, zbylo i na sušení, a tak už máme dost i na vánočního kubu.

Konečně rostou! Foto: Konečně rostou!Foto: Thinstock

V naší Encyklopedii najdete přehled jedlých, nejedlých i jedovatých hub. Déšť posledních dnů dává naději i oblastem, kde to s růstem hub nebylo moc slavné. Podle informací z České mykologické společnosti, rostou už všechny druh podzimních hub, především václavky a čirůvky. Je tedy naděje, že i ve středních Čechách neodejdou houbaři z lesa s prázdnou.

Konečně rostou! Foto:

„Kdo se chce podívat na to, co v našich lesích v současnosti roste, nemusí hned do lesa, může navštívit některou z místních výstav hub,“ doporučuje Aleš Vít z České mykologické společnosti. „Už v pátek začne výstava ve Šluknově a skončí v sobotu, o víkendu budou místní mykologové vystavovat v Kulturním domě v Pořežanech a také v Týništi nad Orlicí. Jak znám místní houbaře, udělají všechno pro to, aby se na výstavě objevila pestrá paleta všech rostoucích hub.“

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Václavka smrková/Armillaria ostoyae Foto:

Václavky jsou jedovaté houby. Přesto je jíme

Na václavky už v tuto dobu můžete vyrazit s koši.

Článek

Čirůvka fialová (Lepista nuda) Foto:

Přehled podzimních hub: naučte se poznávat houby, které rostou na sklonku roku (1. část)

Mykologové tvrdí, že dobrý houbař přinese z lesa houby v každou roční dobu. I v zimě. Je škoda, že většina lidí houbaří jen pár měsíců v roce – obyčejně v červnu a pak v...


reklama