Jak začínali Asterix s Obelixem?

Asterix dobývá Ameriku Foto: Asterix dobývá AmerikuFoto: Distributoři

Poznejte kořeny animované i hrané dětské legendy.

Za svou předlouhou kariéru to vykutálená dvojice Asterix a Obelix dotáhla z kreslených kraťasů až do světa hraného filmu.

V sobotu 15. 11. od 20.00 vám na COOLu nabídneme jejich první hraný celovečerák Asterix a Obelix a v sobotu 22. 11. se těšte na snímek Asterix: Mise Kleopatra!

Co však tahle svérázná dvojice rebelů proti římské moci činila před tím? Kdo je vlastně vymyslel a jak jeho autoři skončili? Odpovědi vás možná překvapí.

 

Na počátku byl Indián

Asterix a Obelix vznikli během v 50. letech 20. století v hlavách autora René Goscinnyho a kreslíře Alberta Underza, nešlo však o jejich prvotinu. Oba předtím vytvářeli příběhy indiánského hrdiny jménem Umpa-pah. Toho mohou znát i diváci pozdějších 12 úkolů pro Asterixe (1976), poněvadž se objevil v novosvětské pasáži.

Albert Uderzo při tvorbě Asterixe Foto: Albert Uderzo při tvorbě AsterixeFoto: upload.wikimedia.org

Uderzo si zprvu galského bojovníka představoval právě podobně jako předešlého indiánského – tedy velkého hromotluka, který nejde pro ránu daleko. Goscinny však chtěl zkusit něco jiného: malého skrčka, který využívá spíše své chytrosti než hrubosti. Nehledě na magický lektvar, který mu dodává sílu, se nakonec dohodli na kompromisu. Titěrného Asterixe tak doplnil enormní, leč jednodušší Obelix.

Za hranice Galie

Ačkoliv první díl komixu, vydaný v roce 1959 (první kniha z něj byla dokončena o dva roky později), ještě pojednával čistě o obraně poslední nedobyté galské vísky před římskou chamtivostí, série raketově získala na popularitě a nové příběhy se nebály překračovat hranice prostoru ani času. Během 60. let vycházely sumírující knížky přibližně jedna do roka, a například první vydání deváté z nich v roce 1967 se při nákladu 1,2 milionu kopií prodalo během dvou dnů.

Obálka anglického vydání první knihy Asterixe Foto:

Obálka anglického vydání první knihy Asterixe         Zdroj: en.wikipedia.org

Není divu, že na sebe filmy nenechaly dlouho čekat. První animák na motivy první knihy Asterix the Gaul vznikl právě v roce 1967, paradoxně tehdy rovněž vznikl dnes prakticky neznámý hraný film o dvojici Římanů v Galii, v němž se Asterix a Obelix mihli. Většina animovaných filmů však byla adaptacemi knih. Populárních 12 úkolů pro Asterixe je jednou z mála výjimek z pravidla, kdy pro potřeby animace Goscinny vymyslel zbrusu novou zápletku.

Rozporuplné pokračování

Za konec klasického Asterixe a Obelixe se považuje smrt Goscinnyho v roce 1977. Uderzo sice v tvorbě pokračoval dále, podle řady fanoušků však pod jeho samotářským vedením kvalita znatelně poklesla. Třenice nad autorskými právy a pokračováním jsou navíc dodnes černou pihou na kráse celého díla.

12 úkolů pro Asterixe

První soudní bitva proběhla s Georgesem Dargaudem v roce 1998, pozdějším majitelem časopisu Pilote, který komiks původně otiskl. Daleko kontroverznější je však Uderzův pozdější prodej práv na pokračování – ačkoliv se svého času vyjadřoval, že by nerad viděl pokračování Asterixe a Obelixe po své smrti, nakonec si to rozmyslel a dočkal se za to kritiky od vlastní dcery Sylvie. Ta v otevřeném dopise pro noviny Le Monde mluví přímo o "zradě" a hamižném prodeji komiksu "novodobým Římanům"...

Nejlepší vývozní artikl

Nehledě na problémy na domácí frontě je celé dílo uctyhodným počinem. Celkem doposud vzniklo třináct filmů vycházejících ze sešitových příběhů galské dvojice. Devět z nich bylo animovaných, čtyři – pomineme-li hříčku z roku 1967 začínající naším sobotním dílem z roku 1999 – pak přešly do hrané roviny.

To však není jediný levoboček, který série vyplodila. Vyjma videoher existuje poblíž Paříže i zábavní park s asterixobeliovskou tematikou. Dohromady se prodalo více než 325 milionů kopií 34 knih přeložených do více než sta jazyků. Takový obsah není jenom předmětem uznalého pokynutí autorské dvojici, nýbrž z Goscinnyho a Underza činí vůbec nejprodávanější francouzské autory za hranicemi.

(lol)

Článek

Asterix a Obelix Foto:

Asterix a Obelix. Poradí si v sobotu s přesilou?

Filmová lahůdka pro fanoušky slavného komiksu o mazaném Asterixovi a natvrdlém silákovi Obelixovi, ožije v sobotu 15. 11. od 20.00 na COOLu.

 

reklama