Rozhovor s Petrem Havlíčkem

Havlíček Petr Foto: Havlíček PetrFoto: All

Optimistický pohled na věc a zároveň odborná kritičnost – v příjemném vystupování ing. Petra Havlíčka, specialisty na zdravou výživu, se dokonale snoubí oboje.

Během rozhovoru jsme mimo jiné zjistili, jaký má vztah k pořadu Jste to, co jíte a jak je na tom on sám se sportováním a zdravým pohybem…Čím vás obohacuje účast v pořadu Jste to, co jíte?

Dává mi opravdu moc. Poznávám spoustu nových lidí, každý účastník je naprosto jiný, má i jiný příběh, a tak jsme v podstatě pořád vystavováni novým výzvám. Pracujeme s lidmi různých věkových kategorií i povah a s různou motivací. Pro mě osobně je to navíc příjemný únik z každodenního stereotypu v práci. Během pořadu se vlastně neustále bavím. Je to pro mě díky tvořivosti tak trochu návrat do dětských let.Zájem diváků o pořad Jste to, co jíte stoupá – poslední odvysílaná série měla dokonce největší sledovanost ze všech předchozích. Překvapuje vás to?

Moc mě to nepřekvapuje, protože spousta lidí u nás má problémy s nadváhou. Navíc se mi potvrzuje i u mých vlastních klientů, že pořad mnohým pomáhá. Nejednou jsem totiž už slyšel, jak se ten či onen naprosto ztotožnil s příběhem a problémy hlavního účastníka nějakého dílu Jste to, co jíte. To samozřejmě lidem pomáhá, necítí se v nelehké situaci sami, a navíc se mohou ve svém hubnutí přibližně řídit plánem, který jsme připravili danému jedinci v pořadu.Zdá se, že v pořadu jsou častěji ženy než muži…

Já myslím, že je to tím, že ženy svou váhu a obecně vzhled mnohem více řeší. Tím myslím i aktivně. Spousta mužů má například také problém s nadváhou, ale je pro ně mnohem těžší se k něčemu takovému přiznat a začít to řešit, ještě ke všemu veřejně. Pro ženy je ale mnohem důležitější, aby se líbily, a proto jim nečiní takový problém si nadváhu přiznat a chtějí s ní bojovat. Je to dáno samozřejmě i kulturně.Staráte se o výživu sportovců. Kdybyste si mohl vybrat, v jakém sportu byste nás rád reprezentoval na olympiádě, co byste zvolil?

Jejda, to jsem docela zaskočen, já jsem totiž totální dřevo na jakýkoli sport. Nejvíc mě tedy děsí představa, že bych měl dělat něco v souvislosti s vodou, jako třeba plavání nebo vodní pólo. Trpím totiž takovou malou fobií z vody, takže do ní by mě někdo jen tak nedostal. Ale pokud bych si měl vybrat sport, který opravdu obdivuji a který mě fascinuje, pak by to byl asi desetiboj.Plavání je obecně považováno za nejkomplexnější sport, který zapojuje všechny svaly našeho těla. Jaký je váš názor?

S tímto tvrzením mohu v podstatě souhlasit. Já však mnohem raději doporučuji jiný, také velmi komplexní, sport, který je navíc mnohem přirozenější, a to chůzi.Když se dneska rozhodnu, že chci začít žít zcela zdravě, hlavně co se týká stravování… Co je první věc, kterou bych měla udělat?

Když třeba pojedete do obchodu na nákup zdravých a kvalitních surovin, doporučuju, abyste si vystoupila o dvě zastávky dříve a zbytek došla pěšky. Hezky si tak můžete své tělo oťukat, jak to zvládne a jak se cítí po dvaceti minutách aktivního pohybu, které jsou pro sportování důležitým limitem. V obchodě se pak samozřejmě dívejte po kvalitních surovinách a nezapomeňte si číst složení u výrobků, u nichž ho neznáte.

reklama