Dospívající dítě potřebuje jistou benevolenci, radí odborník

Po útěku z domova zažívá Natálie doma peklo Foto: Po útěku z domova zažívá Natálie doma pekloFoto: All

Předchozí díl Křižovatek života seznámil diváky s rodinou Síbrtových. Rodiče čtrnáctileté dcery Natálie řeší její útěky z domova a odpor ke studiu. Co k této situaci říká naše koučka Šárka Vávrová?

Zdravé sebevědomé dítě, které ví, co je pro něj důležité, a má zájmy, kterým se aktivně věnuje, a má také uspokojivý vztah se svými rodiči, nebude náchylné k útěkům a lákadlům různých skupin lidí na okraji společnosti. Důležité je dobré zakotvení v rodině, kde má dítě dostatek benevolence k tomu, aby se rozvíjelo, ale i důvěru rodičů a blízký vztah s nimi. Důležitá je komunikace rodičů s dítětem, která řeší i problematickou stánku života.

I když je znatelné, že v pubertě dítě o přítomnost rodičů nestojí, opak je pravdou. Rodiče by se měli dítěti věnovat a najít si pro něj čas.

Obavy ze zklamání mohou způsobit i útěk z domova

Pokud je dítě pod tlakem rodičů, vytváří se v jeho hlavě strategie „co nejdříve pryč“, která je příčinou brzkého odchodu z domova. Také kvůli tomuto tlaku přichází u těchto dětí puberta podstatně dříve než u ostatních.Další díly Křižovatek života sledujete každé úterý a čtvrtek ve 21.45

Názory rodičů a dětí v pubertě bývají dosti rozdílné. Jedná se především o jiné představy o právech a povinnostech v rodině. Rodiče stále vidí svého potomka jako dítě a odpovídajícím způsobem na něj reagují. Dítě má naopak pocit, že je polovičním dospělým a domáhá se respektu a svobody.

Rodičovské ambice přináší dětem větší stres a obavy ze zklamání. Rozvíjet schopnosti a talent dítěte je správné, ale je nutné najít správnou míru, kolik aktivit a nároků u dítěte podporuje jeho rozvoj a kde jsou hranice, za nimiž dítě zažívá stres a velkou zátěž. Také se musí posoudit, které cíle jsou pro dítě dosažitelné. Dítě musí mít prostor i pro svůj volný čas a schůzky s kamarády.

Důležité je dát dítěti najevo, že ho rodiče mají rádi a to za všech okolností, nezávisle na jeho školních výsledcích či jiných selhání např. ve sportu. Rodiče by si měli uvědomit, zda požadavky, které na své dítě mají, neomezují jeho svobodu a život. Jsou tyto požadavky opravdu požadavky dítěte, anebo projektování nesplněného snu jeho rodičů? Zda chce dítě jít touto cestou, nebo by se raději věnovalo něčemu jinému?

Šárka Vávrová

reklama