Jak se zbavit partnerské závislosti, radí odbornice Šárka Vávrová

Denise sebrala děti. Je ze situace zoufalá Foto: Denise sebrala děti. Je ze situace zoufaláFoto: All

Závislost na partnerovi má mnoho podob. S jednou z nich jsme se setkali v předešlém dílu Křižovatek života. Ať jsou její projevy jakékoliv, jak se lze této závislosti zbavit? Nad tím se zamýšlela naše odbornice. Přečtěte si její rady.

Podoby závislosti

  • Omlouváte partnerovi chyby, přizpůsobujete se vždy a ve všem, obětujete se, partner je celým vaším životem.
  • Své názory a plány měníte podle partnera, přestanete se stýkat se svými přáteli (nebo rodinou), bojíte se panicky rozchodu a neumíte si život bez partnera představit.
  • Necháte partnera za sebe rozhodovat, jste nesamostatná/ný/, chcete trávit veškeré volné chvilky se svým partnerem, on je na prvním místě a záleží vám především na jeho spokojenosti.
  • Pokud partner odchází za svojí aktivitou, vám se to nelíbí a zlobíte se. Necháte za sebe partnera rozhodovat, žárlíte na vše, co odvádí jeho pozornost od vás. Partner je celý váš život.

Co s tím?

  • Důležité je si tuto skutečnost přiznat a chtít ji změnit. Většina lidí si tento fakt nechce přiznat, stejně jako si nechtějí svoji závislost přiznat alkoholici, hazardní hráči, workholici a jiní závislí.
  • Při léčení závislosti je především je nutné si o všem promluvit s partnerem nebo zajít společně na partnerskou terapii. Partnerovi vysvětlit, co vás ve vztahu trápí a že nehodláte vztah ohrozit tím, že se začnete věnovat nové nespolečné aktivitě. Vyslechnout si názor partnera, zda mu vaše závislost není na obtíž.
  • Dalším pomocníkem v léčení závislosti je začít pracovat na zvýšení svého sebevědomí a uvědomit si, co byly vaše sny a cíle. Vznik závislosti často souvisí s nízkým sebevědomím a nesamostatností. Dalším z faktorů je nevyzrálost závislého člověka, který není na partnerství připravený a očekává, že mu partner bude potvrzovat jeho identitu. Může se jednat i o člověka, který byl již nějakou dobu sám. Pokud si najde partnera, snaží se mu předat veškerou lásku a pozornost nastřádanou za dobu jeho samoty. Na závislost samozřejmě mají vliv i faktory z dětství, absence jednoho z rodičů, izolace, především model závislosti přenesený z rodiny. Tuto skutečnost lze konzultovat s koučem, psychologem nebo psychoterapeutem, případně si můžeme promluvit se svým partnerem.
  • Je nutné znovu nastolit vlastní život, lépe se pohybovat ve svém sociálním prostředí, určit své vlastní hodnoty spokojeného života. Jaké byly vaše zájmy a jak jste rádi trávili svůj volný čas?
  • Poslední možností léčby je rozchod s partnerem, na kterém máte závislost. Pokud však neodstraníme důvody, které závislost způsobily, v dalším vztahu budete tuto rovnici závislosti opakovat.

Článek

Vztah se závislým partnerem je disharmonický a nemůže mít dlouhého trvání. Pokud se váš partner zamiloval do nezávislého samostatné osobnosti, bude mu oddaná loutka ve vztahu spíše překážet a vztah ztratí jiskru a přitažlivost. Pokud nezměníte svoji pozici závislého a nebude mít svůj vlastní život, je pravděpodobné, že váš partner se za nějaký čas začne ve vztahu dusit a opustí vás. Vraťte se sami k sobě, obnovte přátelství a především buďte opět nezávislou osobností, která má svůj vlastní život.

Šárka Vávrová

reklama