Jedináčci bývají často pod velkým tlakem

Otec není schopen pochopit, že neustálým nucením do učení se od dcery vzdaluje Foto: Otec není schopen pochopit, že neustálým nucením do učení se od dcery vzdalujeFoto: All

Puberta je ohromný skok ve vývoji dítěte. Při hormonální změně se u dítěte přehodnocuje úplně vše. Adolescent hledá především sám sebe, potřebuje najít své místo ve společnosti, potřebuje fyzicky i mentálně dospět. Přílišný tlak na výkon od rodičů může dítě poškodit – jak ukázaly Křižovatky života.

K tomuto období patří vzdor, emoční bouře, nestabilita, nejistota a zmatenost. Především je důležité, aby rodiče dítěti poskytovali bezpečnou základnu s dostatečnou benevolencí. V případě, že si to jeden z rodičů neuvědomuje, může svoje dítě zahnat až na pokraj společnosti.

Natálie je dívka, která je jedináčkem v rodině, kde otec špatně snáší dospívání své dcery a její samostatnost. Velmi stinnou stránkou jedináčků je kritika rodičů. Ve většině případů na své jediné dítě rodiče kladou velké nároky. Je tlačeno k tomu, aby splnilo touhy a nesplněná přání svých rodičů. V rodinách s více dětmi bývají tyto požadavky rozděleny mezi sourozence.

Od jedináčků se očekává mnoho a jsou tím pádem pod velkým tlakem. Ve většině případů se snaží jedináček očekávání splnit a nároky rodičů přijme za své. Žije tak život svých rodičů a je možné, že do budoucnosti se potká s partnerem, který bude klást na jedináčka opět velké nároky.

O čem byly tentokrát Křižovatky života? Podívejte se do galerie:

Jedináček může bohužel opět plnit očekávání svého partnera, protože jiný vzorec chování nezná. Zapomene tak na svá přání a touhy a na svůj vlastní život. Výsledkem může být i velká míra sebekritičnosti a touha být nejlepší. Tito lidé mají v sobě dva extrémy. Buď mají tendenci zachraňovat ostatní a řešit jejich problémy, nebo netolerovat chyby a být tvrdý a nekompromisní k sobě i ostatním. Vždy záleží na výchově a rodině, kde jedináček vyrůstá.

Nerozvážný čin paradoxně pomohl

Natálie tlak ze strany rodičů, a to především svého otce, nepřijímá a snaží se mu bránit. Její volba je v daný okamžik útěk, což je pro rodiče velice traumatizující situace.Křižovatky života sledujte každé úterý a čtvrtek ve 21.45

Zmizení dítěte v nich vyvolá emocionální šok. Jejich psychika je velice zatížena a projevy jsou často zcela zmatené. Rodiče nevědí, co mají dělat, co mají cítit a jak se zachovat. Ve většině případů zmateně zvedají telefon, otvírají dveře a obvolávají všechny známé a kamarády. Následně chodí po ulicích a své dítě hledají.

V případě rodičů Natálie tento nerozvážný čin vyvolal reakci, která pomohla uvolnit zcela napjaté vztahy mezi otcem a Natálií. Otec Natálie si uvědomil, že o dceru opravdu může přijít, pokud nezmírní své velké nároky na ni. Pokud by se útěk Natálii zdařil, je možné, že by se chytla „špatné party“ a její osud by mohl být tragický.

Otec Natálie nakonec našel opět cestu ke své dceři a její chování se ustálilo a zklidnilo. Tuto cestu však bude nutné obnovovat celý život a nezapomínat na to, že dítě už není dítětem, ale osobností, která má právo na svůj vlastní názor a na vlastní cestu.

Šárka Vávrová

reklama