Když muž rozhazuje peníze za koníčka a nepracuje, na problém je zaděláno

Dcera Líba svého otce nechápe Foto: Dcera Líba svého otce nechápeFoto: All

Odchod z práce je vždy velkou zátěží pro rodinný rozpočet. Pokud s ním nepočítáme a šéf nám oznámí, že máme výpověď, může nám to způsobit problémy nejen psychické, ale především existenční.

Ivo v příběhu přichází o práci a delší dobu si není schopen najít jinou. Pokud rodina musí měsíčně splácet hypotéku, dostává se do velice závažné existenční situace. Pak je nutné uchopit výpověď jako výzvu a začít někde jinde znova.

Pokud člověk propadne pocitu oběti, obětí se stává. Svým myšlením si snižuje sebevědomí, protože neustále podléhá negativním náladám. K hledání práce je pak apatický, protože to přeci vždy dopadne stejně.

 

Unikl vám tento díl? Tady si ho můžete přehrát:

Pomluvy, hádky a soudy nám k ničemu nepomůžou, ubližujeme tím jen sami sobě. Podobný typ člověka práci jen tak nenajde. V případě, že se k výpovědi postavíme čelem a tuto výzvu vezmeme jako příležitost k růstu a většímu úspěchu, úspěch se dostaví velice brzy.

O čem byl tento příběh?

Článek

Vášniví modeláři

Křižovatky života: Miluje letadýlka. A jeho rodina nemá co jíst

Je fajn mít v životě koníčka. Když ale koníček přeroste ve vášeň, která začne narušovat normální život, je zaděláno na průšvih. A o tom bude i další díl pořadu Křižovatky ...

V případě Iva je jeho odhodlání spojit svůj koníček s pracovní činnosti velice dobrý nápad, bohužel přichází v nevhodný okamžik. Pokud by rodina nebyla delší dobu bez finančních prostředků, byla by tato možnost možná i úspěšná. Člověk, pro kterého je jeho práce i koníčkem, je spokojený a jeho finanční situace se zlepšuje. V případě Iva by jeho podnikání mohlo být i úspěšné, protože by ho dělal s vášní a odhodláním. Práce by byla zároveň jeho životní náplní.

Sledujte Křižovatky života vždy v úterý a ve čtvrtek ve 21.45 na Primě

Nutné je však předem celou situaci prodiskutovat s rodinou a připravit si dobrý podnikatelský záměr. Najít řešení, aby se rodinný rozpočet příliš nezatížil novým podnikáním. Jedna z možností je najít si práci a postupně si ukládat peníze na podnikání, nebo zřídit si nejprve internetový obchod a z výdělku tohoto obchodu začít financovat kamenný obchod. V každém případě je třeba se svým plánem seznámit rodinu a dohodnout se na rozumném kompromisu.

Běta plní mužskou roli

Ve vztahu Běty a Iva poté, co Ivo odešel z práce, přebírá Běta zcela mužskou úlohu. Je pro rodinu matkou i otcem zároveň. S tímto přístupem je stále vyčerpanější, unavenější a především pod stálým stresem. Na manžela reaguje spíš jako na malé dítě a on si v této roli postupně nachází svoji pozici. Rodina Běty se postupně mění v rodinu s jedním dospělým a třemi dětmi. Syn se ve svém věku ztotožňuje s otcem a přebírá jeho vzorce chování. Postupně přestává chodit do školy a zcela propadá jejich společnému koníčku.

Běta by měla znova zapojit svého muže do mužských prací, a stejně tak i svého syna. Nepřebírat celou zátěž rodiny sama. Manžela by měla podporovat v jeho mužské roli a zvýšit mu tím i sebevědomí. Zdůraznit, že ho potřebuje, a to jako muže i jako finanční oporu domácnosti. Do mužských prací kolem domova by měla zapojovat i svého syna. Nejlépe pokud by mu otec šel příkladem.

Kde najít vhodný kompromis? Každý vztah je jedinečný a každý v něm má svou hranici únosnosti. Důležité je pokusit se tuto hranici najít. Pokud hledáme hranici kompromisů, pracujeme na vztahu a nerezignujeme na něj.

Určit hranici toho, kde se jedná o koníček a kde jde už o závislost a posedlost, je velice složité. V případě Iva se po ztrátě zaměstnání stává jeho jedinou životní náplní jeho koníček. Život ve světě letadel a nakupování doplňků se pro Iva může stát opravdu závislostí. O závislosti se mluví, pokud člověk zanedbává své potřeby a je podmíněn nějakou okolností, kterou ke své existenci potřebuje. Velice často závislost člověku něco nahrazuje, přináší únik před realitou.

Šárka Vávrová

reklama