Matka má 5 dětí s 5 otci a o žádné z nich se nestará

Petra Škodová, matka pěti dětí, je přesvědčena, že je dobrá matka Foto: Petra Škodová, matka pěti dětí, je přesvědčena, že je dobrá matkaFoto: All

Jaké budou děti, které vyrůstají bez otce? Jak je na tom máma bez partnera? Petra je matka pěti dětí. Každé dítě má s jiným otcem a je zřejmé, že o děti jejich otcové nejeví zájem. První dítě měla v šestnácti letech a dnes má dospělou dceru Natálii.

Z příběhu je jasné, že si Petra neužila své roky volnosti, ale musela se starat o sourozence a domácnost. Nejspíše si tuto skutečnost nyní vynahrazuje, nezodpovědně navštěvuje diskotéky a domů si přivádí podnapilé muže. Starost o své čtyři další děti nechává na nejstarší dceři Natálii.

Petra na svou dospělou dceru přenáší veškeré starosti o chod domácnosti. Nejspíš to tak dělala i v době, kdy nebyla ještě plnoletá. Dcera supluje pozici matky a je zatěžována jejími problémy s muži. Tímto chováním byla Natálie nucena dospět v době, kdy by si mohla užívat bezstarostného dětství. Taková zátěž je neadekvátní pozici dítěte a může vést u Natálie v budoucnosti k mnoha psychickým i psychosomatickým problémům.

Celou epizodu si přehrajte ZDE

Další problém může čekat nejen Natálii, ale i ostatní děti v rodině. Dívky mohou převzít model matky a vybírat si podobný vzor muže, který po čase z jejich vztahu odchází nebo se tam vůbec nevyskytuje.

Petra nejspíš od dětství trpí pocitem osamění. Hledá si stále stejný typ muže, který ji po otěhotnění opustí nebo se k dítěti vůbec nehlásí. Děti poskytují Petře pocit, že není sama a tvoří jí zázemí rodiny. Pocit samoty ji vhání stále znova do náručí dalších a dalších nezodpovědných mužů a ona pořád doufá, že jednou ten trvalý svazek najde. Petra dosud není vyzrálá osobnost a spoléhá se na pomoc své dospělé dcery, která je co do vyzrálosti na tom lépe než její matka.

Osamělé matky se potýkají s pocitem osamělosti, sebelítosti a také trpí výkyvy nálad. Zcela to odpovídá tomu, že zastávají pozici matky i otce zároveň. Na řešení většiny problémů kolem dětí jsou samy, platí většinu výdajů. Přemýšlejí nad tím, jak děti dobře vychovat, hlavně v situacích, kdy si nevědí rady. Petra však tento problém neřeší, protože stále nedospěla do pocitu matky a nechce si přiznat svoji dospělost. Spíše se k dětem chová jako jejich sestra, tudíž ji překvapuje, že se jim její chování nelíbí. Roli matky zastává dcera Natálie, která iniciuje i jednání na oddělení sociálněprávní ochrany dětí.

Nevhodné je, když matky mají tendenci zatěžovat děti svými osobními problémy, hlavně těmi týkajícími se vztahu k otci dítěte. Z potomků se stávají dospělí a jejich dětství jim chybí, což se může časem projevit jako velká komplikace v jejich vývoji.

Článek

Děti jsou smysl mého života

Smysl života? Ivana (51) pracuje jako teta v Klokánku!

Dokážete si představit, že byste za prací dojížděli přes 300 kilometrů? Většina z nás patrně ne, ale pro Ivanu Mlčůchovou (51) je to běžná záležitost. Určitě to bude i ...

Deficit otce však přináší pro děti velká úskalí. Petra by si měla uvědomit, že její děti především potřebují vnímat ji jako autoritu a správný vzor. Její péče by měla být zaměřena především na děti, což neznamená nemít žádné koníčky nebo si nenajít k sobě vhodného partnera. Budoucí partner by si měl postupně budovat vztah i s jejími dětmi. Mělo by se jednat o muže, kterého si nebude kupovat tím, že ho bude živit, ale naopak o člověka, který se bude podílet na rodinném rozpočtu. Prvním krokem je vážit si sama sebe a zbavit se strachu ze samoty.

Šárka Vávrová

reklama