Žárlivci důkazy nepotřebují a sami ani nemají pocit, že chybují

Ve svém tlaku na Sylvu odmítá Roman polevit Foto: Ve svém tlaku na Sylvu odmítá Roman polevitFoto: All

Stalking a chorobná žárlivost, to jsou v podstatě dvě spojené nádoby. A právě stalkingu a žárlivosti se týká poslední díl Křižovatek života, v němž zoufalá Sylva bojuje se svým bývalým manželem Romanem. Jak rozebere jeho žárlivost odborník?

Žárlivost je doménou lidí s majetnickými sklony, kteří jsou nedůvěřiví a podezíraví. Tito lidé mají pocit, že druhé vlastní a že si s nimi můžou dělat, co chtějí. Takový člověk se nezaobírá city toho druhého a zajímají ho pouze jeho vlastní pocity, na které často důrazně upozorňuje.

"Problém nemám!"

Tito lidé většinou trpí velkým pocitem méněcennosti, který si kompenzují převahou nad svým partnerem. Jedním z rysů žárlivců je zříkání se zodpovědnosti za vlastní žárlivost. Takoví lidé si nepřipustí svoji žárlivost ani fakt, že mají problém. Naopak se snaží všechnu vinu svalit na svého partnera a obviňují ho z toho, že se kvůli němu necítí dobře.

Článek

Typů žárlivosti je vícero (ilustrační foto) Foto: thinkstock.com

Jaký je rozdíl mezi patologickou a přirozenou žárlivostí?

Určitá míra žárlivosti je zcela normální a přirozená. Pokud je pro nás vztah důležitý, v případě jeho ohrožení se snažíme zabránit tomu, aby nám někdo cizí partnera ...

Žárlivci nepotřebují důkazy o tom, že jejich partner je nevinný. Jsou přesvědčeni, že chyba je na jeho straně a nenechají se přesvědčit o opaku. Naprosto zavrhují možnost, aby se svojí žárlivostí něco udělali.

Ženy a muži většinou žárlí z jiného důvodu. Muž má obavu o to, aby ho partnerka nepodvedla s jiným mužem, a žena se obává toho, aby ji muž neopustil s jinou ženou. Tento fakt má kořeny v minulosti, kdy se muž obával, že by potomek nenesl jeho geny. Naopak žena se bála, že může přijít o živitele a ochránce rodiny.

Šárka Vávrová

reklama