Ladislav Jung

Ladislav Jung Foto: Ladislav JungFoto: All

Ladislav ještě před dvěma lety vážil 170 kg a poměrně dlouhou dobu měl pocit, že na tom není nic divného – naopak, jeho váha dokazovala to, že se má dobře a nestrádá.

Jednou se však rozbil linkový autobus, který běžně řídil a on dostal jako náhradu autobus zájezdový, ve kterém byla za řidičem nainstalovaná lednice. Kvůli ní tam byl prostor zmenšený a Ladislav se za volant vůbec nevešel. Poprvé si uvědomil, že je to problém a začal si všímat i dalších věcí, kdy ho váha v životě omezovala. Chtěl si například hrát se svými synovci, ale nebyl vůbec pohyblivý a pohyb ani neudýchával. Rozhodl se tedy začít se svou váhou bojovat.

Objednal se do Prahy k lékaři, během prvního roku shodil 20 kg a letos v únoru absolvoval lékařský zákrok, kdy mu zmenšili žaludek. Od té doby shodil dalších 20 kg a v současné době váží 128 kg. Musí jíst pravidelně, ale menší porce – 150 ml, každá by se měla vejít do kelímku od jogurtu. Jíst může téměř všechno, i když jsou tam jistá omezení – nesmí například strouhanku na řízku, tvrdé slupky a větší množství alkoholu – nevypije ani jedno velké pivo. Chtěl by ještě zhubnout 20 až 30kg, ale uvědomuje si, že je to běh na dlouhou trať, podle lékařů tak na dalších 5 až 6 let práce, ale ví, že to musí zvládnout, protože mu bylo řečeno, že kdyby se k tomu takto nepostavil, nedožije se ani 50 let. Díky zhubnutí 42 kg mu stouplo i sebevědomí, takže se začíná pomalu ohlížet po ženách, rozhodně by se chtěl s někým seznámit a časem si pořídit rodinu. Po Prostřenu mu psalo hodně žen, dostal dokonce několik nabídek k sňatku, jedna žena byla o 25 starší než on :). Celkově mu nedělá žádný problém se o svých problémech s tloušťkou i operací bavit, ventiluje to veřejně, klidně oznamuje v hospodách při objednávce, že má zmenšený žaludek, takže potřebuje upravenou porci apod. Má rád děti a bude evidentně dobrosrdečný – už 2 roky navštěvuje jako dobrovolník dětský domov a bere malé děti na výlety a vymýšlí pro ně různé akce. Také si pravidelně k sobě bere o víkendech 19ti letého postiženého kluka a vymýšlí program i pro něj.

Dětství:
Láďa má tři mladší sourozence a na dětství si nemůže stěžovat. Jezdili hodně po výletech, většinou do přírody. Láska k autobusům u Láďi začala v sedmi letech. Už tehdy prý nakreslil svou vysněnou profesi. Možná je to prý proto, že v jeho rodině jsou skoro všichni tramvajáci a on jako malý chtěl sedět vždy v předu. Jeho snem je řídit RTO Škoda nebo třeba anglický double decker. Nebál by se prý ani na hodně špatných silnicích, v řízení si věří. “Řídit jsem chtěl už na škole, ale řidičák byl drahý, takže jsem dělal po fabrikách a jako vrátný. Nakonec jsem měl štěstí a zaměstnala mě současná firma, kde mi řidičák zaplatili.”

Záliby a koníčky:
Rád poslouchá staré gramofonové desky, dokonce si pořídil 80 let starý gramofon na kliku. Má celkově moc rád jakoukoliv muziku a rád chodí rád na koncerty – i vážné hudby. Byl na varhanním koncertě v klášteře a byl velmi nadšený. Také miluje tanec, když někde hraje hudba, vydrží sedět jen chvíli, jinak pořád „křepčí“. Když ho to vezme, nemůžou ho dostat z parketu a jednou prý doslova protančil boty. Hrál amatérské divadlo, psal do místního zpravodaje, zajímá ho historie Vyššího Brodu a okolí, miluje les, práci na zahrádce atd. Nemůže sportovat kvůli kloubům, má ale rád chůzi, kolo a bowling. Jeho vzorem byla Helena Růžičková – uměla nosit tloušťku a věci brala s nadhledem a také Vlasta Burian.

Cestování:
Hrozně ho lákají země jako Řecko, Španělsko, Egypt – říkal rodičům, že do letadla nikdy nevleze, ale po operaci říká, že je čas na změnu a jednou člověk musí sebrat odvahu – v nejhorším se prý letadlo neodlepí. Láká ho úplně všechno – kdyby měl čas a finance, tak by procestoval celý svět. Zvědavost je silná. Zatím byl pouze v Itálii a Maďarsku jako řidič zájezdového autobusu. Na dovolené byl v Chorvatsku. Rád ochutnává cizí kuchyně. Maďarská kuchyně ho oslovila – přes svátky tam přibral 6 kg – po Prostřenu! jí králíka i ryby, nemusí mořský potvory! Je teplomilný člověk, miluje teplo, rád chodí po památkách – láká ho kultura našich předků. Rád sbírá staré věci a u něj doma to prý vypadá jako v muzeu. Jeho snem je řídit staré autobusy (sbírá jejich modely), nebo takové autobusy, které tady běžně nejezdí. Rád ale řídí cokoliv, klidně prý koňský povoz.

reklama