Každou neděli ve 20.15
na Primě.

Galerie: Dejdar na hrad! Poznali jste nového kapitána klání Máme rádi Česko?

Poslední noc na Karlštejně? Foto: Poslední noc na Karlštejně?Foto: All

Když se jinak nezaměnitelný herec pohyboval v setmělém zákulisí středověké tvrze, jeho tvář lemovaly dlouhé vlasy, postava v ještě nekompletním kostýmu Karla IV. zezadu připomínala ženu – brokátové šatky pod kolena, silné punčocháče a přes to dnešní péřovka s kapucí, nepoznali byste ho.

Česko si několik týdnů lámalo hlavu, kdo a co znamenají dva vladaři na bilboardech. Karel IV. a Rudolf II. v podání herců Martina Dejdara a Jakuba Prachaře lákají na nové díly soutěžní show Máme rádi Česko, v níž proti sobě povedou dva týmy jako kapitáni.

To naše setkání s hercem by se také mohlo jmenovat "Jak jsme nepoznali Martina Dejdara". K bližšímu zkoumání nás vlastně záhadná postava v zákulisí přivedla teprve v momentě, když si „začala“ neobratně nadhazovat punčocháče. „To je jasnej chlap. Je to Dejdar,“ bylo hned všem nezasvěceným do scénáře jasno. Na to Martin Dejdar vyfasoval rudý plášť s hermelínem, žezlo a repliku slavné korunovační koruny Karla IV. A bylo po záhadě.

Co o své nové roli říká Martin Dejdar? „Na pořad se moc těším. V minulé řadě jsem do něj byl pozvaný jako host, nyní si vyzkouším roli kapitána. S Jakubem Prachařem jsme se už utkali při natáčení upoutávek. Já byl za Karla IV. a on za Rudolfa II. Byla to velká sranda, rozhodně se diváci mají na co těšit."

 Prohlédněte si v galerii korunovaného Martina Dejdara


Trocha lekce módy z 15. století

Říká se, že sám Karel IV. upřednostňoval oděvy prosté. Za to dvořané a šlechta se předháněli ve sledování posledních trendů. Módní v této době bylo vše zužovat - od sukní až po pánské nohavice. Ti největší parádníci začali nosit každou v jiné barvě. Šily se kabátky do pasu zdobené mnoha knoflíčky i šněrováním. Ke zdůraznění figury se používaly vycpávky například z koudele.

Ani úprava hlavy nezůstala bez povšimnutí. Dívky si v 15. století vylepšovaly účesy pomocí pentlí a perlovců. Vdané ženy si pásem látky ovíjely hlavu rovnou celou a ještě si ho podvlékaly pod bradou. Francouzská móda ženy ozdobila jednodílnými šaty s vlečkou. U dvora byly žádány ženské chomouty, tedy čepce se dvěma rohy. Z nich vlál závojíček zvaný šlojíř.

Móda se nevyhnula ani obuvi. Movití lidé obouvali protáhlé botky ve tvaru zobáků.

Návrat k širším a také pohodlnějším oděvům přišel začátkem 16. století. Špičatou obuv nahradila kratší německá, rozšířená v oblasti prstů. Němci jí říkali kraví huba.

Show pokračuje!

Velkolepá zábavná show Máme rádi Česko se vrací a opět prověří nejen znalosti diváků, ale především vědomosti populárních tváří českého showbyznysu z herecké branže, z řad bavičů, moderátorů, sportovců, hudebníků atd., které pomyslně změří své síly ve dvou spolu soupeřících družstvech, z nichž každé povede jeden kapitán. Do čela jednoho družstva si znova stoupne Jakub Prachař, jehož týmy v minulé řadě vítězily. Na pomyslný souboj vědomostí pak nově vyzve populárního herce Martina Dejdara. „Máme rádi Česko je pořad, o kterém můžeme rozhodně tvrdit, že se těšil divácké oblibě. A my věříme, že pokračování této show diváci přivítají,“ říká šéf programu Primy Roman Mrázek.

Těšte se na sobotu 25. ledna večer na Primě!

(schneidy)

3
2

reklama