Vědci "uplácali" ideál české krásy! Jak se vám líbí?

Tohle je ideál české krásky Foto: Tohle je ideál české kráskyFoto: Experiment Miss

Autoři experimentu Miss se rozhodli, že prozkoumají ideál ženské krásy. Shromáždili 27 portrétů vítězek soutěže Česká Miss z let 2005-2013 (za každý rok vždy byla použita tvář České Miss, 1. České Vicemiss a 2. České Vicemiss), a z toho všeho na počítači stvořili ideální dívku.

Anketa

Líbí se vám ideální kráska?

hlasovat
hlasovat

Zajímavé je, že vědecké poznatky z toho experimentu vedou k závěru, že Češi chtějí prostě průměrnou krásu. Ideální dívka by se neměla ničím vymykat, ale měla by vypadat zkrátka "obyčejně".

Základní koncept experimentu je totiž založený na vědecké teorii, že tvář, kterou lidé považují za krásnou, se nachází velmi blízko dokonalému průměru.

„Několik nezávislých vědeckých studií potvrdilo, že ideál krásy lidské tváře se nachází vždy velmi blízko průměru,“ říká biolog Karel Kleisner z Přírodovědecké fakulty UK, který si při svých výzkumech všiml, že průměrná tvář, kterou sestavíme překrytím několika reálných obličejů, je vnímána jako atraktivnější než jednotlivé vstupní portréty.

Autoři experimentu, kteří se snažili najít ideální českou ženskou tvář, se tak spojili se soutěží Česká Miss a podle vědeckých parametrů odhadli, která dívka vyhraje titul královny krásy pro rok 2014.

Finalistky České Miss 2014 očima fotografa Jana Tůmy - Obrázek 4 Foto: Jan Tůma/Česká Miss

Schválně jestli podle jejich odhadů bude vítězka průměrně krásná a nebude se ničím vymykat? A bude zároveň královna krásy co nejpodobnější úvodní fotce, kterou zpracoval speciálně vytvořený software?

"Výsledná dívka je samozřejmě krásná, ale na můj vkus vypadá trochu nudně. Zajímavé je, že v tom obličeji vidím kousek každé z Miss, kterou jsem za těch 9 let poznala," řekla výkonná ředitelka České Miss Jitka Bělušová, když uviděla výslednou fotku.

Někdo viděl ve výsledné fotce nejvíc Českou Miss World 2013 Lucii Kovandovou, jiný zase úplně první Českou Miss Kateřinu Smejkalovou. Jisté je, že tato kráska je mixem všech 27 královen krásy.

"Pokud se experiment podaří, budeme moct castingy na další Českou Miss úplně zrušit a necháme počítače, aby nám prostě našly ideální tvář," smála se Jitka Bělušová.

Nakolik se dá krása posuzovat vědecky, a jestli se autoři experimentu shodli se svým tipem i s diváky, se dozvíte na finále soutěže Česká Miss 2014 v sobotu 29. 3. 2014 ve 20.15 v přímém přenosu TV Prima.

-dd-

Mohlo by vás zajímat

Článek

To jsou ony! Finalistky České Miss 2014 v kuchyni - Obrázek 14 Foto: Herminapress/Česká Miss

Modelky za pultem: Finalistky České Miss vypadají božsky i s vařečkou

Adeptky na královnu krásy si na soustředění na Mauriciu vyzkoušely uvařit i nějaké místní speciality. Vzhledem k tomu, že se pak nikdo neotrávil, dopadlo jejich kuchtění ...

Článek

Miss a alkohol Foto: Herminapress/Česká Miss

Česká Miss a alkohol? Víme, která z holek se ráda napije!

Myslíte si, že finalistky České Miss pijí jen vodu? Omyl! Občas si dají čaj. Nebo rum? Jestli mají holky rády alkohol, to se dozvíte v našem videu.

reklama