Nejen o botulotoxinu s MUDr. Martou Moidlovou, primářkou kliniky estetické chirurgie LaserPlastic

MOPL - MUDr. Moidlová Foto: MOPL - MUDr. MoidlováFoto: All

„Přístup se mění, a to především proto, že se tyto zákroky díky sdělovacím prostředkům dostaly do povědomí lidí také v tom smyslu, že se nemají za co stydět,“ komentuje postoj Čechů k estetické medicíně MUDr. Marta Moidlová, primářka kliniky estetické chirurgie LaserPlastic.

Proč jste se rozhodla věnovat právě oboru estetické medicíny?
Na studiích jsem brzy pochopila, že na klasickou chirurgii nemám tělesnou konstituci. Zvolila jsem tedy dermatovenerologii, obor, ve kterém se prolíná řada odvětví medicíny od gynekologie po internu a pro mě hlavně tzv. kožní chirurgie. Od té byl již jen krůček k estetické medicíně.

Co vše se skrývá pod názvem estetická medicína?
Zjednodušeně řečeno se estetická medicína skládá hlavně z plastické chirurgie a estetické a laserové dermatologie. Kromě výkonů, které se provádějí samostatně a na celém těle, jde i o jejich dokonalé propojení. Estetická dermatologie působí preventivně a připravuje obličej na plasticko-chirurgické výkony, jejichž efekt dále prodlužuje a doplňuje.

Jak se mění přístup Čechů k estetické medicíně?
Přístup se mění, a to především proto, že se tyto zákroky díky sdělovacím prostředkům dostaly do povědomí lidí také v tom smyslu, že se nemají za co stydět. Zpočátku nebylo vzácností, že jedním z hlavních důvodů, proč lidé vážili cestu přes celou republiku, bylo, aby se to nedozvěděli sousedé.
Každého také napadne, že jsou lidé šťastnější, pokud se zbaví mindráku, který je obtěžuje. Nebo jsou jen zkrátka více spokojeni sami se sebou. Díky takové maličkosti je pak i okolí daleko lépe přijímá a atmosféra je hned mnohem příjemnější. Řada těchto výkonů je dnes považována za stejně běžné, jako jsou například služby kadeřníka či manikúra.         

Jaký je poměr mezi mužskými a ženskými zájemci o zákroky estetické medicíny?          
Co se týče plastické chirurgie, je poměr stále asi 20 : 80 ve prospěch žen, což je dáno typem kůže, tělesnými odlišnostmi, a tudíž i větší škálou možností úprav. U mužů se nejvíce provádí liposukce a plastika očních víček. Myslím, že velkou roli zde hraje to, aby se vůbec muži dozvěděli o existenci těchto zákroků.
Jinak tedy muži vždy byli a jsou hojnými zájemci o zákroky estetické dermatologie, jako je vyšetřování a odstraňování znamének, pih, rozšířených žilek, nežádoucího ochlupení, tetování atd.  V posledních letech pak enormně stoupá počet mužů, kteří si nechávají odstraňovat vrásky botulotoxinem, laserem či výplňovými implantáty. Jsou to totiž metody minimálně obtěžující, nevyřadí nikoho z práce a běžných činností a pacienta nezmění – jen vypadá odpočatě a svěžeji, takže ani nemusí přiznat, že na nějakém vylepšení vůbec byl.

Jaké zákroky si nejčastěji žádají naopak ženy?
Ze zákroků estetické dermatologie jednoznačně dominuje laserová epilace a odstraňování a prevence vrásek, ať už mimických pomocí botulotoxinu nebo laserem, či výplně vrásek kolem rtů, a hlavně laserové zpevňování pleti. Také ostatní zákroky, které jsem jmenovala u mužů, jsou pro ženy zcela běžné. Z plasticko-chirurgických výkonů určitě vede liposukce, plastiky víček, obličeje a úpravy poprsí.

V pořadu Mladší o pár let jste několikrát aplikovala botulotoxin. Co to vlastně Botox je a jak funguje?
Jde o roztok obsahující látku zvanou botulotoxin typu A v lékové podobě, který uvolňuje křeče svalů. Botox je šťastně zvolený název léku, který dnes už zlidověl a používá se vlastně jako symbol této procedury. Názvy dalších léků obsahujících botulotoxin, které jsou registrované v naší republice, jsou Dysport a nově též Neurobloc, který obsahuje botulotoxin B.         

Látka funguje tak, že dočasně přeruší v dané oblasti spojení nervu se svalem, a tím mu zabrání v pohybu. V estetické dermatologii se používá zejména k odstraňování mimických vrásek v obličeji a k léčbě pocení. Mimický sval totiž po aplikaci botulotoxinu nepracuje,
a tudíž nevytváří vrásku.

Účinná látka je bakteriální neurotoxin, známá jako klobásový jed, který je jedním z nejúčinnějších vůbec. Někteří lidé se jí proto obávají. Musíme si však uvědomit, že z jedů se léky běžně připravují: např. základní lék „na srdce“ je z prudce jedovaté rostliny, hadí protijed se vyrábí právě z příslušného hadího jedu. Podobným příkladem jsou i očkovací látky.

Kde všude se dá botulotoxin aplikovat, a kde naopak není vhodný?
Standardně se botulotoxin aplikuje do oblasti kolem obočí, čela a kolem zevních očních koutků. Další oblasti na obličeji se dají ošetřit velice opatrně, neboť omezení pohybu (např. v okolí úst) přináší vždy pocit určitého nepohodlí. Je tedy třeba, aby byl lékař velice zkušený, přesně znal anatomii a věděl, co se po aplikaci stane, a také to pacientovi důkladně vysvětlil.

Velice pěkný je efekt v oblasti krku, kde je však úzká indikace, kterou lékař musí znát. Jinak je efekt na běžné vrásky na krku a hrudníku nevýrazný.

Efekt botulotoxinu ale nevydrží navždy…
Bohužel nic nevydrží navždy, to bychom všichni byli krásní a mladí.  Efekt botulotoxinu je však v současnosti nenahraditelný. Aplikace je nenáročná a často postačí průměrně 2x ročně. Příjemné je také to, že si jej můžeme vyzkoušet a máme volbu: pokud nám vyhovuje, můžeme pokračovat, pokud ne, vrátí se vše do původního stavu.Celosvětově je uváděna průměrná doba trvání efektu 3 – 6 měsíců. Po opakované aplikaci si však postupně odvykáme nežádoucímu typu mimiky. Také nám stále déle trvá, než sval začne pracovat opět v plné míře a doba vzniku vrásky je tak stále delší.

Jaké je cenové rozmezí za aplikaci botoxu?
Nejčastější rozmezí je od tří do deseti tisíc korun.

V pořadu Mladší o pár let jste zažila specifické podmínky při práci. Bylo provádění zákroků v něčem odlišné od normálního průběhu?        
Naším cílem bylo zajistit provádění zákroků tak, aby natáčení neovlivnilo ošetřování již objednaných klientů a zároveň aby i účastníci pořadu a filmový štáb měli veškerý komfort.         
Zkoordinovat jsme museli hlavně naše zákroky se stomatologickými výkony, neboť široce otevřená ústa u zubního lékaře kolidovala s čerstvě operovaným faceliftem či s výplní vrásek kolem úst.  Bohužel na všechno nebylo dostatek času, naše zákroky si takzvaně musejí „sednout“ a je třeba je  doladit. Zejména pokud je nutné je provádět tzv. „zgruntu“. Z toho také vyplývá, že dohnat všechno lze, ale prevence je i v případě estetických zákroků vždy příznivější.

reklama