O stravovacích návycích s poradcem pro výživu a zdravý životní styl Mgr. Martinem Forejtem, Ph.D.

mopl - MUDr. Martin Forejt odborník Foto: mopl - MUDr. Martin Forejt odborníkFoto: All

„Je nutné zamyslet se nad frekvencí konzumace daného pokrmu, jeho množstvím a dobou, kdy je konzumován,“ tvrdí nejen o české kuchyni odborník na výživu Mgr. Martin Forejt, Ph.D.

O stravovacích návycích s poradcem pro výživu a zdravý životní styl Mgr. Martinem Forejtem, Ph.D.

 

Vedete vlastní poradnu pro výživu a zdravý životní styl. Proč jste se rozhodl ji založit a co vás vedlo k této specializaci?

Založil jsem ji, abych mohl spojit teorii s praxí a přímo uplatnit své odborné znalosti v oblasti výživy  a psychologie při snižování výskytu nadváhy, obezity, srdečně-cévních chorob, cukrovky a dalších metabolických onemocnění české populace. S klienty pracuji dlouhodobě, a pokud se drží mých rad, dočkají se bez výrazného omezování vysněných změn nejen v oblasti váhy, ale samozřejmě  i celkového zdraví a vitality.

 

Všichni znají sousloví „nesprávné stravovací návyky“. Co si však pod tím představit a jaké jsou nejčastější či nejnebezpečnější návyky v České republice?

Mezi nejčastěji narušené pilíře správného stravování patří jednoznačně výrazná nepravidelnost spojená s nadměrnou konzumací jídla ve večerní době. Dále se na jedné straně  vyskytuje nadbytečný příjem energie s vysokým obsahem tuků a na druhé přílišná regulace stravy a vypěstovaný strach z určitých potravinových skupin, který vede k nedostatečnému příjmu energie a většiny živin. Zapomenout nesmíme ani na malou pestrost stravy. Většinou chybí zelenina, ovoce a mléčné výrobky. Naopak v nadbytku bývá maso a masné výrobky.

 

 Domníváte se, že se přístup ke zdravé výživě v České republice mění k lepšímu?

Za dobu, co se věnuji výživovému poradenství, musím říci, že zájem o správné stravování a vlastní zdraví skutečně roste. Někdy jsou však problémem matoucí zdroje informací. Z toho pramení časté chyby, zbytečné ubližování si a restrikce, které lidé nevědomky dělají. Zvlášť když se snaží pomoci si sami. Vždy je lepší vyhledat pomoc skutečného odborníka.

 

 Je tzv. typická česká kuchyně zahrnující omáčky, knedlíky, tučné maso apod. opravdu nezdravá?

Slovo „nezdravá“ v lidech vzbuzuje představu, že je zakázaná. Spíše je nutné zamyslet se nad frekvencí konzumace daného pokrmu, jeho množstvím a dobou, kdy je konzumován. Pokud to budete s těmito potravinami v jídelníčku přehánět, samozřejmě to bude znamenat vyšší příjem tuků a energie a s tím související nárůst tělesné váhy, procent tuku v těle a dále např. vyšší hodnoty cholesterolu, triglyceridů v krvi a následně vznik řady onemocnění.

 

 

Většina lidí si výživové specialisty spojuje s hubnutím a dietami. Řešíte i jiné případy?

Pomoc při snižování tělesné váhy je naší nejčastější náplní práce, avšak lidé mohou mít i opačný problém – potřebují zvýšit tělesnou váhu. Dále přicházejí s různými metabolickými onemocněními, kde je potřebná úprava stravy. Častými klienty jsou rovněž lidé s nádorovými onemocněními. U těch je otázka výživy velmi důležitá vzhledem k náročnosti léčby a potřebě být na ni dobře přichystán, aby tělo dokázalo s nemocí bojovat.

 

 Lze úpravou stravy vyléčit některé nemoci?

Výživa může hodně pomoci jako prevence řady onemocnění. Proto je dobré nečekat, až nemoci vypuknou, a začít proti nim bojovat včas. Většinou si je každý vědom, jaké zdravotní problémy se vyskytují v jeho rodině, jak se stravuje a žije, a může se tedy pokusit o včasnou nápravu svého životního stylu. Dokud jsem ještě zdravý, vydělám si na to peníze, jsem soběstačný, pohyblivý... Pokud bychom brali např. obezitu nebo mírně zvýšený tlak jako nemoc, jsou to typické indicie, které by nás měly přimět něco se sebou dělat.

 

 V pořadu Mladší o pár let jste radil účastníkům s výživou. S jakými tématy jste se při konzultacích nejčastěji setkával?

Nejčastějším problémem byl nízký příjem energie spojený s deficitem většiny živin a celkovým živořením těl účastníků. S tím byla spojená i minimální pestrost stravy (chyběla zelenina, ovoce, mléčné výrobky), stereotypní stravování (konzumace např. stále stejného druhu masa) a špatné rozložení příjmu energie v průběhu dne (časté vynechávání snídaní a svačin). Při takovém stravování nemůžete budovat tělo na solidním základě a rozhodně budete vypadat a cítit se starší.

reklama