Rozhovor s MUDr. Doležalem

MOPL - Tomáš doležal Foto: MOPL - Tomáš doležalFoto: All

„Nejvíce mě baví asi to, že se mi daří vracet lidem, co ‚pokazila‘ příroda či úraz nebo co zdánlivě odnesl čas.“ tvrdí MUDr. Tomáš Doležal, špičkový odborník na plastickou chirurgii.

Na jakou oblast medicíny se specializujete a proč?

Jako atestovaný plastický chirurg se již třináct let specializuji na estetickou chirurgii. To, že se mohu věnovat právě tomuto oboru, je pro mne v podstatě splněným snem, který jsem si v sobě nesl již od počátku studií na lékařské fakultě. Původně jsem se totiž chtěl věnovat výtvarnému umění, ale nakonec jsem se rozhodl pro studium medicíny. Estetická chirurgie se tak pro mě stala ideálním spojením těchto vzdálených, a přitom tak blízkých oborů.

 

Co vás na vaší práci baví?

Nejvíce mě baví asi to, že se mi daří vracet lidem, co „pokazila“ příroda či úraz nebo co zdánlivě odnesl čas. Mohu tak pacientům vrátit či posílit sebevědomí a celkově tím zkvalitnit jejich život. Pokud se to podaří, je to ta nejlepší odměna za dobře provedenou práci.

 

Co si vlastně představit pod názvem facelifting a jaká je historie zákroku?

Jde o operaci obličeje (a v naprosté většině i krku), která řeší problematiku projevů stárnutí, a to zejména kůže a jemných obličejových svalů.

 

Zapátráme-li v historii plastické chirurgie, zjistíme, že první, komu je přisuzováno vytažení povislé kůže obličeje, byl chirurg Lexer v roce 1906. Jako uznávaná metoda je pak facelifting prováděn od počátku 30. let dvacátého století.

Výsledky všechny operací z té doby však mají mnoho nedostatků. Postupem doby ale byla metoda zdokonalena do podoby, ve které se provádí nyní. Efekt je výrazně lepší a dlouhodobější. Facelifting patří v v současnosti k nejčastějším estetickým operacím.

 

Je tento zákrok finančně náročný? V jakém rozsahu se pohybují ceny?

Operace je technicky a také časově velmi náročná a tomu odpovídají i vyšší náklady. Cena se odvíjí od náročnosti a s dalšími úhradami (předoperační vyšetření, narkóza, pobyt na klinice, převazy a kontroly) může vystoupat na pětatřicet až čtyřicet tisíc korun. Cenové rozpětí se však liší dle typu operace a konkrétního pracoviště.

 

Podstupují facelifting častěji muži, nebo ženy? Kdy se tento zákrok v ČR „rozmohl“?

Jednoznačně převažují ženy. U nás to může být i více než devadesát procent. V jiných zemích (např. v USA) je poměr mužů větší, ale samozřejmě i zde tvoří většinu pacientek ženy. Počet operací začal výrazně vzrůstat až po roce 1989. Bývalý režim totiž nebyl estetické chirurgii příliš nakloněn.

 

Jsou výsledky zákroku trvalé? Lze operaci provádět opakovaně?

Vzhledem k tomu, že proces stárnutí zastavit nedokážeme, je jasné, že výsledek trvalý není. Operací se nám pouze daří tento proces zpomalit a vrátit pacienty „o pár let zpět“. Operaci lze provést opakovaně a většinou to nebývá dříve než po osmi letech. Je to však velmi individuální.

 

V pořadu Mladší o pár let jste kromě faceliftu prováděl také úpravu očních víček. Je tento zákrok bolestivý? Jak dlouho trvá rekonvalescence a v jakém cenovém rozmezí se zákrok pohybuje?

Operace očních víček je svým rozsahem méně náročná a ve většině případů se provádí pouze v místním znecitlivění. Stejně jako u faceliftingu jde o operaci, která není doprovázena výraznějšími pooperačními bolestmi. Rekonvalescence po operaci trvá asi pět až sedm dní, což je asi o týden méně než po operaci obličeje. Cena zákroku se dle náročnosti pohybuje v rozmezí od osmi do dvanácti tisíc korun.

 

Setkáváte se s tím, že kosmetické chirurgické zásahy mění i psychiku?

V naprosté většině případů jde o operace, které nejsou prováděny kvůli zdravotním obtížím, ale jen na přání pacienta, kterému zákrok přinese požadovanou změnu vzhledu. Hlavním důvodem, proč pacient operaci podstupuje, je tedy to, že se chce cítit lépe. Z toho jasně vyplývá, že kladný dopad na psychiku hraje zásadní roli. Zcela po právu je tak estetická chirurgie někdy označována jako „psychochirurgie“.

reklama