rozhovor s MUDr. Tománkem, estetickým chirurgem z kliniky LaserPlastic

MOPL MUDr. Tománek odborník Foto: MOPL MUDr. Tománek odborníkFoto: All

Doktor Tománek komentuje liposukce: „Jejich cílem je harmonicky sladit úbytek tuku v nežádoucích partiích, tak aby se vytvořila hezká plynulá křivka těla a zároveň neporušilo, ale naopak zlepšilo vypnutí kůže. Jen tehdy je líbivost stoprocentní.“

Jaká je vaše specializace na klinice LaserPlastic?
Jde o moderní liposukční modelační techniky těla. Patří sem tumescentní, vibrační, ultrazvukové či laserové liposukce a neinvazivní techniky typu Ultracontour. Kromě tohoto se specializuji na esteticko-chirurgické výkony v oblasti mužského a ženského genitálu.

Z jakých důvodů se nejčastěji provádí liposukce? Převažují důvody zdravotní, nebo spíše psychické?
V naprosté většině se dnes liposukce a modelace těla provádějí z estetických důvodů. Cílem je harmonicky sladit úbytek tuku v nežádoucích partiích, tak aby se vytvořila hezká plynulá křivka těla a zároveň se neporušilo, či spíše zlepšilo vypnutí kůže. Jen tehdy je líbivost stoprocentní. Bonusem estetického přínosu může být jisté ulehčení kardiovaskulárnímu systému v důsledku ztráty tuku. Povšechnou obezitu, tedy zdravotní problém jedince, však tyto techniky neřeší. Některé školy dokonce hovoří o kontraindikaci liposukčních zákroků u těžké nadváhy. Tato problematika je doménou specialistů interního zaměření – dietologů, metabolických odborníků, endokrinologů aj.

Podstupují liposukci také muži?
Ano, na naší klinice tvoří muži asi sedm procent ošetřených. Jde o pány různých věkových kategorií. Většinou jde o dříve velmi štíhlé a mnohdy sportovně založené jedince, kteří v důsledku omezení tréninkových dávek, zranění či změny stylu života začali mít s určitými oblastmi estetické potíže. Zpravidla jsou to břicho, boky, prsa, podbradky a zátylky.

Mohou liposukci podstoupit např. i kojící matky, kterým zůstala kila navíc po porodu?
Zcela jistě jsou tyto techniky určeny i k úpravě některých partií po porodu, pokud  ovšem poporodní váha nevystoupá do extrémní obezity. Prakticky všechny typy  zákroků však vyžadují použití lokálního anestetika, které může pronikat do mateřského mléka. Proto doporučujeme s výkony posečkat do konce kojení, případně kojení dočasně přerušit.

Jak často může pacient liposukci podstupovat?
Liposukční výkony ambulantního typu se provádějí nejčastěji po jedné až třech partiích najednou. Dalším partií, pokud jsou žádány, upravujeme nejdříve po třech týdnech od prvního zákroku. Opakování výkonu na téže partii je rovněž možné, je však spíše vzácností, protože jednorázová tuková redukce by měla být dostačující. Je to dáno neschopností či omezenou možností reprodukce tukových buněk.

Lidé mají často představu, že se liposukce týká jen břišních partií. Na jakých místech lze ještě liposukci provádět?
Břicha jsou častou ošetřovanou partií především u mužů. Zdaleka však ne nejčastější. U žen jsou daleko frekventovanější zákroky na bocích, zevních a vnitřních stehnech. Četné jsou také úpravy podbradků, paží, zátylků, oblasti hýždí, předních stehen, kolen a lýtek, mužských prsou, kotníků či zádových ženských partií a „kolem podprsenky“. Obecně lze říci, že oblastí, které nelze ošetřit, je málo a spíše jsme limitováni výchozím stavem kůže dotyčného jedince.

Jaké je cenové rozmezí zákroku?
Cenové rozmezí bývá určováno partií, kterou upravujeme, technikou výkonu a pracovištěm. Neexistuje tedy „obecné rozmezí“. Velmi orientačně se pohybujeme od deseti do třiceti tisíc za oblast.

Jaký je normální poměr tuku ve zdravém těle a při jakém poměru už lze doporučit liposukci?
Ideální poměr tuku určuje obecně známý BMI index, vycházející z  výšky a váhy. Zdravotní rizikovost určují odchylky od tohoto indexu. Liposukce a modelace však nemají s tímto indexem nic společného, protože – jak již bylo řečeno – řeší čistě estetickou, nikoli zdravotní stránku. Jinými slovy, může existovat krásná, štíhle a proporcionálně vypadající dívka vážící přes sedmdesát kilogramů, které výkon nedoporučíme, stejně jako neproporciální padesátikilová, u které je úprava určité partie žádoucí.

Je možná kombinace liposukce s dietou?
Kombinace je možná. Primárně si je ale  nutné uvědomit, že liposukční či modelační výkon by měl být na dané partii odveden tak kvalitně, abychom po klientovi nemuseli vyžadovat hubnutí či dietní doplňky. Natož radikální změnu režimu, pravidelnou fyzickou zátěž či lymfodrenáže. To by mělo být  spíše na jeho rozhodnutí a na úvaze odborníků, se kterými se při likvidaci obezity radí. Je však určité procento silných jedinců, u nichž fungujeme jako řešení pro oblasti, které již shodit nešly. Pro jiné klienty jsou zase naše zásahy startovací motivací. Odstraníme nejhůře vypadající partie a zbytek je v silách dotyčného. Většina klientely však není obézní a není třeba dietních opatření.

reklama