Roman Vaněk

nanoze: Roman Vaněk Foto: nanoze: Roman VaněkFoto: All

Šéfa Pražského kulinářského institutu (PRAKUL) mohli vidět diváci pořadu Ano, šéfe! v několika jeho dílech.

Roman Vaněk začínal v roce 1993 podnikání zahraničním obchodem, především dovozem obuvi z Brazílie, a v roce 1996 založil se svou partnerskou firmou v Brazílii společnost, která dodnes zastupuje přední brazilské výrobce obuvi po celé Evropě. Brazilskou obuv rozšířil do pobaltských států Litvy, Lotyšska a především Estonska.

Osud ho však směroval k jeho největší lásce – gastronomii. Postupně se mu otevřely dveře do nejlepších vinařství v Brazílii a založil i společnost zabývající se výhradně dovozem brazilských vín od nejvýznamnějších producentů země. V roce 2003 začal jako vůbec první vozit brazilská vína do Evropy. Pomáhal rozšiřovat export brazilských vín do Německa a Norska. Na svých cestách ochutnal cizokrajné speciality, navštívil stovky restaurací u nás i v zahraničí, mohl tak poznávat a srovnávat.

Zájem o kulinářství v něm dřímal odmalička. Měl to štěstí, že se začal přátelit s významnými šéfkuchaři v České republice i v zahraničí, díky nimž začal chápat základy profesionální gastronomie. Absolvoval kulinářské stáže doma i v zahraničí. Přednášel u nás, v Norsku, Německu a v Brazílii. Svoji gastronomickou vášeň korunoval před dvěma a půl lety založením Pražského kulinářského institutu. PRAKUL navazuje na dobrou gastronomickou tradici první republiky či na populární lekce vaření Viléma Vrabce.

Pod vedením známých špičkových českých i zahraničních šéfkuchařů a lektorů se tu v mnoha kurzech učí vařit a péct nejen amatéři z celé republiky, ale i profesionálové, kteří se chtějí dozvědět o nových trendech, zapomenuté klasice bez náhražek, ale i něco nového, například o vedení restaurace. Roman Vaněk je znalcem gastronomie, surovin a velkým strážcem jejich kvality a perfektně se stará o zázemí celé kulinářské instituce. Snaží se znovu probudit gastronomii v Čechách z její letargie. Je spoluautorem několika kuchařských knih předních šéfkuchařů působících v Čechách, autorem odborných kuchařských DVD,  jež se prodávají v několika zemích světa, a mnoha článků o gastronomii.

reklama