105% alibi - to není nonsens, ale skvělá detektivka z dob, kdy kralovali mistři

105% alibi Foto: 105% alibiFoto: All

S odstupem let můžeme napínavou černobílou detektivku 105 % alibi z roku 1959 považovat za malý zázrak. Zrodila se totiž v době, kdy v kinech ještě převažovaly budovatelské a silně ideologicky zabarvené filmy. Přesvěčte se v sobotu ve 12.55 na Primě.

Na začátku byl nápad s ukradeným losem, jehož majitel je zavražděn. S ním přišel Věroslav Trnka za scenáristou Milošem Velínským. Následovalo několik verzí scénáře, které tehdy musely procházet přísným schvalovacím procesem.

Od počátku ale v příběhu figurovala dvojice protikladných detektivů – kapitán Tůma a nadporučík Líbal. Režisér Vladimír Čech je svěřil dvěma skvělým hercům – Karlu Högerovi, který svého Tůmu vystřihl jako mírně zahořklého starého mládence, jenž ve svých poznámkách nijak nešetří podřízenou seržantku Hůrkovou (hrála ji Eva Kubešová, v té době členka Státního divadla v Brně).

Höger si svého kapitána Tůmu zamiloval

Karel Höger měl detektivky moc rád a svého Tůmu si doslova zamiloval. Mohl si ho zahrát pak ještě dvakrát, neboť „Alibi“ dostalo dvě volná pokračování – Kde alibi nestačí z roku 1961 (dáváme v sobotu 15. února) a Alibi na vodě  z roku 1965 (dáváme v sobotu 22. února).

Režisér Čech v dobovém tisku představoval Tůmu takto: „Můj kapitán – Höger – je člověk se značnou intelektuální úrovní. Chodí asi často do divadla, na koncerty, přečte si rád prózu i poezii, ale také chodí na fotbal a určitě umí zazvonit někde u dveří a utéct.“

Bekův nadporučík Líbal je Högerův protipól, s ženami to báječně umí, je bezprostřední, živelný a nijak neskrývá nedostatky hlubšího vzdělání. Tůma s Líbalem se vzájemně špičkují a jejich humor odlehčuje dramatičnost příběhu, který rozplétají.

Režisér Čech si zřejmě Karla Högera během natáčení velmi oblíbil, protože po sérii „Alibi“ detektivek ho obsadil ještě v roce 1974 do role pracovníka bezpečnosti majora Tichého v psychologickém kriminálním dramatu Sedmého dne večer. I v téhle roli mu dovolí citovat Senecu, což pro policejní vyšetřovatele jistě nikdy nebylo zrovna typické.

Překvapí záporný Menšík a mladičký Vinklář

V detektivce překvapí i další herci. Například Vladimír Menšík ve výrazně záporné roli číšníka Neumanna, zvaného Kici, nebo mladičký Josef Vinklář, který v roli Jirky Brože ještě nemá v životě moc jasno. V reálu na tom byl ovšem obdobně. Byl sice ženatý s herečkou Janou Dítětovou a otcem malého syna Jakuba, ale nedokázal si odpustit zálety a noční hospodské jízdy s kamarády, takže jeho manželství spělo rychle k rozvodu.

Nemohl tušit, že za necelé desetiletí dostane roli detektiva Bouše v seriálu Hříšní lidé města pražského a právě milovník detektivek a pro Vinkláře jeden z jeho hereckých vzorů Karel Höger mu za tuhle roli složí poklonu!

Jednu z prvních filmových příležitostí v detektivce dostala i v té době teprve pětadvacetiletá Jana Štěpánková v malé roli dcery účetního revizora Zelinky – toho naopak hrál Eduard Kohout, v té době už zasloužilý bard Národního divadla.

Trio slavných českých detektivů filmového plátna Kalaš – Exner - Tůma

V šedesátých a sedmdesátých letech vevodili české obrazovce tři detektivové:

KALAŠ. V roce 1963 se poprvé objevil ve filmu major Kalaš v podání Rudolfa Hrušínského. Měl reálný předobraz v šéfu pražské kriminálky Karlu Kalivodovi. Následovaly další dvě detektivky se stejným hrdinou a ujal se pro ně název kalašovky. Trilogii jsme na Primě odvysílali v lednu. Více čtěte ZDE:

 

Článek

Rudolf Hrušínský jako major Kalaš Foto: Archiv Blanky Kovaříkové

Vrah skrývá tvář. Skvělá detektivka pro milovníky Hrušínského a majora Kalaše

Temná atmosféra zdecimovaného poválečného venkova, postava nekompromisního majora Kalaše, plejáda známých herců a nejspíše také původ ve skutečném pátrání po sériovém ...

 

 

Článek

Diagnóza smrti

V hlavní roli Rudolf Hrušínský. Název jeho majsterštyku: Diagóza smrti.

Vychutnejte si herecký koncert Rudolfa Hrušínského v detektivce Diagnóza smrti aneb Co způsobí trauma z nenaplněného mateřství. V sobotu ve 12.40 na Primě.

 

 

Článek

Po stopách krve

Vražda chlapce v pražském kině. Poté vznikla detektivka Po stopách krve s Rudolfem Hrušínským

Kalaš pátrá po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Příběh ze série legendárních detektivek vznikl podle opravdového případu. Sledujte v sobotu ve 12.35 na Primě.

 

TŮMA. O čtyři roky dříve než Kalaš se objevuje kapitán Tůma v detektivce 105% alibi, o němž je tento článek. Hraje ho Karel Höger. I on se dočká třídílné série - Kde alibi nestačí z roku 1961 (dáváme v sobotu 15. února) a Alibi na vodě  z roku 1965 (dáváme v sobotu 22. února).

EXNER. V roce 1966 přivádí režisér Ivo Novák kapitána Exnera (postavu napsal Václav Erben) v detektivce Poklad byzantského kupce. Zahrál si ho Jiří Vala. Exner se poté objevuje ještě v několika filmech a pokaždé ho ztvární jiný herec.

Ve filmu Bláznova smrt (1973) ho hraje Petr Kostka, v detektivce Čas pracuje pro vraha mu propůjčil tvář František Němec a z nepochopitelných důvodů dostal jméno Marha a v roce 1982 ve Smrti talentovaného ševce dá Exnerovi velmi elegantní podobu Jiří Kodet.

 

105% alibi

Režie: Vladimír Čech

Scénář: Miloš Velínský, Karel Cop

Námět: Věroslav Trnka

Kamera: Josef Střecha

Hudba: Štěpán Lucký

Rok výroby: 1959

(kov)

 

 

reklama