5 otázek pro chirurga Beitla z Nemocnice Motol, který operoval rozříštěné koleno

Jana Dudová má konzultaci s lékařem Foto: Jana Dudová má konzultaci s lékařemFoto: archiv Prima

První díl cyklu Nemocnice Motol diváky hodně zaujala. První díl ukázal i případ ženy, které as. MUDr. Evžen Beitl operoval roztříštěné koleno. Paní Jana Dudová měla totiž vážnou autonehodu. Zeptali jsme se ošetřujícího lékaře na pět otázek o Nemocnici Motol.

Ve čtvrtek 3. března ve 20.15 diváci viděli první díl cyklu Nemocnice Motol. Cyklus se zaměřuje na opravdové příběhy z nemocnice bez jakýkoliv příkras. Realitu, kterou zažíváme dnes a denně.

V každé epizodě nového 18dílného cyklu uvidí diváci skutečné příběhy pacientů s různými diagnózami, doplněné příběhy lékařů či akčními zážitky z urgentního příjmu největší nemocnice u nás. Nebudou chybět pacienti z chirurgie, interny, ortopedie, spondylochirurgie, kardiologie, kardiochirurgie, pediatrické kliniky, kliniky dětské hematologie a onkologie, porodnice, dětské i dospělé neurologie nebo traumatologie.

Roztříštěné koleno po autonehodě

V prvním dílu jste viděli i příběh paní Dudové, dospělé ženy, kterou do motolské nemocnice přiveze záchranka. Jela autem se svou sestrou a nabouralo je jiné auto. Sestra byla také zraněná, ale ne tak vážně. Paní Dudovou transportovali na traumatologii FN Motol. Příběh líčí první chvíle, kdy je pacienta ještě v šoku a je nutné provést různá vyšetření, včetně CT. Následuje převoz na pokoj, kde jí MUDr. Beitl informuje o výsledku vyšetření, koleno je úplně roztříštěné a bude nutná operace. Následuje náročná operace, kdy jí MUDr. Beitl de facto sešroubuje roztříštěné koleno.

operace stehenní kosti Foto: operace stehenní kostiFoto: archiv Prima

Po probuzení si paní Dudová poprvé telefonuje se svou sestrou, se kterou jela v autě. Je to dojemný rozhovor, kdy se paní Dudová neubrání slzám.

Zeptali jsme se na několik otázek as. MUDr. Evžena Beitla:

Jak náročné pro Vás bylo pracovat pod dohledem kamer?

Dohled kamer vytváří nezvyklou situaci, nicméně v kontextu řešení naléhavého případu jsme přítomnost filmového štábu přestali brzy vnímat. Všichni se chovali velmi mile a nenápadně, takže de facto splynuli se zdravotnickým týmem.

Jaký moment z natáčení byl pro Vás nejsilnější (nezapomenutelný) či nejvíce stresující?

Tento konkrétní případ se nevymykal obvyklým situacím denního života traumacentra kromě složitosti vyřešení hrubě tříštivé zlomeniny stehenní kosti. Díky dobrému konci nepřinesl mimořádný stres či jiné emoce.

Převoz pacientky Foto: Převoz pacientkyFoto: archiv Prima

Jste se svými pacienty z projektu Nemocnice Motol nadále v kontaktu? Víte, jak se jim daří?

Pacientka dochází na pravidelné kontroly, absolvovala řadu rehabilitací a dva doplňkové operační výkony v podobě odstranění kovového materiálu ke zlepšení hybnosti. Na prodloužené konsolidaci stavu mají podíl psychické problémy, jistě vyvolané či alespoň zhoršené stresující nehodou.

V čem z Vašeho pohledu vidíte největší přínos projektu jakým je cyklus Nemocnice Motol?

Přínos projektu spatřuji především v reálném pohledu na zdravotníky a jejich pacienty. Může přiblížit představu nemocnice a denního života v ní.

Nemocnici Motol můžete sledovat každý čtvrtek ve 20.15 na Primě!

Článek

Pacient Marek Putniorz  a prof. Pavel Kršek Foto:

Největší pokoru cítím při probuzení pacienta po rizikové operaci, říká profesor Kršek

Už dnes uvidíte první díl cyklu Nemocnice Motol, který ukáže několik lékařských případů a jejich řešení bez příkras. Takové natáčení zažil prof. Kršek během případu malého...

Článek

pacientka Petra Bohunická  a prof. Robert Lischke Foto:

Prima ukáže největší nemocnici v Česku bez příkras

Obrovské nasazení zdravotníků, nemocných i jejich blízkých, jejichž osudy jsou vzájemně navždy spojeny. Takový pohled pod pokličku Fakultní nemocnice v Motole nabídne nový...

reklama