Alles gute! Severní vítr je krutý

Prostřeno VI (41) Ústí grafika Foto: Prostřeno VI (41) Ústí grafikaFoto: www.iprima.cz

Tentokrát to bude na severu Čech pěkný fičák, padne hned několik rekordů. Na Ústecku se bude vařit asi v nejmenším bytě a kuchyni, ale také v jedné z největších. Na řadu přijdou polotovary a poprvé i sójové maso.

V hlavní roli bude Alena z Děčína, která se rozhodne, že pro výhru „půjde i přes mrtvoly“. Svoji večeři si užije, ostatním však takové potěšení nedopřeje. Spíš než večeře jí v žaludku leží prý až moc pozitivní Stefanie. Ve finále si ke zpěvačce z Teplic přinese ešus s vlastní večeří! Ovšem Stefanie si to nenechá líbit: „Tvoje ego je tak malý, že bych ho ani nezašlápla.“ Alena na pocity ostatních zvysoka kašle a nestydí se za to, že „je mrcha a že chce vyhrát“, podobný přístup si prý doba žádá. Pokusí se ze Stefanie „vydolovat její pravé já, a když dojde ke konfrontaci, kdy jí bude chtít vrazit facku, tak se neurazí a vrátí jí to“. Dojde na Ústecku na facky? Vyhodí Stefanie provokatérku Alenu od stolu? „To je hrozně nešťastná duše, to není drzost, to je hloupost, která ji nadnáší,“ kroutí hlavou Stefanie, která nic takového ještě nezažila. Oba muži nestačí zírat. Ještě že mají děvčata u stolu strážníka Standu. Jana přijela soutěžit až z Německa, mohla by něco takového zažít v německém Prostřeno!? Sledujte vaření, zábavu, zmatkování, improvizace a hádky tří žen a dvou mužů ve vypjatém týdnu z Ústecka jen na Prima family – nudit se určitě nebudete!

 

Pondělí: provokatérka Alena (27)

Alena, které patří pondělí, zůstane v hlavní roli celý týden. V pondělí uvaří tři chody. „Řecké menu jsem si vybrala proto, že mám ráda tuto destinaci, je to lehké jídlo, je to letní jídlo,“ říká dvojnásobná maminka, toho času na rodičovské dovolené. Salát má všechno, co má mít, ale kozí sýr nevoní strážníku Standovi, kterému „nesmí aromatické sýry nebo syrečky přes práh“. Tzatziki nejsou cecíky, jak by se možná Standovi líbilo, a podle Stefanie jsou prý lepší než v řecké restauraci! Řecké špízy souvlaki jsou z kuřecího a plecka. Po chvíli debaty, zda na jehlu patří také rajčata, hosté baští, ani nedutají. Atmosféra u stolu je příjemná, zpěvačka a učitelka zpěvu Stefanie ji dokonce považuje za radostnou, hosté si jsou navzájem sympatičtí. Nic nenasvědčuje tomu, jak se právě Aleniným prostřednictvím nálada posune k bodu mrazu. Zábava prověří slovní zásobu a vyjadřovací schopnosti soupeřů. Přizná se hostitelka, že se jí srazila šlehačka na pomerančový moučník?

 


Úterý: strážník Standa (35)

„Velký člověk s velkým srdcem“, jak nazvala Alena Standu, si v podkroví v Proboštově troufne na čtyři chody. Jirku i ostatní příjemně překvapí, že italský předkrm caprese měl ještě bonusovou doušku v podobě melounu s parmskou šunkou. „Polívka je, jako kdyby ji přede mne postavila moje maminka,“ chválí manažerka Jana vývar s celestýnskými nudlemi. Na hlavní chod si hosté chvíli počkají. Až se dočkají, budou chválit? Alena pozná, že mezi aljašskou treskou se ukrývá i sója. „Standa zabodoval rybičkou, nezabodoval ovšem tím sójovým zážitkem,“ míní Stefanie. Jirkovi ale připadá sójové maso zajímavé a Janě chutná. Standa to zamýšlel jako alternativu pro ty, co nejedí ryby. „Vzhledem k tomu, že bydlíme v podkroví, kde je hodně much, jsem si pro vás připravil zábavu – zabíjení much,“ uvede hostitel svoji kratochvíli u herní konzole. Dezert „letní banánové osvěžení“ rozpoutá salvu Aleniných otázek, protože Standova zmrzlina ani šlehačka nejsou domácí. Standa je sympaťák, ovšem Alena začíná hrát. Šije do o generaci starší Stefanie, která ji dráždí tím, že „má snad klíče od všech dveří života, všude byla, všechno ví a všechno zná“.
 

Středa: manažerka Jana (32)

„Já budu propadák,“ hrozí se Jana uprostřed kuchyně, která je jí trochu malá. „Standa nejí sýry, Stefanie cibuli.“ Maluje čerty na zeď? Manažerka úklidové firmy kdysi z lásky odešla za manželem do Německa a vaří v Jirkově u sestry, která ji do pořadu přihlásila. Některé suroviny si dovezla, jako třeba výborné špekové knedle. „Oni mě ukamenují,“ směje se veselá kuchařka. Má časově náročné menu a začíná zmatkovat a nestíhá. Recept na hlavní chod, vánoční sváteční roládu, má od tchyně. Hovězí se švestkami a kysanými okurkami, to nejsou pro našince obvyklé kombinace. Eintopfu s kapustou a sýrem se bojí Jirka, zelí s jablkem a skořicí připomíná Standovi chuť štrúdlu. Hosté musejí zapomenout na plánovaný dezert, Jana nejprve odtroubí přeliv z horkých třešní a potom i vafle, které skončí v koši. Domácí těsto ustoupí improvizacím a polotovaru. Za hlavní chod Stefi hostitelku pochválí a Alenu provokuje její pozitivní a optimistický přístup k soupeřům. To ona půjde za výhrou i přes mrtvoly. „Dnešní dezert vlastně nebyl,“ uvědomuje si na konci večeře největší kritička týdne. Prostě „Alles gute“!
 

Čtvrtek: projektant Jirka (27)

Proč si Jirka přál, aby si hosté vzali mikinu? Čtvrtou zastávkou bude Most a hostitel má z terasy, kde se bude večeřet, nádherný výhled na hrad Hněvín. Bohužel po slunečném týdnu se nad městem honí mraky, pršet ale nesmí, do patnáctimetrového bytu by se hosté nevešli. Byteček jako klícka a minimalistická kuchyň jsou pro fešáka týdne skutečnou výzvou. Projektant Jirka plánuje grilovačku, ale kuřecí paličky si pro jistotu předpeče v malé troubě, kde také udělá předkrm – slaný koláč se šunkou, tepelnou úpravou projde i salát z paprik s balkánským sýrem. Na hostitelovu hlavu se ale snese kritika. Kuřecí není ani po hodině dodělané, nejlepší je omáčka BBQ. Ani ta ale nechutná všem. „Hlavní chod byl propadák a omáčka sladká, takže pro mě vražedná kombinace. Sladký byly i brambory,“ konstatuje Alena a řekne si o čistou skleničku. „Měl jsem všechny skleničky vypulírovaný, zrovna na ni vyšla ta jediná.“ Jiří je otrávený, že mu večírek nevyšel podle plánu, Stefanie má Aleny plné zuby. Zábava na terase je vzpomínkou na dětství. Čí papírová vlaštovka dolétne nejdál?

 

Pátek: zpěvačka Stefanie (46)

Stefanie se považuje za benevolentního člověka. Už včera ale předvedla, že si nenechá všechno líbit a usadila Alenu, která na ni od úterka útočí. Její byt je opakem Jirkova bydlení. Matka a dospělý syn žijí na sto padesáti metrech s prostornou kuchyní, vlastním soláriem a saunou. Ostatní Stefi tipují na dobrou kuchařku, a protože je zcestovalá, na zahraniční vaření. Hosty vskutku čekají exkurze do kuchyně cejlonské, švýcarské, maďarské a italské. Alena vidí soupeřku jako kuchařku špatnou a pro jistotu si přinese vlastní jídlo. Je to taktika a Stefanie něco podobného čeká. Vyhradí pro ni dětský stoleček – skončí tam Alena se svým ešusem? „Jako hostitel bych to bral jako nepřekonatelnou urážku,“ hodnotí Aleniny móresy Jirka. „Hlavní chod – to už někdo jed´?“ šklebí se Alena nad maďarským perkeltem. Nedeptá jenom hostitelku, kterou nesnáší, ale kazí večeři všem. „Nemám ráda tepelně upravené papriky a nemám ráda studené noky,“ raději se pustí do vlastního řízku. Málo si ho osolila, ale sůl nedostane: „Sůl je nad zlato a to já hned tak někomu nedávám,“ říká vytočená Stefanie. Přesto se pak odváže u pěveckého čísla, ale stejně se nezavděčí: „Kdyby tohle viděla Tina Turner, tak se chytá za hlavu a má infarkt,“ posmívá se Alena vystoupení Stefanie, která se snaží pozvednout náladu. A jak dopadne italská borůvková zmrzlina? Alena v ní najde lísteček a Jirkovi přijde spíš jako borůvkový sorbet. Nakonec vybouchne i pohodová Jana a Aleně to vytmaví úplně všichni. Té je ale srdečně jedno, že pozornou hostitelku rozplakala…


erý: Anife Vyskočilová a její let do Istanbulu
„Jezte rukama,“ vyzývá své hosty doma bulharská Turkyně Anife, která jela do Německa, omylem vystoupila v Čechách a už tu zůstala. Nejprve se seznámila se synem Ivana Vyskočila, a když poznala otce, spadla jí brada, jemu též, a bylo rozhodnuto. Tvrdí o sobě, „že vaří výborně, nebo výborně.“ Jiná možnost není – plný stůl znamená v její vlasti symbol štěstí. Nákup na tržišti pojedná v orientálním duchu (nejradši by smlouvala) a menu rovněž. Na co se mohou soupeři těšit? Na tři mušketýry a jeden baklažán, arabské křidélko nebo stehýnko, dalmatské čufty po bosensku a jako dezert bude lahodný řecký jogurt politý tureckým medem od maminky a posypaný bulharskými vlašskými ořechy. Ale jak slibuje divákům: „Možná něco neudělám a možná něco udělám navíc.“ Protože takový živel, jako je Anife, se při vaření nenechá spoutat nějakým menu! „Překvapilo mě, že to jsou jen tři chody,“ říká Petra Horváthová, která netuší, co ji čeká. Určitě maso a baklažán. „Ani nevím, co je baklažán“, říká Martin, který tápe i nad čufty. Zato Petra Černocká má balkánskou kuchyni moc ráda. „Anife je můj velký favorit,“ tipuje. A kuchařka se činí: předvede, jak lilek nasolit, jak očistit fazolové lusky, uvidíme balkánské listové těsto a čufty z mletého masa, kam přijde jeden „vaječník“. „Kdyby vám nechutnalo, tak prosím řekněte, že vám chutná,“ prosí hostitelka. Dezert se podává na palubě, protože Anife vezme soupeře na letecký trenažér. Co myslíte, kdo nabourá? A jaké bude přistání po téhle jízdě do Istanbulu?
Středa: Saxána Petra Černocká kouzlí znamenitě i doma v kuchyni 
Petra se na svůj večírek připravila, dokonce natřela zahradní stolek. „Probudila se ve mně velká touha nezklamat,“ přiznává. Velký stůl a ubrus si ale musela vypůjčit, stejně jako bylinky od souseda. Plánuje večeři pro milovníky ryb a mořských plodů. Polévka bude její oblíbená indická kuřecí s mandlemi. „Tu nemůžu zkazit, dělám ji spoustu let.“ Své jmenovkyni, dceři rybáře, se lehkou rybkou s bramborem a špenátem strefí do chuti. Lehký bude i piškot s ovocem, oříšky a řeckým jogurtem. Jaká hostitelka, takové menu: příjemné, úhledné, tak akorát, trochu do světa, trendy. Anife při pohledu na jídelní lístek tuší, že se nepůjde dojíst do restaurace jako v pondělí. Polévku zná, u nich se jedla na svátky. Pro Petru mladší a Martina by mohla klidně být i pikantnější. „Ještě jsem krevety nepozřel,“ těší se Martin na předkrm, koktejl s avokádem, mandarinkami a jogurtovo-majonézovou zálivkou. „Já bych tam, protože jsem zvíře, dala trochu kečupu kvůli barvě, ale nechci si to rozlejt u těch mistrů,“ upřímně lituje zpěvačka, která jako přílohu podává rozpečenou bagetu s bylinkovým máslem. Je Anife skutečně alergická na mořské plody, jak straší? „Jakmile nebudou čerstvé, připravte mi sanitku, jedu!“ varuje. Nakonec ale „kdyby mohla, tak by jedla jenom koktejl.“ Co ještě Saxána ve své kuchyňce vykouzlí? Petřin hlavní chod – okoun – je výborně okořeněný, ale prostý, „protože u ryb platí, že čím míň, tím líp,“ tvrdí. Po včerejším tornádu s Anife je zábava klidná a tvůrčí. „Já si od Petry odnáším pohodu, která proplouvá tím barákem,“ libuje si dámami hýčkaný Martin. Ztuhl nepečený ovocný dezert tak, jak měl? Anife chutná nejvíc po předkrmu a „už teď se loučí s dovolenou“. A to ještě neví, jak se zítra vytáhne její favorit Martin…
Čtvrtek: Český Belmondo Martin Kraus peče kachnu v kuchařské čepici
„Princ“ Martin Kraus vyrůstal jako v pohádce. Na statku, v jízdárně, kam také pozve ženy. „Bydlení u Martina si představuju, že budou všude podkovy a rajtky,“ fantazíruje kamarádka Petra. „Je to řehole,“ říká s lehkou nadsázkou hostitel o rodinné farmě, „mám na krku čtyřicet koní.“ K herectví ho přivedla autobiografie J.-P. Belmonda, kterého má rád a jehož Anife (a prý nejen jí) připomíná. „Dělám si drápky na zájezd,“ netají se Martin. Soupeřky pohostí v „chlastroomu“ a v maminčině kuchyni spáchá „český nářez“: kachnu s knedlíkem a s variacemi zelí. Jídlo by mohlo potěšit Anife. „Já si představuju, že nám rozdá špejle a na tom bude buřt,“ podceňuje mladíka Petra Černocká, která po včerejšku už nemá na nic chuť. „Párky bude mít, chleba bude mít,“ vidí to podobně Anife. Holky přemluví, ať dorazí na farmu v gala. Sama přichází v zeleném, Petra je v klobouku – úplný Hollywood. Kdyby děvčata tušila, že budou v dlouhých róbách jezdit bosky na koni! Nastrojená Petra kamaráda Martina ale nepodceňuje: „Je to typ kluka, který zvládne všechno, tak proč by nezvládl jedno blbý vaření?“ Po neochucené mozzarelle s rajčaty a čínským zelím se místo polévky čepuje pivo a po kachničce Martin upeče „ananas na šutru“. Zmákne i domácí knedlíky? „Já jsem na knedlíkách odkojenej,“ hněte těsto představitel démonického Dana, který uvaří to, co má nejraději. „Anife bude v takový rozkoši, že těch deset bodů jí nebude stačit,“ chvástá se. Zelí sice bude červené a bílé, ale kupované, knedlík trošku tužší, ale kachna jako dort s křupavou kůrčičkou. A kosti? Házejí se rovnou do krbu jako na zámku. „Měla jsem pocit jako ve starém filmu,“ bájí Anife, které týden přinesl hodně osvěžení, optimismu a nové kamarády. „Zábava byla absolutně geniální, jenom pro někoho jinýho,“ říká Petra Černocká, která se ale také podívá na svět z koňského hřbetu. Martinovi přálo počasí, vyjde mu i pečení ananasu pod hvězdami? A kdo nakonec odjede k teplému moři?

reklama