Bohatý stůl a dobrá nálada patří k Hané

Prostreno V (22) Příště uvidíte z Olomoucka Foto: Prostreno V (22) Příště uvidíte z OlomouckaFoto: All

Na Olomoucku se sejdou tři muži a dvě ženy. Veronika a Jarmila jsou každá úplně jiná, navíc má Jarmila ráda houby a pochoutky z lesa, zato Veronika sushi. Houby ve formě omáčky se ještě dvakrát zopakují, jinak nás ale čeká pestrý týden.

V hlavní roli bude krkovička, na stolech se objeví také tuňák, zvěřina, zeleninové polévky a pečené moučníky. Opět se potvrdí, že smíšená společnost, kde jsou muži ve větším počtu, je pohotovější, tolerantnější, méně konfliktní, rýpavá a závistivá. Na Olomoucku se sejde dobrá parta, která se už těší na společné letní grilování. A to distributorka Veronika dostane od gaye Radima, který o jejím poprsí prohlásil, že kde nic není, ani smrt nebere, našleháno pomlázkou. Pletení pomlázky je součástí zábavy, která se tentokrát ponese v kreativním duchu. Největší spor – naštěstí v humorném duchu – se rozpoutá o množství soli v pokrmech. Podívejte se, jak se na Moravě tmelí parta, na Prima family v dalším týdnu s pořadem Prostřeno!

Pondělí: hokejista Dušan (23)

Nejmladší účastník olomouckého týdne toho moc nenamluví – miluje sport a poker. K jídlu má ale blízko. Distribuuje krabičkovou dietu, a kdyby si mohl vybrat, co by chtěl jednou dělat, rád by vařil či pracoval jako foodkritik. Zatím si může obojí vyzkoušet nanečisto, a když si u plotny i u stolu povede šikovně, možná ještě vydělá 40 000 korun. Dušan je zručný, podaří se mu naplnit, zavinout a usmažit vietnamské závitky, jeho lahodná krkovička je opravdu lahodná, jen příloha k houbové omáčce možná není nejvhodnější. Jak se mu povede štrúdl z vlastního těsta, který peče poprvé v životě?

Úterý: improvizátorka Veronika (26)

Distributorka z Přerova není žádná tuctovka a možná raději maluje, než vaří. Právě proto by mohla uspět. Nesvazuje ji nervozita, klidně pozve hosty do téměř nezařízeného půdního bytu, kde musí hodně improvizovat, aby mohla uvařit sváteční večeři. Krájet, míchat a vařit na dvouploténkovém vařiči a elektrické pánvi může jen na konferenčním stolku v obýváku, protože klasickou kuchyni nemá. Aby se nemusela ohýbat, sedí při vaření v křesle. Takhle udělá rýži a zavine sushi. Zvládne i kuřecí ve slaninovém župánku se švestkovou omáčkou? Na moučník jde Veronika fikaně: Hosté si sami smáčejí špejle s ovocem v čokoládovém fondue. Jen aby jim nepropadly jídelní tyčinky a příbory mezi laťkami zahradního stolu bez ubrusu, u kterého si dobrotu užívají.

Středa: manažer Radim (37)

Manažer restaurací a kaváren žije s přítelem v malém bytě v Prostějově. I když je to mužská domácnost, jde o nejhezčí byt týdne. Radim má charisma a smysl pro humor a ke svému vaření se staví s nadhledem – nijak zvlášť je neprožívá. Ale mohl by… Do nákupu velkých steaků z tuňáka asi dost investoval. Jako znalec a milovník moderního vaření rybu nepropeče, s čímž ale narazí. Kombinace s houbovou omáčkou je nevšední a vzbudí rozpaky. Bude Radim úspěšnější s načančaným moučníkem záhadného názvu? Uhodnou soupeři, co se skrývá pod zkratkou PiPuSmet? A proč nesnáší Dušan slivovici, do které Radim naložil marinované švestky? Špatná vzpomínka na strašnou kocovinu?

Čtvrtek: důchodkyně Jarmila (59)

Manžel paní Jarmily je nimrod a „divoký“ je i Jarmilčin byt. Bývalá účetní a lokální patriotka z Tovačova se skoro ztrácí mezi parožím a trofejemi. Není proto divu, že divočina pronikla i do jejího menu. Čeká na zkušenou kuchařku za její paštiku ze zajíce, v níž zůstal zapomenutý brok, a daňčí masíčko cenná čtyřicetitisícová trofej? Jarmila si naplánovala časově náročné menu: domácí houstičky, medailonky z daňčí panenky, pracné řezy. Včerejší ryba hostům nejela… Jak jsou na tom se zvěřinou? Je jídlo dost osolené a opepřené? Světe div se, je prý dokonce přesolené! Alespoň to tvrdí Radim, který jindy postrádá slánku. Zase ty houby, mračí se Veronika. A to ještě neví, že ji čeká vědomostní kvíz…

Pátek: technik a ochotník Karel (39)

Sympatický Karel pracuje jako technik čerpacích stanic. Žije na vesnici v rodinném domku kousek od Kojetína s přítelkyní a jejími dětmi. Je aktivní, společenský, hraje amatérské divadlo – soupeře uvítá v divadelním kostýmu. Kamarádi mu tak chválili jídlo, až se rozhodl, že uvaří před kamerou. O štěstí se pokusí s krkovičkou a noky, vše korunuje bábovkou. Je to risk, steaky jdou domácímu pánovi určitě lépe. Bude bábovka tak suchá, jak se soupeři obávají? Kdo to v pátek na Olomoucku vyhraje?
Dívejte se, počítejte už od pondělí body, ale výsledek se stejně dozvíte až v pátek ve finále!

 

Recepty hostitelů najdete ihned po odvysílání jednotlivých dílů na stránkách pořadu www.iprima.cz/prostreno.

reklama