Být s tebou: ve dvou se to lépe táhne

Prostřeno VI (50) Karlovy Vary grafika 1 Foto: Prostřeno VI (50) Karlovy Vary grafika 1Foto: www.iprima.cz

Je tady poslední vánoční VIP Prostřeno s další čtveřicí celebrit, které už ve VIP Prostřeno! vařily, a jejich partnery, kteří jim budou pomáhat. Ve dvou se to totiž lépe táhne i v kuchyni a u stolu…

Společnost je namíchaná pestře, aby se měli diváci na co koukat a čemu se divit. Ve druhém vánočním speciálu jako první uvaří zpěvák Pavel Vítek a jeho partner Janis Sidovský. Není to tak dlouho, co v Mníšku pod Brdy prostíral Zbyněk Merunka, tentokrát ale poznáme i jeho manželku Sašu, zkušenou kuchařku. Lenka Holas Kořínková svým přístupem nejen k jídlu mnohé dráždí. Co uvaří tentokrát a co vlastně bude na těch vánočních večeřích jíst? Kytičky, nebo zvířátka? Nechte se překvapit. Ke všemu si Lenka pozvala svého mladého exmanžela Davida. Kdo rád vzpomíná na pohodičku na chalupě u Dády Patrasové, ať se těší i na její sváteční vaření. „Já na to pravděpodobně budu sama, protože Felix udělá tak akorát kafe,“ říká Dáda, ovšem její slavný choť slíbil, že se postará o pití. To mu jde mnohem lépe… Hned v pondělí večer se s Primou family podíváme na Karlštejn, kde se už na své hosty a diváky těší jeden z prvních párů, který u nás uzavřel registrované partnerství.

 

Pondělí: Pavel Vítek, Janis Sidovský a jejich sváteční večeře pod Dračí skalou

 

„Seznámili jsme se na festivalu Sovětská píseň, já jsem byl tanečník, mistr republiky, dělal jsem mu křoví a pak se naše pohledy střetly a od té doby jsme spolu,“ líčí Janis Sidovský osudový okamžik, který oběma dnešním hostitelům změnil život. Pavel zavzpomíná na první společné Vánoce ještě na Vinohradech, i když dnes jsou už léta doma tady, na Karlštejně. „Diváci přijdou na to, že vařím i já, nejenom Pavel,“ směje se Janis. Společně naplánovali, že nabídnou něco ze svého tradičního vánočního menu, ale třeba kaldoun uvaří poprvé, je to experiment. Pavlův populární jablečný koláč se změní na štrůdl s pekanovými ořechy. Hlavní surovinou je pořádná husa z domácího chovu, z jater bude paštika, z drůbků již zmíněná hutná polévka i hlavní chod – šoulet s fazolemi a kroupami. „Pokud přijde vegetarián, tak má smůlu,“ hlásí zpěvák Pavel Vítek. Co říkají hostitelé na své hosty? „Felixe obdivuju jako umělce, je opravdu mimořádnej. U Dády jsem si nikdy nemyslel, když jsem se díval na všechny ty pohádky, že pro ni budu jednou vařit, takže je to pro mě čest,“ tvrdí Janis. Z Lenky Holas Kořínkové má strach, obává se, zda bude jíst paštiku, a mylně se domnívá, že je vegetariánka. „Přiznám se, že tady vůbec netuším, co od toho můžu čekat. Lenka a její ex David,“ sdílí partnerovy obavy Pavel, protože „předcházely tomu zvěsti, dejme tomu o různé náladovosti…“ To Lenka se vůbec nebojí, považuje Pavla za mimořádně příjemného člověka, zato se diví. „Myslela jsem si, že z prvního Prostřeno byl národ tak šokován, že mě znovu nepozvou,“ je překvapená pokračováním vlastní účasti v pořadu. A překvapí i hostitele – příjemně. Jejich menu „Být s tebou“ na ni tak hluboce zapůsobí, že se rozhodne udělat výjimku a po sedmi letech porušit zásady dělené stravy. „Ona to jedla! Představte si to, že jedla paštiku.
 
Chválila to, a dokonce nám řekla, že to je dělená strava,“ radují se oba kuchaři. Lenka ochutná i knedlíčkovou polévku a pečenou husičku. „Na tomhle jídle je fantastická jedna věc. To když začnete dělat, tak se celej dům, i kdybyste zavřeli všechny dveře, nádherně provoní,“ říká o šouletu Pavel. „Je to vlastně jedno z typických jídel židovské kuchyně a musí se vždycky udělat v pátek a jíst v sobotu. My ho tradičně vaříme na Štěpána, kdy zveme i rodiče.“ Při vaření používají vlastní suroviny, třeba Pavlův bylinkový mix ze zahrádky, šafrán dovezený z Maroka ovoní polévku. Zlatý kaldoun z husích drůbků je hit, podle Zbyňka Merunky pak je „paštika diamant a šoulet perla dnešního večera“. „Mám vysokou laťku na kaldoun,“ říká Dáda, protože ho skvěle vařila její maminka, „od kluků mi strašně chutnal, ale postrádala jsem tam muškátový oříšek.“ Moc ji ale potěšilo, že zvolili tradiční jídla. Lenka se cítí báječně uvolněně a jídlo chválí jako „sofistikované“. Chutná husa i Davidovi a Felixovi, kteří moc nevyhledávají nic, „co běhalo po dvoře“? David Holas ocení servis – líbily se mu domácké plecháčky na polévku. Všechny potěší návštěva bývalé fary, jejíž základy jsou staré jako hrad Karlštejn. Budova ukrývá sbírku betlémů. Vyrovná se vánoční štrůdl populárnímu jablečnému koláči z léta? A dostanou spokojení hosté také nějaký ten dárek? A kolik rozdají bodů, když se nad večeří i atmosférou tak rozplývají? Uvidíte…

Anife, Anife, Anife …a syn
Anife Hassan Vyskočilová je na svého syna pyšná: „Harimu je 21 let, je mladej koloušek, má dobrý zuby.“ Asi je to vzájemné: „Moje máma je taková přísnější, furt jenom mluví, mluví, nedá se zastavit. Myslím si, že je to opravdu dobrej kus.“ Jak se tihle dva snášejí v kuchyni? „Samozřejmě že mě máma sekýruje, ale taky nemá ráda, když se jí do toho někdo plete a dělá si to po svém.“ Hari má trpělivost a už to s Anife umí: „My se vždycky pokáráme a potom jsme za chvilku v pohodě,“ říká a Míša Vyskočilová to potvrdí. Máma a syn dnes uvaří v hezkém bytě v centru Prahy, který už věrní diváci VIP Prostřeno dobře znají. Bude v něm křesťanský stromeček s ozdobami a hlavní chod bude překvapivě také náš: kuřecí řízek s bramborovým salátem. Pak ale bude balkánské menu s musakou a sladkou baklavou, která se složitě připravuje. Míša Vyskočilová se té ryby prostě nedočká! Zato Ivan dostane židovské jablko. „Já jsem na něj myslela, na Ivana, aby neměl pocit, že jsme ho ošidili.“ A bývalému manželovi poslední kuchařky se menu líbí. „Já vůbec nepochybuju o tom, že nám to bude chutnat. Určitě to bude dobrý,“ věří kuchařským kvalitám své ex Ivan Vyskočil. Vždyť Anife mu vařila deset let. „Předkrmy byly výborný, znám to z Bulharska, protože jsme tam taky žili díky mému otci,“ svěří se Světlana Nálepková. Chutnají i jejímu Vaškovi a nejvíc taštičky se špenátem a kuřecím masem. Hari je prý specialisty na řízky, které má rád menší. Obalí je ve třech druzích trojobalů: v kukuřičných lupíncích, strouhance a sezamových semínkách. Nejvíc ho naučil vařit táta Vyskočil, Hari zase naučí diváky trochu rozumět češtině své mámy. Jak se mu řízky povedou? „My celej rok jíme výborný křupavý řízky, ale jednou za rok na Vánoce máme vždycky ty podpatky (rozuměj podrážky). Budou dva druhy bramborového salátu, jeden „sprosťák“ s cibulí (prý podle Eduarda Cupáka), druhý bude podle Hariho. Kdo ho bude mít lepší – matka, nebo syn? Petra Černocká doufá, že „Turkyně nebude mít lepší salát nežli ona“. Supa topčeta je vánoční polévka s kuličkami z mletého masa, Ivan ji zná a už se na ni moc těší, ale Anife si myslí, „ať mu ji uvaří ta mladá“. Kdo ale nakonec dostane na talíř nejvíc knedlíčků? A jídlo je i prostředkem vánoční tradiční zábavy. V koláči jsou zapečené věci, které předpovídají budoucnost, kdo co najde ve své porci? Ivan Vyskočil najde prsten, čeká ho tedy svatba, a ne rubáš, jak to vypadalo včera? Komu zachutná sladká baklava? Již ve čtvrtek uvidíte, jaká atmosféra panovala u Anife Vyskočilové, kde se dokonce rozhořela i debata o podstatě islámu a strachu jako přirozené nebo nebezpečné lidské emoci. Ale také o tom, zda se má okurka na tarator strouhat, nebo krájet… Uslyšíte vánoční přání a uvidíte, kdo si nakonec vyvařil zájezd k moři.
 
 

 

reklama