Černá díra ohrožuje naši civilizaci. Zatím jen v sobotu večer na Primě

Černá díra Foto: Černá díraFoto: All

Máte rádi katastrofické filmy, kdy se hraje o život naší modré planety a vypadá to, že lidská civilizace nezadržitelně míří ke svému zániku? Tak si pusťte německé akční katastrofické drama v sobotu ve 20:15 na Primě!

Píše se září roku 2013. V centru pro jaderný výzkum nedaleko Ženevy se vědci pokouší pomocí obřího urychlovače částic zvaného „Božský stroj“ nasimulovat Velký třesk, tak jak proběhl na počátku světa. Ovšem to, co se jim podaří vytvořit, předčí v negativním smyslu slova všechna očekávání. Vědci nechtěně stvořili černou díru a destrukce planety začíná.

 

Na berlínskou Brandenburgskou bránu dopadne satelit, který za sebou ryje hlubokou brázdu a zastaví se až nárazem o Říšský sněm, kde zabije pět desítek poslanců. Na zemi padají další a další družice, z oblohy se k zemi řítí dezorientovaná letadla. Komunikační kanály přestávají fungovat, zeměkoule se začíná deformovat, vrásněním vznikají nové hory a obří propasti.

Mladičká vědkyně Sophie Ritterová (Christiane Paulová) přesně ví, co se děje. Na toto nebezpečí upozorňovala už ve své doktorandské práci, ale nikdo jí tehdy neposlouchal. Kvůli působení černé díry se zvětšila zemská gravitace. Jediná cesta je dostat se do Ženevy a vypnout řídící počítač. Na cestu se s ní vydává kamarád Marc Weber (Hannes Jaenicke). Chce zachránit svoji rodinu, která blízko vědeckého centra žije. Podaří se jim přijít včas?

Pokud film nestihnete, můžete ho shlédnout na Prima play do 2.5.2014

Na co se můžete těšit?

*Klasické katastrofické prvky: Černá díra obsahuje například typické putování, kdy hrdinové musejí na cestě překonat řadu problémů, aby zachránili sebe nebo ostatní. Také tu najdete motiv ohrožení těch nejzranitelnějších – tentokrát hrozí nemocnici plynový výbuch a je nutná evakuace.

* Silové řešení světových vlád versus akce hrdinů: Přestože, je pomoc v osobě Sophie a Marca na cestě, vládnoucí činitelé nechtějí čekat a rozhodují se zastavit „problém“ shozením jaderné bomby na vědecké centrum. To by ale jen zřetězilo již probíhající katastrofu.

* Krásně patetická symfonická hudba: V žádném akčním filmu nesmí chybět dramatická musika. O což se postaral rakouský hudebník a skladatel Johannes Vogel. Hudbu nahrál v Maďarsku, s Budapeštským symfonickým orchestrem.

Ještě něco o filmu:

1. V Černé díře (orig. název Helden – Wenn Dein Land Dich braucht), která byla natočena pro televizi RTL, preluduje celá řada špičkových německých herců. Hannes Jaenicke, Armin Rohde, Christiane Paulová, Christine Neubauer, Heiner Lauterbach nebo Yvonne Catterfeld

2. Nejčastějšími příčinami zničení světa anebo města bývají v katastrofických filmech zlí mimozemšťani, obludy typu Godzila, meteority směřující k zemi, neodzkoušené vědecké objevy a extrémní klimatické jevy jako tornáda, obří vlny, mráz, povodně či požáry. Lidský děs také spolehlivě obstarají vysoce nakažlivé a neléčitelné nemoci.

3. Zatímco v USA se z katastrofických filmů stávají trháky s obrovskými rozpočty a masivním marketingem financovaným filmovými studii, která právem očekávají návratnost svých investic, Evropa jde jinou cestou. Film Černá díra byl spolufinancován státními německými a rakouskými filmovými institucemi, ale třeba i jednotlivými spolkovými zeměmi – Bavorsko, Braniborsko, Dolní Sasko, Badensko-Würtenbersko.

(tek)

 

reklama